Kas palengvins verslininkų naštą?

Kas palengvins verslininkų naštą?

Kas pa­leng­vins vers­li­nin­kų naš­tą?

Ką da­ry­ti, kad ra­jo­no vers­li­nin­kams bū­tų leng­viau steig­ti vers­lą, kaip su­bur­ti vers­lo žmo­nes? – šias ir ki­tas biz­nio pro­ble­mas vie­šo­sios įstai­gos „Vers­li Lie­tu­va“ biu­re gvil­de­no rad­vi­liš­kie­čiai po­li­ti­kai.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Kvies da­lin­tis sėk­min­go vers­lo is­to­ri­jo­mis

Vie­šo­sios įstai­gos „Vers­li Lie­tu­va“ at­sto­vė Auk­sė Viz­ba­rie­nė juo­ka­vo: bū­si­miems ir esa­miems ra­jo­no vers­li­nin­kams be­pi­gu – jiems ne­rei­kia nie­kur va­žiuo­ti, no­rint gau­ti ne­mo­ka­mą pa­ta­ri­mą ar kon­sul­ta­ci­ją, te­rei­kia užei­ti į Rad­vi­liš­ky­je jau pen­ke­rius me­tus vei­kian­tį įstai­gos biu­rą.

A. Viz­ba­rie­nės duo­me­ni­mis, pa­de­dant „Vers­liai Lie­tu­vai“, per dve­jus me­tus bu­vo įsteig­ta apie 20 įmo­nių.

Rad­vi­liš­ky­je, kaip ir ki­tur, yra di­de­lė jau­ni­mo emig­ra­ci­jos pro­ble­ma. Pa­gal sta­tis­ti­ką iš Rad­vi­liš­kio per 2015 me­tus į už­sie­nį emig­ra­vo 643 jau­ni žmo­nės (nuo 18 iki 29 me­tų).

„Į už­sie­nį iš­va­žiuo­ja dar­bin­giau­si mū­sų žmo­nės. O kiek dar jų iš­va­žiuo­ja į Kau­ną, Vil­nių, Klai­pė­dą?" – re­to­riš­kai klau­sė A. Viz­ba­rie­nė.

„Bent jau mes sie­kia­me, kad pas mus dirb­tų jau­nas ko­lek­ty­vas, sten­gia­mės mo­kė­ti di­des­nius at­ly­gi­ni­mus, bet jau­ni pa­si­ren­ka da­ni­jo­se pri­žiū­rė­ti vai­kus. Ir jų moks­lai nuei­na šu­niui ant uo­de­gos. Kiek grį­žu­sių iš už­sie­nio pra­dė­jo di­de­lį vers­lą? O rad­vi­liš­kie­čių, neiš­va­žia­vu­sių ir sėk­min­gai pra­dė­ju­sių vers­lus, ži­nau ke­lis“, – tei­gė Še­du­vos vers­li­nin­kas Jur­gis Baub­lys.

„Nė vie­nas neiš­va­žiuo­tų, jei ir čia ga­lė­tų už­dirb­ti tiek, kad ga­lė­tų gy­ven­ti oriai“, – jam pa­prieš­ta­ra­vo jau­ni­mo at­sto­vas And­rius Gra­baus­kas.

„Pri­si­tai­ky­mo ga­li­my­bė iš­ties bū­na sun­ki – grį­žę emig­ran­tai Lie­tu­vo­je ne­be­mo­ka gy­ven­ti, to­dėl vis­ką me­ta. Bet tik­rai tu­ri­me ir vers­lo per­liu­kų. Pa­vyz­džiui, rim­tą ver­slą įkū­ręs Eu­ge­ni­jus Gval­da, Kor­ne­li­jus Če­lut­ka, va­do­vau­jan­tis di­džiu­liams ri­zi­kos ka­pi­ta­lo fon­dams. Tai žmo­nės, nuė­ję il­gą ke­lią į sa­vo kar­je­rą“, – di­de­lių kar­je­ros aukš­tu­mų pa­sie­ku­sius rad­vi­liš­kie­čius var­di­jo A. Viz­ba­rie­nė.

