Kareivių palaikų ieškotojams padeda vietos gyventojai

Kareivių palaikų ieškotojams padeda vietos gyventojai

Ka­rei­vių pa­lai­kų ieš­ko­to­jams pa­de­da vie­tos gy­ven­to­jai

Šiau­lių ra­jo­ne da­bar dar­buo­ja­si ar­cheo­lo­gai, jie ieš­ko­ Ant­ra­ja­me pa­sau­li­nia­me ka­re žu­vu­sių vo­kie­čių ar­mi­jos ka­rei­vių. Ieškotojams pa­de­da kraš­to praei­ti­mi be­si­do­min­tys vie­ti­niai tal­ki­nin­kai.

Al­gi­man­tas BRI­KAS

brikas@skrastas.lt

Siau­ri­mai­čių kai­me

Kol ar­cheo­lo­gai dar­buo­ja­si vie­no­je ra­jo­no vie­to­vė­je, vie­nas iš jų, Si­mo­nas Sprin­dys, su gru­pe­le kur­šė­niš­kių, be­si­do­min­čių šia­me kraš­te praei­ty­je vy­ku­siais mū­šiais, su­kau­pu­sių ži­nių apie juos, žu­vu­sių­jų juo­se vie­tas, vy­ko pas kai­mų gy­ven­to­jus. Juk dar yra pri­si­me­nan­čių Ant­rą­jį pa­sau­li­nį ka­rą, be to, ir ki­tų žmo­nių pa­sa­ko­ji­mai apie jį at­skli­do iki šių die­nų.

Kur­šė­nuo­se gy­ve­nan­čio 1930 me­tais gi­mu­sio Vy­tau­to Sta­lio­rai­čio gim­ti­nė – Ku­žių se­niū­ni­jos Siau­ri­mai­čių kai­mas. Jis pa­sa­ko­jo, kad kai šio­je vie­to­vė­je vy­ko mū­šiai, vie­tos gy­ven­to­jai slė­pė­si rū­sy­je. Ja­me no­rė­jo pa­si­slėp­ti ir vo­kie­čių ka­rei­vis, bet ne­spė­jo. Tuo me­tu kri­to bom­ba, jos ske­veld­ra pa­tai­kė šiam ka­riui į nu­ga­rą.

Pa­sak V. Sta­lio­rai­čio, bu­vo du žu­vę vo­kie­čių ka­rei­viai, bet žmo­nės kal­bė­jo, kad at­ve­žę ir tre­čią. Juos už­ka­sė du trys met­rai nuo ke­liu­ko.

Da­bar čia – suar­tas lau­kas.

Žu­vu­sie­ji jau iš­vež­ti?

Bi­tė­nuo­se gy­ve­nan­ti Bi­ru­tė Ple­nai­tie­nė pa­sa­ko­jo, kad ka­ro pa­bai­go­je jų tvar­te slė­pė­si vo­kie­čių, po to – ru­sų ka­rei­viai, dar vė­liau – par­ti­za­nai. Ne­ra­mus bu­vo me­tas.

Ma­ma jai pa­sa­ko­ju­si, kad vo­kie­čiai žu­vu­sius ka­rius dvi die­nas ve­žė tan­ke­tė­mis. Nie­kas jų ne­skai­čia­vo, bet aiš­ku, kad daug.

Ke­ti­nan­tiems duo­me­nų apie žu­vu­siuo­sius ras­ti ar­chy­vuo­se B. Ple­nai­tie­nė pa­ta­rė ieš­ko­ti Blu­sių kai­mo. Mat kai­me gy­ve­no ga­na stam­būs ūki­nin­kai, ku­riems ne­pa­ti­ko jo pa­va­di­ni­mas. To­dėl šis kai­mas ta­po Bi­tė­nais.

Po­nia Bi­ru­tė žu­vu­sių­jų ka­rių ieš­ko­to­jus pa­ly­dė­jo pas ne­to­lie­se gy­ve­nan­čią de­vy­nias­de­šimt­me­tę Ane­lę Na­vic­kie­nę.

A. Na­vic­kie­nė sa­kė, kad vo­kie­čių tan­kis­tai su­de­gė miš­ke. Juos at­ve­žė į kie­mą ir pa­lai­do­jo ten, kur da­bar yra gė­ly­nas. Bet po ku­rio lai­ko pa­lai­kus iš­ka­sė ir iš­ve­žė.

Bet yra ir tvir­ti­nan­čių, kad žu­vu­sie­ji vo­kie­čiai te­bė­ra ten, kur bu­vo pa­lai­do­ti.

Iš Bi­tė­nų ieš­ko­to­jai nu­vy­ko į Ke­tū­nus (Kur­šė­nų kai­miš­ko­ji se­niū­ni­ja). Pa­sa­ko­ja­ma, kad čia, ša­lia ke­liu­ko, pa­lai­do­ti aš­tuo­ni vo­kie­čių ka­rei­viai. Da­bar ka­po – nė žy­mės. Jo vie­to­je pi­la­mos šiukš­lės.

