Kas naktimis vaduos vaikus iš smurtinės aplinkos?

Kas naktimis vaduos vaikus iš smurtinės aplinkos?

Kas nak­ti­mis va­duos vai­kus iš smur­ti­nės ap­lin­kos?

Dau­gė­jant pra­ne­ši­mų apie smur­tą ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je, po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai skel­bia aliar­mą: po­li­ci­ja tu­ri ži­no­ti, kam ne­dar­bo me­tu per­duo­ti nuo smur­to ken­čian­tį vai­ką.

Si­tua­ci­ja su­dė­tin­ga, nes vai­ko tei­sių spe­cia­lis­tai nak­ti­mis ir sa­vait­ga­liais ne­dir­ba. Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne šią pro­ble­mą bus mė­gi­na­ma spręs­ti pa­de­dant lai­ki­nie­siems glo­bė­jams.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Dvi va­lan­das – ne­ži­nia dėl vai­ko li­ki­mo

Gar­siai pra­bil­ti apie rim­tą pro­ble­mą po­li­ci­jos pa­rei­gū­nus pa­ska­ti­no Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne ne­se­niai įvy­kęs in­ci­den­tas – vi­du­ry nak­ties po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai dau­giau nei dvi va­lan­das spren­dė, kur jiems dė­ti vai­ką, ku­riam tik­rai bu­vo ne­sau­gu lik­ti na­muo­se.

Nak­tį te­le­fo­nu bu­vo bend­rau­ja­ma su ra­jo­no Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja La­ri­sa Pau­rie­ne, ta­čiau ir ji pri­pa­ži­no: bū­nant na­muo­se, su­dė­tin­ga pri­si­min­ti si­tua­ci­jas vi­so­se ra­jo­no ri­zi­kos šei­mo­se, ku­rių yra 300, ži­no­ti jų ar­ti­mų­jų kon­tak­tus ir šių žmo­nių ga­li­my­bes priim­ti nuo smur­to ken­čian­tį vai­ką. Be to, bū­na ir šei­mų, ku­rios iki tol jų aki­ra­ty­je ne­bu­vo.

„Sa­vait­ga­liais, va­ka­rais ir nak­ti­mis, kai vai­ko tei­sių spe­cia­lis­tai ne­dir­ba, mes pri­vers­ti su­kti gal­vas, kaip ap­sau­go­ti vai­ką nuo smur­tau­jan­čių tė­vų, nors tą lai­ką tu­rė­tu­me skir­ti įta­ria­mo­jo su­lai­ky­mui ir nu­ve­ži­mui į areš­ti­nę, pa­si­rū­pin­ti nu­ken­tė­ju­sio­jo sau­gu­mu“, – iš­sa­kė pro­ble­mą Rad­vi­liš­kio ra­jo­no po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to lai­ki­na­sis vir­ši­nin­kas Sau­lius Ma­la­to­kas.

Vai­ko tei­sių spe­cia­lis­tai ap­krau­ti dar­bais

Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja L. Pau­rie­nė ke­lia ran­kas į vir­šų – sky­riu­je kar­tu su ja dir­ba pen­ki spe­cia­lis­tai, o juk jiems rei­kia at­lik­ti ir dau­gy­bę ki­tų dar­bų.

„Smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je, vai­kų ne­prie­žiū­ros at­ve­jų dau­gė­ja. Per­nai per me­tus bu­vo 340 at­ve­jų, šie­met per 2 mė­ne­sius jau 120. Visu krū­viu dir­ban­čiam spe­cia­lis­tui, ku­ris tu­rė­tų dirb­ti ir po dar­bo va­lan­dų, pa­gal Dar­bo ko­dek­są tu­rė­čiau duo­ti lais­va­die­nį.

Tai neį­ma­no­ma fi­ziš­kai, nes spe­cia­lis­tai kiek­vie­ną mi­nu­tę yra užim­ti. Po­li­ci­jo­je jie bū­na iš­ti­so­mis die­no­mis. Vie­nas spe­cia­lis­tas per sa­vai­tę da­ly­vau­ja ke­lio­li­ko­je ap­klau­sų ir ne­ga­li rea­liai dirb­ti sa­vo dar­bo. Kar­tą yra bu­vę net 30 ap­klau­sų per sa­vai­tę.

Krei­pė­mės į So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ją dėl 4 pa­pil­do­mų eta­tų. At­sa­ky­mo dar ne­ga­vo­me. Rei­kė­tų ir vai­ruo­to­jo, nes jei į įvy­kio vie­tą vyk­tų vie­nas pa­ts spe­cia­lis­tas, jis ne­ga­lė­tų vyk­dy­ti sa­vo funk­ci­jų. Pre­li­mi­na­riai gir­dė­jo­me, kad tam pla­nuo­ja­ma skir­ti lė­šų nuo 2018 me­tų sau­sio 1 die­nos“, – sa­kė L. Pau­rie­nė.

Si­tua­ci­ja su­dė­tin­ga ir dėl to, kad vie­nin­te­liai ra­jo­ne vei­kian­tys vai­kų glo­bos na­mai „Nykš­tu­kas“ yra per­pil­dy­ti ir pri­glaus­ti nuo smur­to ken­čian­čius vai­kus jie ne­be­pa­jė­gūs.

Da­bar­ti­nė si­tua­ci­ja su­dė­tin­ga

Šiau­lių ap­skri­ties vy­riau­sio­jo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to vir­ši­nin­ko pa­va­duo­to­jas, at­lie­kan­tis vir­ši­nin­ko funk­ci­jas Vin­cas Ur­bo­na­vi­čius da­bar­ti­nę si­tua­ci­ją va­di­na su­dė­tin­ga.