Biu­dže­to, eko­no­mi­kos ir ūkio rei­ka­lų ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Vai­das Sma­lins­kas „už­ki­bo“ ant A. Viz­ba­rie­nės iš­mes­to sėk­min­go vers­lo pa­vyz­džių kab­liu­ko: „Va, to­kius žmo­nes ir rei­kia su­kvies­ti, kad jie pa­si­da­lin­tų sa­vo sėk­mės is­to­ri­jo­mis su mū­sų jau­ni­mu.“

Sėk­min­giau­siai dir­ba eks­por­tuo­to­jai

Anot A. Viz­ba­rie­nės, pa­pras­tai sėk­min­giau­siai dir­ba pro­duk­ci­ją eks­por­tuo­jan­čios įmo­nės. Rad­vi­liš­kio sa­vi­val­dy­bė­je to­kių vei­kia 16, Šiau­lių ap­skri­ty­je – 174.

Eks­por­tuo­to­jai, A. Viz­ba­rie­nės tei­gi­mu, su­ku­ria di­džiau­sią pri­dė­ti­nę ver­tę. Rad­vi­liš­kio ra­jo­nas po Šiau­lių mies­to ir ra­jo­no yra tre­čio­je vie­to­je. Pa­čių įmo­nių ra­jo­ne esą yra ne­daug, bet jų apy­var­ta di­de­lė.

Pas mus do­mi­nuo­ja ga­na su­dė­tin­gi sek­to­riai – kro­vi­nių ve­žė­jai, grū­dų per­dir­bė­jai.

Ki­ta ver­tus, ra­jo­ne mėgs­ta­ma ko­pi­juo­ti tą pa­tį vers­lą ir ne­pa­gal­vo­ja­ma, kad ta­da jau teks „per­si­pjaus­ty­ti“ rin­ką. Kad ir ke­pyk­lė­lės. Kol jų dir­bo vie­na, vis­kas bu­vo ge­rai, bet kai at­si­ra­do ke­lios, rin­ką te­ko da­lin­tis į ke­lias da­lis.

Pa­si­džiaug­ta, kad jau­ni žmo­nės dir­ba šiuo­lai­kiš­kai, „ei­na į in­ter­ne­tą“ – ima­si in­ter­ne­ti­nės pre­ky­bos.

A. Viz­ba­rie­nė pa­tei­kė Tau­ra­gės pa­vyz­dį. Tau­ra­giš­kiai esą mo­ka pri­trauk­ti už­sie­nie­tiš­ką ka­pi­ta­lą: ga­mi­na vė­jo jė­gai­nių kor­pu­sus, na­ro kos­tiu­mus – šiuos spe­ci­fi­nius vers­lus fi­nan­suo­ja už­sie­nie­čiai ir vi­sa pro­duk­ci­ja ke­liau­ja į už­sie­nį.

„Bū­na ir to­kių pra­džių: dir­bo žmo­gus už­sie­ny­je švel­nia­kai­lių žvė­re­lių fir­mo­je. Iš­mo­ko šio vers­lo, ir ta­da sa­vi­nin­kai in­ves­ta­vo į to­kio vers­lo, ku­riam va­do­vaus už­sie­ny­je dir­bęs lie­tu­vis, pra­džią Lie­tu­vo­je. Dar­bo vie­tą su­si­kū­rė ne tik šis vers­li­nin­kas, bet ir įkū­rė dar­bo vie­tų to ra­jo­no žmo­nėms“, – pa­sa­ko­jo A. Viz­ba­rie­nė.

Pa­dė­tų ski­ria­ma pa­ra­ma vers­lui

Kad smul­ku­sis vers­las ga­lė­tų „įsi­ka­bin­ti“, vei­kia vers­lo rė­mi­mo fon­dai. Ra­jo­ne re­mia­mas nau­jų dar­bo vie­tų stei­gi­mas, den­gia­mos rek­la­mos, pa­ro­dų or­ga­ni­za­vi­mo iš­lai­dos.

Kaip ge­ras rė­mi­mo pa­vyz­dys pa­mi­nė­ta kel­miš­kių pa­ra­ma jau­ni­mo vers­lui.

A. Viz­ba­rie­nė in­for­ma­vo: ten per me­tus įsi­ku­ria apie 10 jau­ni­mo įmo­nių. Anot jos, Kel­mės sa­vi­val­dy­bė iki 10 tūks­tan­čių eu­rų kom­pen­suo­ja įsi­gy­tas dar­bo prie­mo­nes. Tai yra di­de­lė pa­ra­ma.