Pa­sa­ko­ji­mai ne vi­sa­da pa­si­tvir­ti­na

Ar­cheo­lo­gų tei­gi­mu, gy­ven­to­jų pa­sa­ko­ji­mai ne vi­sa­da pa­si­tvir­ti­na. Bū­na, kad nu­ro­dy­to­je vie­to­je ir ge­rai paieš­ko­jus, nie­ko ne­ran­da­ma. Nuo ka­ro praė­ję il­gi de­šimt­me­čiai iš­blu­ki­na at­min­tį, ne­leng­va bū­na ras­ti to me­to įvy­kių tiks­lias vie­tas.

Dai­nius Bui­vy­das, ieš­kan­tis prieš de­šimt­me­čius žu­vu­sių ka­rių pa­lai­kų, už­si­mi­nė, kad jam per­siųs­to­je Vo­kie­čių ka­rių ka­pų glo­bos tau­ti­nės są­jun­gos (Vo­kie­ti­ja) in­for­ma­ci­jo­je nu­ro­do­ma, jog vie­no­je vie­to­je Rau­dė­nuo­se yra pa­lai­do­tas 21 vo­kie­čių ka­rys. Ki­to­mis ži­nio­mis, jų ten tu­rė­tų būti dau­giau.

D. Bui­vy­do nuo­mo­ne, ver­tė­tų ir Gel­žė­je (Rau­dė­nų se­niū­ni­ja) pa­ka­si­nė­ti. Čia bu­vu­si ap­sup­ta 551-oji ru­sų tan­kų di­vi­zi­ja. Ją iš­lais­vi­no. Šia­me mū­šy­je vo­kie­čiai pra­ra­do ka­rių bei tech­ni­kos.

Vi­du­ry­je lau­ko tarp Rau­dė­nų ir Gir­kau­tų yra ru­sų ka­pi­nai­tės, o ne­to­li jų lau­ke už­kas­ti vo­kie­čių ka­rei­viai. Tą vie­tą taip pat ke­ti­na­ma ap­žiū­rė­ti, bet tai jau bus pa­va­sa­rį.

Min­gė­liuo­se (Bu­bių se­niū­ni­ja) jau iš­kas­ta vo­kie­čių ka­rių ka­pa­vie­tė. Žmo­nės jos ne­bu­vo už­mir­šę, apie ją pa­pa­sa­ko­jo ar­cheo­lo­gams. Bet šia­me kai­me yra už­kas­ta pa­vie­nių ka­rei­vių, ku­riuos var­gu ar pa­vyks ras­ti. „Vie­nas yra pa­lai­do­tas se­no­sio­se Min­gė­lių ka­pi­nė­se. Bet gu­li ka­pi­nė­se – ir te­gu gu­li. Svar­bu, kad lau­kuo­se ne­si­mė­ty­tų“, – sa­ko D. Bui­vy­das.

Da­bar Šiau­lių ra­jo­ne be­si­dar­buo­jan­tis ar­cheo­lo­gas Si­mo­nas Sprin­dys sako, kad yra la­bai ma­ža ti­ki­my­bė lau­ke ras­ti 2-3 pa­lai­do­tus ka­rei­vius. Jei jų daug – leng­viau.

Pir­miau­sia vyks­ta­ma į di­de­lius ob­jek­tus

S. Sprin­dys tei­gia, jog jei Šiau­lių ra­jo­ne bus ma­žų ob­jek­tų – Kul­tū­ros ver­ty­bių paieš­kos bend­ro­vės ar­cheo­lo­gai at­vyks su­reng­ti žval­go­mo­sios eks­pe­di­ci­jos. Dar iki šių dar­bų pa­si­dar­buo­ja­ma ar­chy­vuo­se, krei­pia­ma­si į Vo­kie­čių ka­rių ka­pų glo­bos tau­ti­nę są­jun­gą Vo­kie­ti­jo­je – gal ji tu­ri ko­kių do­ku­men­tų, ki­tų duo­me­nų apie šias vie­to­ves?

Bus krei­pia­ma­si ir dėl Bi­tė­nų, ku­rie praei­ty­je va­di­no­si Blu­siais. Gal apie žu­vu­siuo­sius šio­je vie­to­vė­je pa­sta­ruo­ju pa­va­di­ni­mu vo­kie­čiams kas nors yra ži­no­ma?

Da­bar Kul­tū­ros ver­ty­bių paieš­kos bend­ro­vės prio­ri­te­tas – di­de­li paieš­kų ob­jek­tai. Sten­gia­ma­si ap­rėp­ti vi­są ra­jo­ną. Dar­buo­ta­si Ši­lu­tė­je, Ma­žei­kiuo­se, Vil­niu­je bei ki­tur.

Au­to­riaus nuo­tr.

Vy­tau­tas Sta­lio­rai­tis (ant­ras iš de­ši­nės) pa­sa­ko­jo, kad Siau­ri­mai­čiuo­se ša­lia ke­lio yra už­kas­ta ke­le­tas vo­kie­čių ka­rei­vių.

Ane­lė Na­vic­kie­nė tvir­ti­na, kad ka­rei­vių pa­lai­kai, gu­lė­ję jos skly­pe, jau iš­kas­ti.

Ar­cheo­lo­gas Si­mo­nas Sprin­dys pa­gal­bos kreip­sis ir į ka­rių ka­pų glo­bo­to­jus Vo­kie­ti­jo­je.