Karvių laikoma mažiau, bet problemų nemažėja

Karvių laikoma mažiau, bet problemų nemažėja

Karvių laikoma mažiau, bet problemų nemažėja

Vis daugiau kaimo gyventojų nebelaiko gyvulių. Per dvejus metus karvių laikytojų skaičius Radviliškio rajone sumažėjo penktadaliu, karvių – beveik dešimtadaliu. Tačiau problemų ir pažeidimų, turinčių įtakos pieno kokybei, nemažėja.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Didžiulė problema – karvių mastitas

Praėjusiais metais pieno gamyba Radviliškio rajone užsiėmė 7 žemės ūkio bendrovės, veikė 5 sertifikuoti pieno ūkiai bei 72 ūkininkai, savo ūkiuose turintys šaldytuvus. Po vieną ar kelias karvutes laikė ir būrys kaimuose gyvenančių radviliškiečių.

2010 metais rajone karves laikė per 2,14 tūkstančio karvių laikytojų, o pernai jų skaičius sumažėjo iki 1,68 tūkstančio. Laikytojų daugiausia sumažėjo tarp gyventojų.

Per tą laikotarpį sumažėjo ir laikomų karvių skaičius – nuo 10,5 tūkstančio iki 9,6 tūkstančio.

Pasak Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios veterinarijos gydytojos inspektorės Laimutės Savickienės, karvių bandos mažėjimo tendencija problemų nesumažina.

Didžiausia pieno ūkių problema – karvių susirgimai mastitu ir per mažas gyvulių laikytojų dėmesys šiai problemai spręsti.

Pasak L. Savickienės, apie šias problemas kartu su kolegomis iš Gyvulininkystės instituto bei AB „Rokiškio sūris“ kalbėjusios su Sidabravo krašto ūkininkais, išanalizavus pieno tyrimų duomenis, galima teigti, jog padidėjęs somatinių ląstelių skaičius, rodantis, kad gyvulys serga slaptuoju mastitu, dažniau nustatomas mažuose pieno ūkiuose, kuriuose laikoma po 3-5 karves.

„Galbūt tokia situacija yra dėl to, kad mažiesiems karvių laikytojams trūksta žinių bei informacijos. Tačiau problemą būtina spręsti, nes sergantis gyvulys gali apkrėsti sveiką, maistas tampa nesaugus, be to, patiriama ir materialinių nuostolių, kadangi dėl sergančio gyvulio yra taikomos nuoskaitos. Iš nekokybiško pieno negalima pagaminti kokybiško produkto“, – sakė L. Savickienė.

Pasak L. Savickienės, siekiant kuo labiau sumažinti somatinių ląstelių skaičių, reikia kompleksinių priemonių: laiku nustatyti mastitus, analizuoti jų atsiradimo priežastis, glaudžiai bendradarbiauti su vietos veterinarijos specialistais.

Trūksta noro laikytis reikalavimų

Kitas svarbus rodiklis pieno gamyboje – inhibitorinių medžiagų rodiklis. Inhibitoriai – tai medžiagos, kurios stabdo bakterijų dauginimąsi. Tai antibiotikai, įvairios konservuojančios ir dezinfekuojančios cheminės medžiagos. Pienas su inhibitorinėmis medžiagomis kenksmingas žmonių sveikatai.

Vartojant tokį pieną, pakinta virškinamojo trakto normalios mikrofloros sudėtis, atsiranda antibiotikams atsparių bakterijų, kurių neveikia gydymui skiriami preparatai, gali pasireikšti alergijos. Todėl labai svarbu imtis priemonių, kad inhibitorių piene nebūtų.

Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, praėjusiais metais daugiausia inhibitorinių medžiagų rajono pieno ūkiuose buvo rasta sausio mėnesį – 74 atvejai, paskutinį metų ketvirtį atvejų skaičius labai sumažėjo – iki 3-7.

Pasak L. Savickienės, dažniausiai inhibitorinės medžiagos pakliūva į žalią pieną, kai karvės gydomos mikrobiniais preparatais nesilaikant instrukcijose pateiktų nurodymų. Todėl, susirgus gyvuliui, būtina kviesti veterinarijos gydytoją, kad jis paskirtų gydymą bei nurodytų, kiek laiko pieno negalima vartoti maistui.

Inhibitorių gali atsirasti ir tuomet, jei rankos prieš melžimą buvo tepamos tepalais, įtakos turi ir pašarų kokybė – svarbu, kad jie nebūtų supeliję, su antibiotikų priedais. Svarbu ir elementari švara – gerai išplauta melžimo ir pieno laikymo įranga.

Pažeidėjams – mažesnės išmokos

Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai patikrinimų metu randa įvairių pažeidimų: neremontuotų patalpų, netvarkoma pieno fermos aplinka, trūksta higienos, nekreipiamas dėmesys į somatinių ląstelių didėjimą piene, nepildomas sergančių ir gydomų gyvulių žurnalas. Visa tai, anot specialistės, turi įtakos pieno kokybei.

Ūkinių gyvūnų laikytojams taip pat priminta šių metų naujovė, susijusi su naujai įsigaliojusiais ūkinių gyvūnų gerovės reikalavimais. Reikalavimus pažeidžiantiems gyvūnų laikytojams kontroliuojanti institucija – Valstybinį maisto ir veterinarijos tarnyba – informaciją perduos Nacionalinei mokėjimo agentūrai.

Pažeidėjams bus taikomos sankcijos – mažinamos arba (nustačius sunkių pažeidimų) visai nemokamos išmokos.

Autorės nuotr.

FAKTORIAI: Pieno kokybė priklauso nuo daugelio faktorių – gero pašaro, tvarkingų fermų, higienos prisilaikymo.

Laimutės SAVICKIENĖS nuotr.

ŽEMDIRBIAI: Ką daryti, kad pienas būtų sveikas ir kokybiškas, kalbėta su Sidabravo krašto žemdirbiais.