Kazachai kvietė ūkininkus į savo šalį

Kazachai kvietė ūkininkus į savo šalį

Ka­za­chai kvie­tė ūki­nin­kus į sa­vo ša­lį

Praė­ju­sią sa­vai­tę Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je su­reng­ti vers­lo pus­ry­čiai, ku­riuo­se da­ly­va­vo ne­pap­ras­ta­sis ir įga­lio­ta­sis Ka­zachs­ta­no Res­pub­li­kos am­ba­sa­do­rius Lie­tu­vo­je ir Lat­vi­jo­je Baurz­ham Muk­ha­me­ja­nov, pir­ma­sis ir ant­ra­sis sek­re­to­riai bei pa­ta­rė­jai.

Su vie­tos vers­li­nin­kais bei Sa­vi­val­dy­bės va­do­vais ap­tar­tos vers­li­nin­kų bend­ra­dar­bia­vi­mo ga­li­my­bės. Ka­za­chai kvie­tė lie­tu­vius nuo­mo­tis že­mės jų ša­ly­je ir kon­ku­ruo­ti su ki­nais au­gi­nant eko­lo­giš­ką pro­duk­ci­ją bei steig­ti že­mės ūkio pro­duk­tų per­dir­bi­mo įmo­nes.

O Lie­tu­vai siū­lė jų moks­li­nin­ko at­ras­tą, Eu­ro­po­je ser­ti­fi­kuo­tą at­lie­kų de­gi­ni­mo tech­no­lo­gi­ją, lei­džian­čią spręs­ti at­lie­kų pro­ble­mą ir ga­min­ti pi­gią ener­gi­ją.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Ka­zachs­ta­ne – šim­tas Lie­tu­vos įmo­nių

Am­ba­sa­do­rius Baurz­ham Muk­ha­me­ja­nov pri­sta­tė sa­vo ša­lį ir bend­ra­dar­bia­vi­mo ga­li­my­bes. 2 mi­li­jo­nus 225 tūks­tan­čius kvad­ra­ti­nių met­rų uži­man­tis Ka­zachs­ta­nas yra penk­to­ji pa­gal dy­dį vals­ty­bė pa­sau­ly­je. Tu­ri la­bai il­gą sie­ną su Ru­si­ja ir Ki­ni­ja, ri­bo­ja­si su Kir­gis­ta­nu, Uz­be­kis­ta­nu, Turk­mė­nis­ta­nu ir Kas­pi­jos jū­ra.

Griu­vus Ta­ry­bų są­jun­gai, ša­lis iš­gy­ve­no to­kias pat eko­no­mi­kos pro­ble­mas kaip ir Lie­tu­va. Tik tų pro­ble­mų maš­ta­bai bu­vo daug kar­tų di­des­ni. Inf­lia­ci­ja bu­vo pa­sie­ku­si 3000 pro­cen­tų.

Ša­liai pa­dė­jo di­džiu­liai gam­tos tur­tai. Spar­čiai iš­vys­ty­ta du­jų ir naf­tos pra­mo­nė. Nu­ties­ta apie tūks­tan­tis ki­lo­met­rų nau­jo ge­le­žin­ke­lio.

Per kri­zę ša­lis ne­si­sko­li­no nei iš Eu­ro­pos, nei iš ki­tų tarp­tau­ti­nių ban­kų. Sten­gė­si pa­ti su­val­dy­ti si­tua­ci­ją, su­kur­da­ma li­be­ra­lius įsta­ty­mus vers­lui. Pa­gal vers­lo įsta­ty­mų li­be­ra­lu­mą uži­ma 35 vie­tą pa­sau­ly­je.

Ka­zachs­ta­ne dir­ba apie šim­tas lie­tu­vių bend­ro­vių. Jos dar­buo­ja­si sta­ty­bų, že­mės ūkio pro­duk­tų per­dir­bi­mo ir ki­to­se sri­ty­se. Čia vei­kia lie­tu­viš­kų mo­kyk­lų, Lie­tu­vių kul­tū­ros cent­ras.

Bels­kit ir bus ati­da­ry­ta

„Grį­žęs į Ka­zachs­ta­ną aš vi­suo­met pa­sa­ko­ju apie Lie­tu­vą: eko­lo­giš­ką, eže­rin­gą, pro­tin­gų žmo­nių ša­lį, – sa­kė B. Muk­ha­me­ja­nov. – Į Lie­tu­vą at­ve­džiau moks­li­nin­ką, iš­ra­du­sį at­lie­kų de­gi­ni­mo tech­no­lo­gi­ją, ku­ri be­veik ne­ter­šia oro. Pre­ky­bos cent­rai kas­dien iš­me­ta to­nas pa­kuo­čių. Jas de­gi­nant ga­li­ma pa­ga­min­ti pi­gią ener­gi­ją.“

Am­ba­sa­do­rius pa­brė­žė, jog Ka­zachs­ta­ne – di­džiu­liai plo­tai že­mės. Ka­za­chai vie­ni di­džiau­sių ja­vų au­gin­to­jų pa­sau­ly­je. Au­gi­na­mos ge­ros ja­vų veis­lės tin­ka­mos mais­tui, eks­por­tui. Iš­vys­ty­ta ir gy­vu­li­nin­kys­tė. Ta­čiau ky­la pro­ble­mų dėl per­dir­bi­mo. Per­dir­ba­ma tik 30 pro­cen­tų pie­no, 52 pro­cen­tai mė­sos.