„Pas mus tam tik­rą pa­ra­mą tei­kia Dar­bo bir­ža, bet ji nė­ra pa­trauk­liau­sia vie­ta jau­ni­mui. Ma­žei­kiuo­se, Tau­ra­gė­je dau­giau re­mia­mi in­ves­tuo­to­jai, bet su jais nė­ra taip pa­pras­ta, juos rei­kia gau­dy­ti“, – tei­gė vers­lo ži­no­vė.

Pa­si­šau­dė kri­ti­kos strė­lė­mis

Kri­ti­kos ak­me­nu­kų bu­vo pa­leis­ta į ra­jo­no Vers­li­nin­kų aso­cia­ci­jos dar­žą – esą nie­kas jos ne­ži­no, ji ver­da sa­vo­se sul­ty­se, o vers­li­nin­kai yra pa­lik­ti li­ki­mo va­liai. Nie­kas ne­ži­no, kiek na­rių ji tu­ri, kas į ją įei­na.

Anot A. Viz­ba­rie­nės, „Vers­li Lie­tu­va“ kar­tu su Mo­kes­čių ins­pek­ci­ja da­rė tu­rą – va­žia­vo po ra­jo­nus ir su­si­ti­ko su vers­li­nin­kų aso­cia­ci­jų na­riais, juos kon­sul­ta­vo. Ir tik rad­vi­liš­kie­čiai ne­ra­do lai­ko jų priim­ti.

Rad­vi­liš­kio vers­li­nin­kų aso­cia­ci­jai va­do­vau­jan­tis Ge­di­mi­nas Lip­ne­vi­čius pa­ti­ki­no, kad jų or­ga­ni­za­ci­ją su­da­ro 72 vers­lo su­bjek­tai.

„Įs­tei­gus mū­sų aso­cia­ci­ją, ra­jo­no Ta­ry­ba priė­mė spren­di­mą, kad aso­ci­juo­tos vers­lo struk­tū­ros ne­ga­lėtų pre­ten­duo­ti į pa­ra­mą iš Smul­kaus ir vi­du­ti­nio vers­lo (SVV) rė­mi­mo fon­do. Į mū­sų pa­siū­ly­mus vers­lo są­ly­goms ge­rin­ti nie­ka­da nė­ra at­si­žvelg­ta. Nė vie­nas aso­cia­ci­jos na­rys nė­ra įtrauk­tas į SVV ko­mi­si­ją.

Ko­dėl Dar­bo bir­žos pro­jek­tai, skir­ti  pra­de­dan­tiesiems vers­li­nin­kams rem­ti, vei­kia ri­bo­tą lai­ką – juk vers­las ku­ria­si vi­sus me­tus? De­šim­tys mi­li­jo­nų eu­rų skir­ta neaiš­kiam pro­jek­tui „At­rask sa­ve“, o rim­tes­nei pa­ra­mai lė­šų nė­ra“, – gy­nė­si vers­lo at­sto­vas G. Lip­ne­vi­čius.

Jam pa­siū­ly­ta la­biau vie­šin­ti aso­cia­ci­jos veik­lą, kad apie ją ži­no­tų ra­jo­no vers­lo žmo­nės, kad bū­tų pri­trau­kia­ma nau­jų na­rių.

Au­to­rės nuo­tr.

Rad­vi­liš­ky­je vei­kian­čio vie­šo­sios įstai­gos „Vers­li Lie­tu­va“ biu­ro at­sto­vė Auk­sė Viz­ba­rie­nė: „Eks­por­tuo­jan­čios įmo­nės su­ku­ria di­džiau­sią pri­dė­ti­nę ver­tę.“

„Įs­tei­gus mū­sų aso­cia­ci­ją, ra­jo­no Ta­ry­ba priė­mė spren­di­mą, kad aso­ci­juo­tos vers­lo struk­tū­ros ne­ga­lėtų pre­ten­duo­ti į pa­ra­mą. Tai kur ta pa­ra­ma vers­lui?“ – klau­sė Rad­vi­liš­kio vers­li­nin­kų aso­cia­ci­jos va­do­vas Ge­di­mi­nas Lip­ne­vi­čius.

„Bū­tų pui­ku, jei jau­ni­mui sa­vo sėk­mės is­to­ri­jas pa­pa­sa­ko­tų iš ra­jo­no ki­lę vers­lo „asai“, – siū­lė Biu­dže­to, eko­no­mi­kos ir ūkio rei­ka­lų ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Vai­das Sma­lins­kas (de­ši­nė­je).