Kariškiams – Laisvės gynėjų liudijimai

Kariškiams – Laisvės gynėjų liudijimai

Kariškiams – Laisvės gynėjų liudijimai

Pakruojyje Sausio 13-ąją nusilenkta žuvusiems laisvės gynėjams, prisiminti atkurtos Lietuvos kariuomenės kariai, saugoti Parlamento prieš dvidešimt ketverius metus vykę Žeimelio užkardos pasieniečiai. Šventinį koncertą susirinkusiems dovanojo moksleiviai.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Pagarba Lietuvos gynėjams

Į Kultūros centro salę besirenkančius minėjimo dalyvius pasitiko Sausio 13-ąją žuvusiųjų portretai, prie jų plevenančios žvakelių liepsnos. Ir jauni, ir senjorai atsistoja, sveikindami iškilmingai įnešamą trispalvę, giedodami himną. Tyla pagerbiamas laisvės gynėjų atminimas.

Lietuvos kariuomenės atsargos kapitonas Kęstutis Malinauskas prisiminė budėjimo Parlamente dienas: provokacijas, imituojant rūmų puolimą, nerimą dėl namuose likusių artimųjų, dėl po tanku sužaloto giminaičio. Ir vienybės su visa Lietuva, su Parlamento gynėjais už jo sienų, pojūtį. Grupė karių, tuometinės Žeimelio užkardos pasienio kontrolės punkto saugotojų, Vilniuje budėjo nuo sausio 8-osios.

K. Malinauskas jovariečiui Vytautui Smičiui įteikė liudijimą, pasirašytą atkurtos Nepriklausomos Lietuvos krašto apsaugos departamento ir Pirmosios krašto apsaugos ministerijos vadovybių.

„...liudijame, kad Vytautas Smičius atsiliepė į Tėvynės kvietimą ir stojo į atkuriamą Lietuvos kariuomenę, gynė Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę iki Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų išvedimo iš Lietuvos Respublikos 1993 m. rugpjūčio 31 d.“ – rašoma dokumente.

V. Smičius – vienas iš pirmųjų į atgimstančią Lietuvos kariuomenę įstojusių rajono vyrų, pirmasis rajono savanorių kuopos kuopininkas.

Toks pat liudijimas skirtas pakruojiečiui Ričardui Daržinskui. Jis – iš pirmosios atkurtos Lietuvos kariuomenės šauktinių kartos, pirmasis pakruojiškis karys, dalyvavęs mokymuose Europoje – Danijoje.

Tokius liudijimus šiuo metu rajone jau turi 9 vyrai.

Laisvės kasdiena ir šventė

Kultūros centro direktorė Irena Kybartienė sakė praeivių klaususi – ką jiems šiandien reiškia Sausio 13-oji? Išgirdo, kad vieniems tai – laisvė, kitiems – viltis. O darbo neturinčiam direktorės pašnekovui Laisvės gynėjų diena nebuvo reikšminga...

Šventinę nuotaiką renginio dalyviams kūrė ir laisvės pergalei šokį skyrė „Žemynos“ pagrindinės mokyklos liaudiškų šokių kolektyvo šokėjos (vadovė Leokadija Juodagalvienė). Oratoriją „Kiškių sukilimas“ susirinkusiems dovanojo Rozalimo vidurinės mokyklos netradicinių instrumentų orkestro muzikantai, vokalinio ansamblio dainininkai ir skaitovai.

Kūrinį scenai kartu su moksleiviais parengė mokytojos Jūratė Skorupskienė, Jūratė Navackienė, Ingrida Tuomienė, Ieva Aganauskienė ir Vaida Jankauskienė.

Oratoriją specialiai Rozalimo moksleiviams parašė šiaulietis kompozitorius Vaidotas Juozas Lygutas, libretą pagal kraštiečio poeto Kazio Binkio poemą „Kiškių sukilimas“ sukūrė Janina Tepliajeva.

Autorės nuotr.

SUSIBŪRIMAS: Minėjimas subūrė įvairių kartų žmones.

SAVANORIS: Renginio metu Vytautui Smičiui įteiktas liudijimas, kad jis – vienas pirmųjų atkurtos Lietuvos kariuomenės karių savanorių rajone.

ORATORIJA: Specialiai parašyta rozalimietės mokytojos Jūratės Skorupskienės (kairėje)  oratorija suburtam netradicinių instrumentų orkestrui.

SKAITOVAI: Dalį oratorijos skaitovai perteikė ir raiškiu žodžiu, ir vaidindami.

DAINOS: Kazio Binkio poemos eilutės virto jaunųjų rozalimiečių atliekamomis oratorijos dainomis.