Karatė deda antspaudą visam gyvenimui

Karatė deda antspaudą visam gyvenimui

Karatė deda antspaudą visam gyvenimui

Savaitgalį Pakruojyje vykusio tarptautinio karatė seminaro metu sportininkus iš trijų valstybių mokė meistras Wayne Otto, turintis nusipelniusio Britų Imperijai titulą.

Teisė pakviesti į Lietuvą pasaulinę žvaigždę buvo suteikta Pakruojo klubui „Cunami“ bei jo vadovams Kozlovams, pripažintiems sportiškiausia karatė šeima šalyje.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Šeimų sportas

Už Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos sporto salės durų buriavosi jaunųjų karatistų tėvai. Tai vienas, tai kitas prieidavo prie stiklo, akimis ieškodamas savosios atžalos baltų kimono pulke.

Nekantriausieji, pastebėję sūnų ar dukrą netoli durų, net į stiklą beldė, stengdamiesi atkreipti dėmesį. Veltui – mažieji sportininkai įsijautę kartojo juodaodžio mokytojo rodomus judesius. O per pertraukėles ritosi salėje vienas su kitu, išbandydami ką tik išmoktus veiksmus.

Vienas nekantrus tėvas, vis negalintis įžiūrėti, kurgi įsimaišiusi jo dukra, prisiminė: norėjo ji mokytis muzikos – pirko tėvai pianiną. Ir še tau – mažoji netruko karate susižavėti... Neliko tėveliui nieko kito, kaip parūpinti sportinę aprangą...

Pakvietus į salę sportininkų artimuosius, o seminaro dalyviams išsirikiavus pasiimti sertifikatų iš meistro Wayne rankų, sublyksėjo fotoaparatai. Fotosesijoje su pasauline karate žvaigžde rikiavosi šeimos.

Karate klubo „Cunami“ prezidentas Valdemaras Kozlovas nuolat pastebi – sportuojantys vaikai iš paskos neretai patraukia visą šeimą: namiškiai serga už juos varžybose, rūpinasi išvykomis, domisi karate. Yra šeimų, kur kartu su vaikais ima sportuoti ir tėvai.

„Karate – tai džiaugsmas“

Devynis kartus pasaulio bei Europos čempionas, Didžiosios Britanijos rinktinės treneris Wayne Otto interviu „Pakruojo kraštui“ prisiminė, kaip pats atrado kelią į sportą.

Anuomet keturiolikmetis berniukas iš Rytų Londono (Anglija) pavydėjo sportiškam, sumaniam bendraklasiui. Paklausęs, kaip tokiu tapo ir išgirdęs, kad bendramokslis sportuoja karate klube, Wayne užsidegė: „vesk ir mane ten!“

Pirmąsias karate pamokas berniukas ir gavo vietiniame to rajono klube. O siekis prilygti sportiškajam bendramoksliui W. Otto nuvedė gerokai toliau – ant aukščiausiųjų karate čempionatų prizininkų pakopų. Wayne nuopelnus sportui įvertino ir Anglijos karalienė – meistrui suteikė teisę pasirašinėti „Wayne Otto O.B.E“ (Wayne Otto nusipelnęs Britų Imperijai).

Wayne vedamuose seminaruose – daug šypsenų.

„Karate – rimto nusiteikimo reikalaujantis sportas. Tačiau jis ne tik rimtas: ši sporto šaka teikia labai daug džiaugsmo. Todėl mokau ne tik technikos, judesių, bet ir džiaugtis visu tuo. Taip, kaip kažkada mokė manieji mokytojai“, – sako W. Otto.

Meistras džiaugiasi turintis būrį gerų pažįstamų visuose pasaulio kampeliuose, negaili šypsenų vaikams ir jaunuoliams, tiesiantiems pasirašyti pirštines ar kimono diržus.

Įtaka visam gyvenimui

Daugiau kaip ketvirtį amžiaus karate mokantis Valdemaras Kozlovas pastebi, kaip su laiku keičiasi augančių sportininkų mąstymas.

