
Naujausios
Kėdės Radviliškio rajono taryboje dar nesustumdytos
Rinkėjai savo balsus už naująją Radviliškio rajono tarybą jau atidavė, tačiau sąrašus dar gali pakoreguoti išrinktųjų sprendimas. Ar jie atstovaus rinkėjams ir atsisakys dabar einamų pareigų, ar toliau liks šiltoje kėdėje?
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Taryboje daugiausia – konservatorių
Rinkėjų valia, Radviliškio rajono taryboje nesikeis tik išrinktų partijų ir visuomeninių rinkimų komitetų atstovų skaičius, turėsiantis įtakos koalicijai ir opozicijai formuoti. Pavardės Taryboje, ko gero, keisis. Kaip ir po kiekvienų rinkimų.
Naujojoje rajono Taryboje daugiausia bus Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos atstovų – jie gavo 11 mandatų. Jei antrąjį mero rinkimų turą pavyks laimėti dabartiniam merui Antanui Čepononiui, konservatorių Taryboje bus 12.
Jeigu antrojo turo laimėtoju taps socialdemokratų partijos rajone vadovas Kazimieras Račkauskis, šios partijos atstovų Taryboje vietoj penkių bus šeši.
Kitų Tarybos narių skaičius joje nebesikeis – „valstiečių“ bus keturi, po du – Darbo partijos ir visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovus.
Koalicijos viražai dar neaiškūs
Daugiausia mandatų Taryboje gavę konservatoriai, ko gero, ir bus būsimos koalicijos formuotojai, nors po rinkimų kelių dienų atostogas pasiėmęs A. Čepononis to nepatvirtino.
Redakcijai A. Čepononis teigė, kad formuoti koaliciją jie neskubėsią – esą tegul pirma pasibaigia antrasis mero rinkimų turas.
Per kandidatų į merus debatus tvirtinęs, jog konservatoriai galėtų koalicijoje dirbti su visomis partijomis bei komitetais, išskyrus Gedimino Lipnevičiaus suburtą komitetą „Už geresnį gyvenimą visiems“, po rinkimų A. Čepononis „Šiaulių kraštui“ sakė: „Nieko neturiu prieš šį žmogų, bet mūsų principiniai dalykai skiriasi. O dėl kitų: kas norės dirbti su mumis, tegul ateina ir kalbamės, o jei nenorės, mes būsime stiprioje opozicijoje ir dirbsime rajono žmonėms“.
Socialdemokratų lyderis rajone K. Račkauskis teigė puikiai vertinantis rinkimų rezultatus, kurie esą atitiko jų partijos lūkesčius.
Antrajame mero rinkimų ture, kuriame jis stos į dvikovą su A. Čepononiu, K. Račkauskis sakė, jog tikisi žmonių ir visų kitų partijų bei komitetų palaikymo.
Socialdemokratas pripažino, jog Taryboje kortos yra daugiausia mandatų gavusių rajono konservatorių rankose, todėl esą jie turėtų tartis su vienais ar kitais.
„Bet ir mes nesijaučiame esantys nesvarbūs“, – teigė K. Račkauskis.
Dar prieš rinkimus rajone buvo kalbama neva Šeduvos malūne susirinkusios visos rajono partijos paliko už borto konservatorius ir vienos tarėsi, kas kokius postus turėtų užimti, atsižvelgus į gautų mandatų skaičių.
Apie tai K. Račkauskis buvo paklaustas ir per būsimųjų merų debatus, tačiau tąkart tokio susitarimo nepatvirtino.
Po rinkimų paklaustas to paties, K. Račkauskis redakcijai atsakė, jog prieš rinkimus jie kalbėjosi su visais, tarp jų – ir su konservatoriais. Tačiau jokių pasirašytų išankstinių susitarimų, pasak jo, nebuvo. Esą nutarta apie galimą bendradarbiavimą spręsti po rinkimų.
„Mes turime savo prioritetus, tačiau dirbti galime su visais. Manau, kad tai išsispręs artimiausiu metu, nuslūgus rinkimų emocijoms, per kokias porą dienų“, – sakė K. Račkauskis.
Nors oficialiai nei konservatorių, nei socialdemokratų partijų vadovai prasidėjusias koalicijos dėliones neigia, neoficialių šaltinių duomenimis, koalicinis pasjansas užkulisiuose jau dėliojamas.
Seniūno ar Tarybos nario kėdė?
Kol kas rajono Taryboje nėra aiški ne tik valdančioji koalicija. Gali pasikeisti ir Tarybos narių sudėtis, jeigu gautų mandatų atsisakys su politika nesuderinamus darbus dirbantys išrinktieji.
Kovo 3-iosios savivaldybių rinkimai rajone išsiskyrė reitingavimo padarytomis korekcijomis, kurios kai kuriuos kandidatus į Tarybos narius iš paskutinių sąrašo pozicijų mestelėjo į viršų ir jie tapo išrinktaisiais nariais.
Ryškiausi pokyčiai – TS-LKD sąraše. Šeduvos seniūnu dirbantis Justinas Pranys rinkėjų valia iš 48-os sąrašo vietos šoktelėjo į 5-ąją.
Socialinių tinklų paskyroje dar prieš rinkimus J. Pranys buvo pareiškęs, kad jo tikslas einant į rinkimus – mero pavaduotojo postas.
Ar toks pat tikslas liko ir po rinkimų, ar seniūnas pasiryžęs vykdyti rinkėjų valią ir vietoj seniūno kėdės pasirinkti Tarybos nario kėdę, J. Pranio paklausti nepavyko, nes jis po rinkimų susirgo.
Panašiai rinkėjų į viršų buvo išstumtas ir Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas, dar prieš rinkimus sulaukęs žiniasklaidos dėmesio dėl savo seno teistumo ir naujas, prieš pat rinkimus atsiradusias teismines peripetijas.
E. Mončauskas iš 49-osios sąrašo pozicijos pateko į 9-ąją. Ar ryšis jis palikti seniūno kėdę ir persėsti į Tarybos nario, E. Mončauskas neatsakė.
„Aš tebesvarstau visas galimybes ir atsakyti dar negaliu“, – redakcijai teigė seniūnas.
Rinkėjai pakoregavo ir socialdemokratų atstovų sąrašą rajono Taryboje.
Į jį sugrįžo dabartiniai Tarybos nariai – senosios gvardijos atstovai Jonas Pravilonis ir Vida Janulaitienė.
Tarybos senbuvis, joje esantis nuo pat 1997 metų, J. Pravilonis pagal partijos sudarytą pirminį sąrašą į ją nebebūtų patekęs, tačiau rinkėjai jį iš septintos vietos iškėlė į ketvirtą.
Tad penkis mandatus gavusiame socialdemokratų sąraše tarp išrinktųjų atsirado ir jo pavardė.
12 metų Taryboje esanti V. Janulaitienė iš 10-os vietos buvo iškelta į penktąją, todėl ir ji vėl galės eiti Tarybos narės pareigas.
Šiek tiek pakito ir Darbo partijos atstovų Taryboje sąrašas.
Rinkėjų valia, vietoj antru numeriu įrašytos Rasos Krivickienės, Taryboje atsiras „darbietė“ Zita Žvikienė, partijos prieš rinkimus įrašyta į ketvirtąją poziciją. Ši politikė dvi kadencijas (2004-2008 ir 2012-2016 metais) atstovavo rajonui Seime, dirbo ir rajono Taryboje.
Autorės nuotr.
Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas, rinkėjų valia įšokęs į Tarybos narių gretas, dar nėra apsisprendęs, kurią kėdę pasirinks: seniūno ar politiko.