
Naujausios
Kataloge – kovotojų atminties ženklai
Joniškio Raudonojoje sinagogoje pristatytas istoriko Edvino Vaidoto katalogas „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“. Solidžiame leidinyje spausdinama informacija bei nuotraukos ir apie Joniškio rajone esančius paminklus, skirtus gyvybes paaukojusiems kovotojams.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Darbas prasidėjo nuo smulkmenos
Istoriko Edvino Vaidoto kataloge pristatomi visoje Lietuvoje statyti ir išlikę paminklai, stogastulpiai, koplytėlės, kryžiai, skirti 1919–1923 metais kritusiems už valstybės laisvę.Taip pat pateikiamos senosios (XX amžiaus 3–10 dešimtmečių) ir naujosios (2016–2018 metų) paminklų nuotraukos bei tekstinė informacija, koordinatės.
Didelis darbas, pasak autoriaus, prasidėjo nuo smulkmenos. 2011 metais pradėjęs dirbti Vytauto Didžiojo universiteto Karybos istorijos skyriuje kartu su kolega jis tyrinėjo tarpukario Lietuvos kariuomenės istoriją ir aprašinėjo dovanojamas vertybes. Kartą viena moteris atnešė labai įdomią fotografiją su karo kryžiais ir paminklu žuvusiems Lietuvos kariams. Betyrinėdamas nuotrauką istorikas E. Vaidotas sako supratęs, kad Lietuvoje yra labai daug paminklų, pastatytų žuvusiems kariams atminti, tad nusprendė labiau gilintis į šią sritį.
Su žmona jie pradėjo pažintines keliones po Lietuvą, lankė paminklus. O 2015 metais, paskatintas kolegės, E. Vaidotas paraišką, susijusią su Npriklausomybei skirtų paminklų tyrimu, pateikė Lietuvos Kultūros tarybai ir gavo stipendiją. Taip pomėgis tapo tiriamuoju darbu, kuris truko dvejus metus.
Katalogą „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“ papildė fotografijos iš Biržų, Jonavos, Kretingos, Prienų, Šiaulių, Šilutės, Ukmergės, Utenos ir kitų miestų bei rajonų muziejų, Lietuvos liaudies buities muziejaus, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, mokyklų, pavienių asmenų, istorijos entuziastų archyvų.
Informacija iš Joniškio rajono
Leidinyje spausdinamos Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus fonduose saugomos Joniškio miesto bei Kriukų miestelio Nepriklausomybės paminklų nuotraukos. Joniškyje paminklas už surinktas aukas miesto centre buvo pastatytas 1928 metais. Paminklo atidengimo iškilmėse dalyvavo tuometinis šalies Prezidentas Antanas Smetona. Penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje toje vietoje buvo įrengtos sovietinių karių kapinės, o paminklas 1961 metais nugriautas. Prasidėjus Atgimimo laikotarpiui 1989 metais paminklas vėl atstatytas ir šiuo metu atnaujintas.
Kriukuose paminklas žuvusiems už laisvę kariams pagerbti iškilo tais pačiais metais, kaip ir Joniškyje. 1962 metais Joniškio vykdomojo komiteto nurodymu jį nugriovė vietos komjaunuoliai. Paminklą atstatė meistrai Antanas Aleksandravičius ir Stasys Balčiūnas ir jis atidengtas 1989 metais.
Kataloge minimi ir dar du objektai Joniškio rajone, tik be fotografijų. Manoma, kad Melnių kaime 1928 metais buvo pastatytas dvikryžmis medinis kryžius, skirtas valstybės Nepriklausomybės dešimtmečiui paminėti. Apatinės kryžmos centre buvęs pritvirtintas Nukryžiuotasis, kryžiaus galai užsibaigia trilapiais. Nuotrauka buvo spausdinta leidinyje „Medinis Joniškio krašto mažosios architektūros paveldas“.
Tausėnų kaime 1938–1939 metais Lietuvos kariuomenės savanoris Adolfas Gofmanas–Adomaitis savo žemėje pastatė paminklą, skirtą Nepriklausomybės 20-mečiui. Paminklo postamentas laiptuotas, pats paminklas obelisko formos su užrašu: „Telaimina Dievas mūsų tautą. Lietuvos savanorio A. Gofmano auka“. Paminklas stovi kaimo laukuose.
Renginyje taip pat pristatyta Vytauto Didžiojo karo muziejaus kilnojamoji paroda Lietuvos kariuomenės karininkai-ginkluotos rezistencijos dalyviai 1944–1946 m.“
Autorės nuotr.
Istoriko Edvino Vaidoto leidinyje spausdinamos ir Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus fonduose saugomos Joniškio miesto bei Kriukų miestelio Nepriklausomybės paminklų nuotraukos bei aprašymai, pateikta informacija apie atminties ženklus Melnių ir Tausėnų kaimuose.
Prasidėjus Atgimimo laikotarpiui 1989 metais Nepriklausomybės paminklas Joniškyje vėl atstatytas ir šiuo metu atnaujintas.