Atėjusiems į pirmąsias treniruotes pradinukams svarbiausia išmokti kovos judesių, įveikti varžovus. Jų supratimas apie karate – kaip veiksmo filmų siužetas: atėjo stiprus, drąsus herojus ir išmušė visus blogiečius... Vyresnieji jau ima suvokti, ne tik kaip, bet ir kodėl siekiama, kokio rezultato.

„Treniruojamės du – tris kartus per savaitę. Mokomės pažinti karate meną, jungiantį tiek fizinį, tiek bendražmogiškąjį asmenybės ugdymą. Tai – atsakomybės, tolerancijos, pareigos, tvirto charakterio formavimas. Karatistai mokosi pasitikėti savimi, valdyti emocijas, iškelti sau tikslus ir jų siekti“, – sako V. Kozlovas.

Pergalėmis klubo prezidentas vadina ne tik auklėtinių iškovotus prizus įvairaus rango varžybose: svarbiausia ne aplenkti, įveikti kitą sportininką, bet laimėti prieš savo fizinį ar dvasinį silpnumą.

„Iš šių elementų susideda kelias į karate meistrus. „Cunami“ jų, turinčių juodus diržus, išugdė šešiolika. Turime šalies ir tarptautinio lygio čempionų, prizininkų. Jau ne kartą mokslininkai įrodė, kad fizinė veikla aktyvina ir protinę.

Mūsų meistrai nėra vienpusės asmenybės – sportuodami ne vienas ne tik gerai mokėsi (ar dar mokosi) mokykloje, bet lankė įvairius būrelius. Tik nereikia perlenkti lazdos ir stengtis spėti visur“, – mano klubo vadovas.

V. Kozlovas neabejoja, kad karate daro įtaką visam gyvenimui. Jis pažįsta ne vieną buvusį klubo sportininką, pasinaudojusį tuo, ką išmoko treniruodamiesi ir darantį sėkmingą karjerą, užsiimantį verslu ar tiesiog dirbantį mėgiamą darbą.

„Pavyzdžių toli ieškoti nereikia: mūsų Prezidentė Dalia Grybauskaitė – karate pirmojo Dan meistrė“, – šypsosi Valdemaras.

Saulės mūšio dvasia

Lietuvos karate asociacijos prezidentas Vidmantas Butnorius „Pakruojo kraštui“ sakė, kad „Cunami“ patikėtas surengti tarptautinis seminaras – klubo dvidešimt vienerių metų veiklos įvertinimas.

„Pakruojiečių karatistų pilna visose varžybose, jie laimėję daugybę apdovanojimų ir yra vienas aktyviausių klubų Lietuvoje. Svarbus ir klubo vadovų pavyzdys: Kozlovai – sportiškiausia šalies karate šeima, šiuo sportu užsiima ir tėvai, ir vaikai“, – sakė V. Butnorius.

Prezidentas pastebėjo, jog Šiaurės Lietuvoje karate populiari, veikia nemažai klubų.

„Gal taip šiais laikais žmonės išreiškia dvasinį kovingumą, išlikusį šiame krašte nuo Saulės mūšio laikų“, – spėja V. Butnorius.

Autorės nuotr.

ŠYPSENOS: Šypsenomis dalinosi meistras Wayne (kairėje) ir sertifikatus iš jos rankų gaunantys jaunieji karatistai.

ŠEIMYNIŠKUMAS: „Cunami“ jauniausiųjų grupės sportininkių Denisos Jasilionytės bei Ivetos Urbaitės džiaugsmą nusifotografuoti su meistru Wayne pasidalijo ir mergaičių tėveliai.

AUTOGRAFAI: Tradicinis tarptautinių seminarų momentas – meistro autografai ant dalyvių diržų ar pirštinių.

Nuotraukos iš „Cunami“ klubo archyvo

MOKYMAS: Mokytis iš Wayne Otto (karėje) suvažiavo trijų valstybių karatistai.

FOTOSESIJA: Karate žvaigždės viešnagę Pakruojyje „Cunami“ juodųjų diržų meistrams primins fotosesija.

PRAMOGOS: Laisvu nuo treniruočių laiku seminaro organizatoriai pasiūlė svečiui pramogą Pakruojo dvare – pajodinėti žirgu.