To­dėl kvie­tė Lie­tu­vos įmo­nes, no­rin­čias už­siim­ti že­mės ūkio pro­duk­ci­jos per­dir­bi­mu, į Ka­za­chs­ta­ną. Čia pi­gi ener­gi­ja.

Pak­laus­tas, ar lie­tu­viai Ka­zachs­ta­ne ga­lė­tų nu­si­pirk­ti že­mės, B. Muk­ha­me­ja­nov tvir­ti­no, jog ka­za­chai sa­vo že­mės ki­ta­tau­čiams ne­par­duo­da. Ta­čiau iš­nuo­mo­ti jos 99 me­tams ga­li kiek tik no­ri.

Lie­tu­viai, pa­sak am­ba­sa­do­riaus, ne­pa­kon­ku­ruo­tų kie­ky­be su ki­nais. Ta­čiau jie ga­lė­tų au­gin­ti eko­lo­giš­ką, ge­ros ko­ky­bės, bran­ges­nę pro­duk­ci­ją, ją par­duo­ti ar­ba per­dirb­ti.

„Bels­kit ir bus ati­da­ry­ta. Jums bus at­vi­ros vi­sos du­rys. Lie­tu­viš­kų dar­žo­vių ir ki­tos pro­duk­ci­jos ko­ky­bė – la­bai ge­ra. Au­gin­kit pas mus dar­žo­ves, veis­li­nius ir mė­si­nius gy­vu­lius“, – kvie­tė.

Įsi­vež­ti Lie­tu­vo­je išau­gin­tą ar per­dirb­tą pro­duk­ci­ją ky­la pro­ble­mų dėl la­bai di­de­lių at­stu­mų. Ji Ka­zachs­ta­ną pa­siek­tų per ke­lio­li­ka die­nų.

Kel­mės pie­ni­nės pro­duk­ci­ja – Ka­zachs­ta­ne

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė sve­čiams pri­sta­tė Kel­mės ra­jo­ną ir vers­lo ap­lin­ką.

Kel­mės rajonas – tre­čias Lie­tu­vo­je pa­gal lai­ko­mų gal­vi­jų skai­čių. Yra vie­nas iš dau­giau­siai pie­no ša­ly­je pa­ga­mi­nan­čių ra­jo­nų. Vie­na iš stam­biau­sių ra­jo­no įmo­nių pie­ni­nė eks­por­tuo­ja da­lį sa­vo pro­duk­tų į Ka­zachs­ta­ną.

Vė­liau sve­čiai ap­lan­kė Kel­mės pie­ni­nę, bu­vo su­ža­vė­ti mo­der­nia pie­no per­dir­bi­mo įmo­ne, čia esan­čia šva­ra ir tvar­ka.

Ka­zachs­ta­no at­sto­vams pa­ro­dy­ta ke­le­tas ko­mer­ci­nių skly­pų. Jie lan­kė­si Ty­tu­vė­nų mies­te.

Už­si­mez­gė ke­le­tas kon­tak­tų su vie­tos vers­li­nin­kais. Juos su­do­mi­no „Gi­ri­lio“ bend­ro­vės siū­lo­mi te­pa­lai. O dar eg­zo­tiš­kes­nis pa­siū­ly­mas jiems pa­si­ro­dė Kel­mės ra­jo­ne iš avių vil­nos ga­mi­na­mos pir­tys ir jur­tos. Te­ko keis­ti net dar­bot­var­kę. Sve­čiai pa­no­ro ap­lan­ky­ti Pa­nū­džių kai­me įkur­tą kai­mo tu­riz­mo so­dy­bą, ku­rio­je sve­čiai gy­ve­na jur­to­se.

Au­to­rės nuo­tr.

Ne­pap­ras­ta­sis ir įga­lio­ta­sis Ka­zachs­ta­no am­ba­sa­do­rius Lie­tu­vo­je ir Lat­vi­jo­je Baurz­ham Muk­ha­me­ja­nov (kai­rė­je) tvir­ti­no, jog jų ša­lis emig­ran­tus su­si­grą­ži­no tai­ky­da­ma spe­cia­lią pro­gra­mą, kvies­da­ma grįž­ti, su­teik­da­ma būs­tus, dar­bo vie­tas ar­ba ga­li­my­bes vers­lui.

Kel­miš­kiams jur­tų ga­min­to­jui An­ta­nui Poš­kai (kai­rė­je) bei kai­mo tu­riz­mo so­dy­bos, ku­rio­je poil­siau­to­jai gy­ve­na jur­to­se, įkū­rė­jui Da­riui Kuz­mins­kui ka­za­chus pa­vy­ko su­do­min­ti sa­vo vers­lu.

Prie bend­ro sta­lo Ka­zachs­ta­no am­ba­sa­dos at­sto­vai ir Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės va­do­vai bei vers­li­nin­kai.