Kamuolinis žaibas išsikvėpė padegęs namą

Kamuolinis žaibas išsikvėpė padegęs namą

Kamuolinis žaibas išsikvėpė padegęs namą

Klovainietės Bronislavos Jovaišienės namuose žaibas susprogdino du telefono aparatus, elektros jungiklį ir praėjus beveik dešimčiai valandų supleškino namo stogą. Moteris dėkinga likimui, kad liko gyva ir kaimynams – už pagalbą.

Janina VANSAUSKIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Išgąsdino sprogimas

Klovainių miestelio pakraštyje mūriniame dviejų aukštų name gyvenanti Bronislava Jovaišienė pirmadienio vidudienį stipriai griaudint ir žaibuojant prigulė virtuvėje pailsėti. Silpnos sveikatos moters sofa – šalia stalelio su fiksuoto ryšio telefonu.

Netrukus iš miego moteris pašoko išgirdusi stiprų sprogimą prie pat sofos.

„Pamačiau, kad prie telefono siena aprūkusi, vienas šalia kito stovėję telefono aparatai sudaužyti: įjungtojo į tinklą buvo numuštas tik ragelio nuspaudžiamas klavišas, o šalia stovėjęs sudaužytas į šipulius“, – pirmuosius klastingo žaibo padarinius prisiminė moteris.

Stalelis su dviem telefono aparatais, (vienu neįjungtu į tinklą) stovėjo šalia sofos, kurioje ilsėjosi B. Jovaišienė.

Atvėrusi duris į lauką, kad išeitų smalkės ir dūmai, moteris pastebėjo ir sudegusius telefono laidus.

Norėdama įsitikinti ar daugiau žalos nepridarė žaibas, klovainietė ketino pakilti į namo antrąjį aukštą, tačiau laiptinėje išvydo, jog negali įjungti elektros šviesos, jungiklis – be dangtelio.

Apėjusi namus moteris įsitikino, kad daugiau nuostolių nėra. Tačiau net ir išsivėdinus virtuvei, ji vis dar jautė keistą svilėsių kvapą.

„Galvojau, kad tas kvapas – vis dar nuo telefono laidų degimo“, – lemtingus artėjančio gaisro ženklus prisiminė neįgali 69-erių metų namo šeimininkė.

Naktį prikėlė gaisras

„Pabudau apie pirmą valandą nakties ir pabandžiau įjungti šaldytuvą. Tačiau jis neveikė, name nebuvo elektros“, – naktį į antradienį prisiminė B. Jovaišienė. Vėl nuėjusi miegoti po poros valandų moteris pašoko iš miego nuo sproginėjančio šiferio garso.

„Miegojau antrajame aukšte, išgirdau kaip šaudo šiferis. Pribėgau prie lango, o kieme – šviesu. Supratau, dega namas“, – vos valdydama susijaudinimą kraupų momentą prisiminė klovainietė.

Kai moteris basa ir vienmarškinė išbėgo į kiemą, jau į pagalbą bėgo kaimynai. Kas tempė į lauką baldus, kas pylė vandenį, jau buvo pranešta ir ugniagesiams.

Gaisrą pavyko numalšinti tik paryčiais. Dėka gelžbetoninio perdengimo ugnis iš palėpės į apatinius aukštus nepersimetė. Tačiau ją gesinant vandeniu buvo užlieti visi kambariai.

Kamuolinis žaibas nenuspėjamas

Pakruojo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo priežiūros poskyrio viršininko Gintaro Jakūbaičio nuomone, gaisrą sukėlė kamuolinis žaibas.

„Per aštuoniolika darbo metų nieko panašaus nėra tekę matyti. Aplinkybės, dėl kurių kilo gaisras iš tiesų stebina. Tačiau kamuolinis žaibas yra klastingas, sunkiai nuspėjami jo iškrovos padariniai“, –redakcijai sakė G. Jakūbaitis.

Gaisro aplinkybes tiriantys ugniagesiai mano, kad žaibo iškrova namo vidaus laidais pasiekė viršutinį aukštą ir peršoko į palėpę ir įžiebė ant lubų supiltus spalius. Jie kelias valandas smilko kol vidurnaktį įsiplieskė atvira ugnimi.

Beje, žaibas gaisrą sukėlė name, kuriame jau daugelį metų buvo įrengtas žaibolaidis. Tačiau namo šeimininkai neatmena ar kada buvo tikrinta jo varža, todėl gali būti, kad įrenginys nebeveikė.

Nelaimėje pažinsi kaimyną

Taip dabar kalba B.Jovaišienė ir jos artimieji. Moteris su ašaromis akyse pasakoja apie geradarius kaimynus, kitus klovainiečius, nelaimės naktį skubėjusius į pagalbą.

Pasakodama apie gaisrą moteris, kaip ir tą naktį, ima drebėti. Didžiausią jaudulį jai kelia ne patirti nuostoliai, bet aplinkinių žmonių nuoširdumas.

„Buvau pasimetusi, nežinojau ko griebtis“, – pasakoja klovainietė.– Kai basa išbėgau į kiemą, kaimynai jau lėkė į pagalbą. Kol susigaudžiau kviesti gaisrinę, jie jau buvo iškvietę. Jie ir dukteriai, gyvenančiai Pasvalio rajone pranešė apie nelaimę“.

O kai gaisras buvo užgesintas, kas galėdami iš aplinkinių, skubėjo vienai gyvenančiai neįgaliai moteriai padėti: tvarkyti aplinką, džiovinti vandeniu sulietus patalpas, baldus.

„Ūkininkė Onutė Varnienė atskubėjo ir paklaususi ar nereikėtų tento namo luboms uždengti, pati suorganizavo jį atvežti ir užtempti“, – su dėkingumu apie kaimynų pagalbą pasakojo moteris.

„Likimas neleido sudegti pačiai, gal dėl to, kad sužinočiau, tarp kokių gerų žmonių gyvenu“, – svarsto B.Jovaišienė. Moters artimieji vėliau tik pamatė, kad į pastogę, kurioje įsiplieskė gaisras, buvo palikta atvira anga. Dar minutė, ir degančios griūvančios stogo konstrukcijos būtų sukritusios į antrąjį aukštą, užtverdamos moteriai išėjimą iš miegamojo į laiptinę.

Autorės nuotr.

SPROGIMAS: Žaibo iškrovos sukeltas telefono aparatų sprogimas buvo pirmasis ženklas, kad B.Jovaišienės namams gresia gaisras.

GAISRAS: Ugnis namo palėpėje įsiplieskė praėjus beveik dešimčiai valandų po žaibo iškrovos.

PAGALBA: Kitą po gaisro dieną geradariai kaimynai padėjo išvežti sudegusio stogo likučius iš sodybos.

TELEFONAI: nuo žaibo iškrovos sprogo du šalia vienas kito buvę telefonai.