Kapines šildys gėlės, žvakės ir rimtis

Kapines šildys gėlės, žvakės ir rimtis

Kapines šildys gėlės, žvakės ir rimtis

Rytoj net atokiausiuose kampeliuose kapinės sušils nuo žvakelių šviesos, gėlių žiedų, rimties ir susikaupimo. Prie artimųjų kapų suplūs žmonės, kurių čia nestigo jau visą pastarąją savaitę. Lapkričio 1-oji, Visų šventųjų diena, lietuviams svarbi nuo senų senovės.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Šiųmetė prekyba – vangesnė

Paskutinę savaitę prieš lapkričio 1-ąją prie visų rajono kapinių padaugėjo automobilių – radviliškiečiai ir atvykusieji iš kitur tvarkė artimųjų kapus: vežė žemes ir smėlį, pirko gėles, degė žvakes.

Atrodytų, kapinėse pagyvėjimas buvo toks pat, kaip ir kasmet prieš lapkričio 1-ąją, tačiau, prekeivių teigimu, šiemet prekyba pagyvėjo tik paskutinėmis dienomis, o iki tol pirkimas buvo labai vangus.

Pasak Ramintos, gėlėmis prekiaujančios prie Vingėliškio gatvėje esančių Radviliškio kapinių, žmonės gyvas gėles pradėjo pirkti maždaug nuo pastarosios savaitės vidurio.

„Šiemet žmones išgąsdino pasirodžiusios nemenkos šalnos. Nors chrizantemos ir nelabai bijo šalnų, tačiau 5-6 laipsnių šalčio jos jau nebeatlaikė, todėl, anksčiau sutvarkiusiems kapus, teko rauti lauk nušalusius kelmelius ir sodinti naujus arba laukti. Nemanau, kad dėl pasirodžiusio šaltuko mes praradome savo klientus. Tie, kurie kapus puošia gyvomis gėlėmis, ir toliau juos puoš tik jomis. Net ir tuomet, jei ši puošyba bus vienadienė“, – įtikinamai kalbėjo į Radviliškį parduoti chrizantemas vežanti Kėdainių rajono gyventoja.

Pasak kėdainiškės, ji kasmet pasiskaičiuojanti, kiek užauginti chrizantemų, kad jų nei daug liktų, nei trūktų. Ir bemaž visada pataikanti.

Šiųmečių chrizantemų kainos – nuo 5 iki 18 litų. Kainos esą beveik nesiskiria nuo pernykščių. Kiti prekiautojai tikino, jog prieš pat lapkričio 1-ąją gėlių kainos gali ir šiek tiek pakilti.

Radviliškietė Nijolė sakė gėlėmis ir jų puokštėmis prekiaujanti jau ne vienerius metus. Verslo liudijimą šventiniam laikotarpiui nusiperkanti moteris daryti puokšteles pradeda prieš porą savaičių. Įmantrių nedaranti, tad ir puokštelių kainos, pasak pardavėjos, nėra didelės – nuo 7 iki 22 litų.

„Pasiskaičiuoju, kiek man kainuoja gėlės, truputį užsidedu už darbą ir vežu parduoti“, – pasakojo radviliškietė. Pasak ponios Nijolės, dirbtinių gėlių ji nusiperka ir ryškiaspalvių, ir pastelinių spalvų, nes pirkėjų skoniai labai skiriasi – vienam ryškiaspalvės puokštės neįpirši, o kitas tik tokios ir ieško.

Ne vienas prekiautojas šalia gėlių pardavinėjo ir žvakes. Jų kainos, pasak pardavėjų, priklauso ir nuo dydžio, ir nuo įmantrumo, papuošimų.

Kapavietėse daugėja akmeninių plokščių

UAB „Atjauta“ kapinių administratorė Birutė Jackienė irgi tvirtino, kad šiemet prekyba gėlėmis ir jų dirbiniais prie kapinių kur kas prastesnė. Pastarosios savaitės pradžioje prie kapinių keliose vietose buvo atvežta smėlio, kad žmonės galėtų juo pabarstyti ir papuošti takus.

Norintys įsigyti juodžemio, jo turėjo pirkti – už maišą žemių norintiems reikėjo mokėti po 10 litų.

Pasak kapinių administratorės, ir šiose miesto kapinėse, nors jos yra palyginti naujos, yra neprižiūrimų kapų.

„Būna, kad artimieji neprižiūri net ir neseniai palaidotų žmonių kapų. Kai kas yra gal ir išvykę, bet yra ir tokių, kuriuos matau vaikštinėjančius po miestą, o į kapines neužsukančius. Kartais jiems net primenu jų pareigą pasirūpinti artimųjų kapais“, – sakė B. Jackienė.

Anot B. Jackienės, šiemet kaip niekada padaugėjo kapų dengimo plokštėmis atvejų.

„Dengiama masiškai. Kartais plokštėmis uždengiama nauja laidojimo vieta, bet nereti ir atvejai, kai buvusi kitaip sutvarkyta kapavietė perdaroma ir uždengiama ištisine plokšte“, – pasakojo B. Jackienė.

Paminklus darančių bendrovių darbuotojų teigimu, tai nėra vien nauja kapų puošimo mada. Plokštėmis kapavietes dengia artimieji, kurie gyvena toliau ir jiems sudėtinga užsiimti kapo priežiūra. Yra nemažai ir gyvenančiųjų užsieniuose, kurie mato tokią patogiausią kapų priežiūros išeitį. Esą atsiranda ir nemažai vyresnio amžiaus žmonių, kurie taip iš anksto pasirūpina šeimos kapu, kad, jiems mirus, artimiesiems būtų kuo mažiau rūpesčių.

Laidojimo vietos tvarkymu nereikia rūpintis ir tiems, kurių artimųjų urnos su pelenais palaidotos kolumbariume.

Senovėje – ir „burokinės“ žvakės

Šeduvoje gyvenančios tautosakos puoselėtojos ir rinkėjos, etnografės Emilijos Brajinskienės teigimu, seniau nebuvo mados kapus puošti gyvomis gėlėmis ir degti daug žvakių, nes senovėje žmonės sakydavo, kad „žvake numirusio nesušildysi“.

Žmonės žvakes darydavo iš burokų, į kurių išskobtą vidų pripildavo lajaus, įdėdavo knatą, o kad žvakė būtų gražesnė ir jos negesintų vėjas, dar apsukdavo ją spalvotu popieriumi.

Kapus puošdavo iš popieriaus padarytų gėlių vainikėliais, iš krūmų, rudenį užauginančių baltas uogas, išdėliodavo kryželį. Chrizantemų pirkimo mados prieš Visų šventųjų dieną esą seniau nebūdavo – ši tradicija atsirado vėliau, kai kapų puošybą ėmė diktuoti komercija.

„Nematau nieko blogo, jei ant kapų dega ir daugiau žvakių – žvakių liepsna išdegina blogį. Žmonės ir seniau lenktyniaudavo, kuris gražiau aptaisys kapą, bet puošyba buvo natūrali, pačių padaryta ar užauginta“, – sakė etnografė.

Autorės nuotr.

PLOKŠTĖS: Kapinėse vis daugėja kapavietes ištisai uždengiančių akmens plokščių.

PAKLAUSA: Gėlių ir puokščių paklausa išaugo prieš pat lapkričio 1-ąją.