
Naujausios
Kas naktimis vaduos vaikus iš smurtinės aplinkos?
Daugėjant pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, policijos pareigūnai skelbia aliarmą: policija turi žinoti, kam nedarbo metu perduoti nuo smurto kenčiantį vaiką.
Situacija sudėtinga, nes vaiko teisių specialistai naktimis ir savaitgaliais nedirba. Radviliškio rajone šią problemą bus mėginama spręsti padedant laikiniesiems globėjams.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Dvi valandas – nežinia dėl vaiko likimo
Garsiai prabilti apie rimtą problemą policijos pareigūnus paskatino Radviliškio rajone neseniai įvykęs incidentas – vidury nakties policijos pareigūnai daugiau nei dvi valandas sprendė, kur jiems dėti vaiką, kuriam tikrai buvo nesaugu likti namuose.
Naktį telefonu buvo bendraujama su rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Larisa Pauriene, tačiau ir ji pripažino: būnant namuose, sudėtinga prisiminti situacijas visose rajono rizikos šeimose, kurių yra 300, žinoti jų artimųjų kontaktus ir šių žmonių galimybes priimti nuo smurto kenčiantį vaiką. Be to, būna ir šeimų, kurios iki tol jų akiratyje nebuvo.
„Savaitgaliais, vakarais ir naktimis, kai vaiko teisių specialistai nedirba, mes priversti sukti galvas, kaip apsaugoti vaiką nuo smurtaujančių tėvų, nors tą laiką turėtume skirti įtariamojo sulaikymui ir nuvežimui į areštinę, pasirūpinti nukentėjusiojo saugumu“, – išsakė problemą Radviliškio rajono policijos komisariato laikinasis viršininkas Saulius Malatokas.
Vaiko teisių specialistai apkrauti darbais
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja L. Paurienė kelia rankas į viršų – skyriuje kartu su ja dirba penki specialistai, o juk jiems reikia atlikti ir daugybę kitų darbų.
„Smurto artimoje aplinkoje, vaikų nepriežiūros atvejų daugėja. Pernai per metus buvo 340 atvejų, šiemet per 2 mėnesius jau 120. Visu krūviu dirbančiam specialistui, kuris turėtų dirbti ir po darbo valandų, pagal Darbo kodeksą turėčiau duoti laisvadienį.
Tai neįmanoma fiziškai, nes specialistai kiekvieną minutę yra užimti. Policijoje jie būna ištisomis dienomis. Vienas specialistas per savaitę dalyvauja keliolikoje apklausų ir negali realiai dirbti savo darbo. Kartą yra buvę net 30 apklausų per savaitę.
Kreipėmės į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją dėl 4 papildomų etatų. Atsakymo dar negavome. Reikėtų ir vairuotojo, nes jei į įvykio vietą vyktų vienas pats specialistas, jis negalėtų vykdyti savo funkcijų. Preliminariai girdėjome, kad tam planuojama skirti lėšų nuo 2018 metų sausio 1 dienos“, – sakė L. Paurienė.
Situacija sudėtinga ir dėl to, kad vieninteliai rajone veikiantys vaikų globos namai „Nykštukas“ yra perpildyti ir priglausti nuo smurto kenčiančius vaikus jie nebepajėgūs.
Dabartinė situacija sudėtinga
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas, atliekantis viršininko funkcijas Vincas Urbonavičius dabartinę situaciją vadina sudėtinga.
„Privalome rasti išeitį. Kalbėkime žmogiškai – kai įvyks nenumatytas atvejis, tuomet bus nebe laikas sėdėti ir baksnoti vienas į kitą pirštu.
Kai yra smurtas artimoje aplinkoje, turi dalyvauti ir vaikus paimti vaiko teisių specialistai. Policija pasiryžusi bendradarbiauti ir padėti. Juk ir dabar dirbame ir prevenciškai, kartu su socialiniais darbuotojais, tačiau pasirūpinti vaiku turi tos srities žinovai“, – sakė V. Urbonavičius.
„Teisės aktai numato pareigūnų teisę teikti pagalbą bejėgiškos būsenos asmenims, šiuo atveju – ir vaikams. Todėl ir jūs turite teisę vežti vaiką į socialinės pagalbos įstaigą. Mūsų veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose numatyta pareiga paimti vaikus darbo metu“, – teisinius niuansus aiškino L. Paurienė.
Kad problema tapo sudėtinga dėl žmogiškųjų resursų trūkumo, pripažino ir rajono vicemeras Kazimieras Augulis.
„Savivaldybė yra pasirengusi mokėti minimalią algą laikinajam globėjui, pasirengusiam bet kada prireikus laikinai pas save priglausti smurtinėje aplinkoje esantį vaiką. Imsimės tokių žingsnių, nelaukdami, kol to imsis Vyriausybė“, – teigė K. Augulis.
Anot vicemero, atsiranda laisvų patalpų Tyruliuose, Pašušvyje, Minaičiuose, Pociūnuose. Bendruomenės yra skatinamos kurti šeimynas, nes reikia mažinti naštą globos namams. Tačiau kol kas rajone tėra viena šeimyna, kurioje ugdomi neįgalūs vaikai, ir ji nėra pajėgi „gesinti“ ekstremalias situacijas.
Ieškoma laikinųjų globėjų
L. Paurienės teigimu, miesto ribose jau sutarta su keturiomis šeimomis, pasiruošusiomis priimti vaikus nedarbo metu.
Pažadėta: bus patvirtintas globėjų sąrašas ir pareigūnams nereikės ieškoti, kur naktį ar savaitgalį iš smurtinės aplinkos išvežti vaiką. Anot L. Paurienės, laikinieji globėjai bus kompetentingi asmenys ir jiems papildomų įvertinimų nebereikės.
O jau darbo metu esą situaciją imsis spręsti vaiko teisių specialistai – ieškos giminaičių ar vaiką įkurdins globos įstaigoje, kol jo likimas bus išspręstas.
Tikimasi, kad tai padės suvaldyti kilusią situaciją.
L. Paurienė sakė, jog norima bent po vieną tokį žmogų rasti kiekvienoje seniūnijoje. Skėmiuose ir Baisogaloje su padėti pasiryžusiais žmonėmis preliminariai jau yra sutarta.
V. Urbonavičiaus teigimu, pareigūnams svarbiausia, kad tos šeimos turėtų įgaliojimus paimti vaiką iš nesaugios aplinkos.
„Sutikite, vaikui yra dviguba trauma, kai jį kažkur veža policijos pareigūnas“, – sakė V. Urbonavičius.
Autorės nuotr.
Radviliškio rajono savivaldybėje kartu su policijos pareigūnais spręsta problema – kas nedarbo metu iš nesaugios aplinkos paims vaiką.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Larisa Paurienė: „Kol neradome, kaip išspręsti problemą, savaitgaliais ir naktimis su policijos pareigūnais bendraujame telefonu.“