
Naujausios
Kareivių palaikų ieškotojams padeda vietos gyventojai
Šiaulių rajone dabar darbuojasi archeologai, jie ieško Antrajame pasauliniame kare žuvusių vokiečių armijos kareivių. Ieškotojams padeda krašto praeitimi besidomintys vietiniai talkininkai.
Algimantas BRIKAS
brikas@skrastas.lt
Siaurimaičių kaime
Kol archeologai darbuojasi vienoje rajono vietovėje, vienas iš jų, Simonas Sprindys, su grupele kuršėniškių, besidominčių šiame krašte praeityje vykusiais mūšiais, sukaupusių žinių apie juos, žuvusiųjų juose vietas, vyko pas kaimų gyventojus. Juk dar yra prisimenančių Antrąjį pasaulinį karą, be to, ir kitų žmonių pasakojimai apie jį atsklido iki šių dienų.
Kuršėnuose gyvenančio 1930 metais gimusio Vytauto Stalioraičio gimtinė – Kužių seniūnijos Siaurimaičių kaimas. Jis pasakojo, kad kai šioje vietovėje vyko mūšiai, vietos gyventojai slėpėsi rūsyje. Jame norėjo pasislėpti ir vokiečių kareivis, bet nespėjo. Tuo metu krito bomba, jos skeveldra pataikė šiam kariui į nugarą.
Pasak V. Stalioraičio, buvo du žuvę vokiečių kareiviai, bet žmonės kalbėjo, kad atvežę ir trečią. Juos užkasė du trys metrai nuo keliuko.
Dabar čia – suartas laukas.
Žuvusieji jau išvežti?
Bitėnuose gyvenanti Birutė Plenaitienė pasakojo, kad karo pabaigoje jų tvarte slėpėsi vokiečių, po to – rusų kareiviai, dar vėliau – partizanai. Neramus buvo metas.
Mama jai pasakojusi, kad vokiečiai žuvusius karius dvi dienas vežė tanketėmis. Niekas jų neskaičiavo, bet aišku, kad daug.
Ketinantiems duomenų apie žuvusiuosius rasti archyvuose B. Plenaitienė patarė ieškoti Blusių kaimo. Mat kaime gyveno gana stambūs ūkininkai, kuriems nepatiko jo pavadinimas. Todėl šis kaimas tapo Bitėnais.
Ponia Birutė žuvusiųjų karių ieškotojus palydėjo pas netoliese gyvenančią devyniasdešimtmetę Anelę Navickienę.
A. Navickienė sakė, kad vokiečių tankistai sudegė miške. Juos atvežė į kiemą ir palaidojo ten, kur dabar yra gėlynas. Bet po kurio laiko palaikus iškasė ir išvežė.
Bet yra ir tvirtinančių, kad žuvusieji vokiečiai tebėra ten, kur buvo palaidoti.
Iš Bitėnų ieškotojai nuvyko į Ketūnus (Kuršėnų kaimiškoji seniūnija). Pasakojama, kad čia, šalia keliuko, palaidoti aštuoni vokiečių kareiviai. Dabar kapo – nė žymės. Jo vietoje pilamos šiukšlės.
Pasakojimai ne visada pasitvirtina
Archeologų teigimu, gyventojų pasakojimai ne visada pasitvirtina. Būna, kad nurodytoje vietoje ir gerai paieškojus, nieko nerandama. Nuo karo praėję ilgi dešimtmečiai išblukina atmintį, nelengva būna rasti to meto įvykių tikslias vietas.
Dainius Buivydas, ieškantis prieš dešimtmečius žuvusių karių palaikų, užsiminė, kad jam persiųstoje Vokiečių karių kapų globos tautinės sąjungos (Vokietija) informacijoje nurodoma, jog vienoje vietoje Raudėnuose yra palaidotas 21 vokiečių karys. Kitomis žiniomis, jų ten turėtų būti daugiau.
D. Buivydo nuomone, vertėtų ir Gelžėje (Raudėnų seniūnija) pakasinėti. Čia buvusi apsupta 551-oji rusų tankų divizija. Ją išlaisvino. Šiame mūšyje vokiečiai prarado karių bei technikos.
Viduryje lauko tarp Raudėnų ir Girkautų yra rusų kapinaitės, o netoli jų lauke užkasti vokiečių kareiviai. Tą vietą taip pat ketinama apžiūrėti, bet tai jau bus pavasarį.
Mingėliuose (Bubių seniūnija) jau iškasta vokiečių karių kapavietė. Žmonės jos nebuvo užmiršę, apie ją papasakojo archeologams. Bet šiame kaime yra užkasta pavienių kareivių, kuriuos vargu ar pavyks rasti. „Vienas yra palaidotas senosiose Mingėlių kapinėse. Bet guli kapinėse – ir tegu guli. Svarbu, kad laukuose nesimėtytų“, – sako D. Buivydas.
Dabar Šiaulių rajone besidarbuojantis archeologas Simonas Sprindys sako, kad yra labai maža tikimybė lauke rasti 2-3 palaidotus kareivius. Jei jų daug – lengviau.
Pirmiausia vykstama į didelius objektus
S. Sprindys teigia, jog jei Šiaulių rajone bus mažų objektų – Kultūros vertybių paieškos bendrovės archeologai atvyks surengti žvalgomosios ekspedicijos. Dar iki šių darbų pasidarbuojama archyvuose, kreipiamasi į Vokiečių karių kapų globos tautinę sąjungą Vokietijoje – gal ji turi kokių dokumentų, kitų duomenų apie šias vietoves?
Bus kreipiamasi ir dėl Bitėnų, kurie praeityje vadinosi Blusiais. Gal apie žuvusiuosius šioje vietovėje pastaruoju pavadinimu vokiečiams kas nors yra žinoma?
Dabar Kultūros vertybių paieškos bendrovės prioritetas – dideli paieškų objektai. Stengiamasi aprėpti visą rajoną. Darbuotasi Šilutėje, Mažeikiuose, Vilniuje bei kitur.
Autoriaus nuotr.
Vytautas Stalioraitis (antras iš dešinės) pasakojo, kad Siaurimaičiuose šalia kelio yra užkasta keletas vokiečių kareivių.
Anelė Navickienė tvirtina, kad kareivių palaikai, gulėję jos sklype, jau iškasti.
Archeologas Simonas Sprindys pagalbos kreipsis ir į karių kapų globotojus Vokietijoje.