„Pri­va­lo­me ras­ti išei­tį. Kal­bė­ki­me žmo­giš­kai – kai įvyks ne­nu­ma­ty­tas at­ve­jis, tuo­met bus ne­be lai­kas sė­dė­ti ir baks­no­ti vie­nas į ki­tą pirš­tu.

Kai yra smur­tas ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je, tu­ri da­ly­vau­ti ir vai­kus paim­ti vai­ko tei­sių spe­cia­lis­tai. Po­li­ci­ja pa­si­ry­žu­si bend­ra­dar­biau­ti ir pa­dė­ti. Juk ir da­bar dir­ba­me ir pre­ven­ciš­kai, kar­tu su so­cia­li­niais dar­buo­to­jais, ta­čiau pa­si­rū­pin­ti vai­ku tu­ri tos sri­ties ži­no­vai“, – sa­kė V. Ur­bo­na­vi­čius.

„Tei­sės ak­tai nu­ma­to pa­rei­gū­nų tei­sę teik­ti pa­gal­bą be­jė­giš­kos bū­se­nos as­me­nims, šiuo at­ve­ju – ir vai­kams. To­dėl ir jūs tu­ri­te tei­sę vež­ti vai­ką į so­cia­li­nės pa­gal­bos įstai­gą. Mū­sų veik­lą reg­la­men­tuo­jan­čiuo­se tei­sės ak­tuo­se nu­ma­ty­ta pa­rei­ga paim­ti vai­kus dar­bo me­tu“, – tei­si­nius niuan­sus aiš­ki­no L. Pau­rie­nė.

Kad pro­ble­ma ta­po su­dė­tin­ga dėl žmo­giš­kų­jų re­sur­sų trū­ku­mo, pri­pa­ži­no ir ra­jo­no vi­ce­me­ras Ka­zi­mie­ras Au­gu­lis.

„Sa­vi­val­dy­bė yra pa­si­ren­gu­si mo­kė­ti mi­ni­ma­lią al­gą lai­ki­na­jam glo­bė­jui, pa­si­ren­gu­siam bet ka­da pri­rei­kus lai­ki­nai pas sa­ve pri­glaus­ti smur­ti­nė­je ap­lin­ko­je esan­tį vai­ką. Im­si­mės to­kių žings­nių, ne­lauk­da­mi, kol to im­sis Vy­riau­sy­bė“, – tei­gė K. Au­gu­lis.

Anot vi­ce­me­ro, at­si­ran­da lais­vų pa­tal­pų Ty­ru­liuo­se, Pa­šuš­vy­je, Mi­nai­čiuo­se, Po­ciū­nuo­se. Bend­ruo­me­nės yra ska­ti­na­mos kur­ti šei­my­nas, nes rei­kia ma­žin­ti naš­tą glo­bos na­mams. Ta­čiau kol kas ra­jo­ne tė­ra vie­na šei­my­na, ku­rio­je ug­do­mi neį­ga­lūs vai­kai, ir ji nė­ra pa­jė­gi „ge­sin­ti“ ekst­re­ma­lias si­tua­ci­jas.

Ieš­ko­ma lai­ki­nų­jų glo­bė­jų

L. Pau­rie­nės tei­gi­mu, mies­to ri­bo­se jau su­tar­ta su ke­tu­rio­mis šei­mo­mis, pa­si­ruo­šu­sio­mis priim­ti vai­kus ne­dar­bo me­tu.

Pa­ža­dė­ta: bus pa­tvir­tin­tas glo­bė­jų są­ra­šas ir pa­rei­gū­nams ne­rei­kės ieš­ko­ti, kur nak­tį ar sa­vait­ga­lį iš smur­ti­nės ap­lin­kos iš­vež­ti vai­ką. Anot L. Pau­rie­nės, lai­ki­nie­ji glo­bė­jai bus kom­pe­ten­tin­gi as­me­nys ir jiems pa­pil­do­mų įver­ti­ni­mų ne­be­rei­kės.

O jau dar­bo me­tu esą si­tua­ci­ją im­sis spręs­ti vai­ko tei­sių spe­cia­lis­tai – ieš­kos gi­mi­nai­čių ar vai­ką įkur­dins glo­bos įstai­go­je, kol jo li­ki­mas bus iš­spręs­tas.

Ti­ki­ma­si, kad tai pa­dės su­val­dy­ti ki­lu­sią si­tua­ci­ją.

L. Pau­rie­nė sa­kė, jog no­ri­ma bent po vie­ną to­kį žmo­gų ras­ti kiek­vie­no­je se­niū­ni­jo­je. Skė­miuo­se ir Bai­so­ga­lo­je su pa­dė­ti pa­si­ry­žu­siais žmo­nė­mis pre­li­mi­na­riai jau yra su­tar­ta.

V. Ur­bo­na­vi­čiaus tei­gi­mu, pa­rei­gū­nams svar­biau­sia, kad tos šei­mos tu­rė­tų įga­lio­ji­mus paim­ti vai­ką iš ne­sau­gios ap­lin­kos.

„Su­ti­ki­te, vai­kui yra dvi­gu­ba trau­ma, kai jį kaž­kur ve­ža po­li­ci­jos pa­rei­gū­nas“, – sa­kė V. Ur­bo­na­vi­čius.

Au­to­rės nuo­tr.

Rad­vi­liš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je kar­tu su po­li­ci­jos pa­rei­gū­nais spręs­ta pro­ble­ma – kas ne­dar­bo me­tu iš ne­sau­gios ap­lin­kos paims vai­ką.

Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja La­ri­sa Pau­rie­nė: „Kol ne­ra­do­me, kaip iš­spręs­ti pro­ble­mą, sa­vait­ga­liais ir nak­ti­mis su po­li­ci­jos pa­rei­gū­nais bend­rau­ja­me te­le­fo­nu.“