
Naujausios
Kazachai kvietė ūkininkus į savo šalį
Praėjusią savaitę Kelmės rajono savivaldybėje surengti verslo pusryčiai, kuriuose dalyvavo nepaprastasis ir įgaliotasis Kazachstano Respublikos ambasadorius Lietuvoje ir Latvijoje Baurzham Mukhamejanov, pirmasis ir antrasis sekretoriai bei patarėjai.
Su vietos verslininkais bei Savivaldybės vadovais aptartos verslininkų bendradarbiavimo galimybės. Kazachai kvietė lietuvius nuomotis žemės jų šalyje ir konkuruoti su kinais auginant ekologišką produkciją bei steigti žemės ūkio produktų perdirbimo įmones.
O Lietuvai siūlė jų mokslininko atrastą, Europoje sertifikuotą atliekų deginimo technologiją, leidžiančią spręsti atliekų problemą ir gaminti pigią energiją.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kazachstane – šimtas Lietuvos įmonių
Ambasadorius Baurzham Mukhamejanov pristatė savo šalį ir bendradarbiavimo galimybes. 2 milijonus 225 tūkstančius kvadratinių metrų užimantis Kazachstanas yra penktoji pagal dydį valstybė pasaulyje. Turi labai ilgą sieną su Rusija ir Kinija, ribojasi su Kirgistanu, Uzbekistanu, Turkmėnistanu ir Kaspijos jūra.
Griuvus Tarybų sąjungai, šalis išgyveno tokias pat ekonomikos problemas kaip ir Lietuva. Tik tų problemų maštabai buvo daug kartų didesni. Infliacija buvo pasiekusi 3000 procentų.
Šaliai padėjo didžiuliai gamtos turtai. Sparčiai išvystyta dujų ir naftos pramonė. Nutiesta apie tūkstantis kilometrų naujo geležinkelio.
Per krizę šalis nesiskolino nei iš Europos, nei iš kitų tarptautinių bankų. Stengėsi pati suvaldyti situaciją, sukurdama liberalius įstatymus verslui. Pagal verslo įstatymų liberalumą užima 35 vietą pasaulyje.
Kazachstane dirba apie šimtas lietuvių bendrovių. Jos darbuojasi statybų, žemės ūkio produktų perdirbimo ir kitose srityse. Čia veikia lietuviškų mokyklų, Lietuvių kultūros centras.
Belskit ir bus atidaryta
„Grįžęs į Kazachstaną aš visuomet pasakoju apie Lietuvą: ekologišką, ežeringą, protingų žmonių šalį, – sakė B. Mukhamejanov. – Į Lietuvą atvedžiau mokslininką, išradusį atliekų deginimo technologiją, kuri beveik neteršia oro. Prekybos centrai kasdien išmeta tonas pakuočių. Jas deginant galima pagaminti pigią energiją.“
Ambasadorius pabrėžė, jog Kazachstane – didžiuliai plotai žemės. Kazachai vieni didžiausių javų augintojų pasaulyje. Auginamos geros javų veislės tinkamos maistui, eksportui. Išvystyta ir gyvulininkystė. Tačiau kyla problemų dėl perdirbimo. Perdirbama tik 30 procentų pieno, 52 procentai mėsos.
Todėl kvietė Lietuvos įmones, norinčias užsiimti žemės ūkio produkcijos perdirbimu, į Kazachstaną. Čia pigi energija.
Paklaustas, ar lietuviai Kazachstane galėtų nusipirkti žemės, B. Mukhamejanov tvirtino, jog kazachai savo žemės kitataučiams neparduoda. Tačiau išnuomoti jos 99 metams gali kiek tik nori.
Lietuviai, pasak ambasadoriaus, nepakonkuruotų kiekybe su kinais. Tačiau jie galėtų auginti ekologišką, geros kokybės, brangesnę produkciją, ją parduoti arba perdirbti.
„Belskit ir bus atidaryta. Jums bus atviros visos durys. Lietuviškų daržovių ir kitos produkcijos kokybė – labai gera. Auginkit pas mus daržoves, veislinius ir mėsinius gyvulius“, – kvietė.
Įsivežti Lietuvoje išaugintą ar perdirbtą produkciją kyla problemų dėl labai didelių atstumų. Ji Kazachstaną pasiektų per keliolika dienų.
Kelmės pieninės produkcija – Kazachstane
Savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė svečiams pristatė Kelmės rajoną ir verslo aplinką.
Kelmės rajonas – trečias Lietuvoje pagal laikomų galvijų skaičių. Yra vienas iš daugiausiai pieno šalyje pagaminančių rajonų. Viena iš stambiausių rajono įmonių pieninė eksportuoja dalį savo produktų į Kazachstaną.
Vėliau svečiai aplankė Kelmės pieninę, buvo sužavėti modernia pieno perdirbimo įmone, čia esančia švara ir tvarka.
Kazachstano atstovams parodyta keletas komercinių sklypų. Jie lankėsi Tytuvėnų mieste.
Užsimezgė keletas kontaktų su vietos verslininkais. Juos sudomino „Girilio“ bendrovės siūlomi tepalai. O dar egzotiškesnis pasiūlymas jiems pasirodė Kelmės rajone iš avių vilnos gaminamos pirtys ir jurtos. Teko keisti net darbotvarkę. Svečiai panoro aplankyti Panūdžių kaime įkurtą kaimo turizmo sodybą, kurioje svečiai gyvena jurtose.
Autorės nuotr.
Nepaprastasis ir įgaliotasis Kazachstano ambasadorius Lietuvoje ir Latvijoje Baurzham Mukhamejanov (kairėje) tvirtino, jog jų šalis emigrantus susigrąžino taikydama specialią programą, kviesdama grįžti, suteikdama būstus, darbo vietas arba galimybes verslui.
Kelmiškiams jurtų gamintojui Antanui Poškai (kairėje) bei kaimo turizmo sodybos, kurioje poilsiautojai gyvena jurtose, įkūrėjui Dariui Kuzminskui kazachus pavyko sudominti savo verslu.
Prie bendro stalo Kazachstano ambasados atstovai ir Kelmės rajono savivaldybės vadovai bei verslininkai.