
Naujausios
Kalėdų burtai užbūrė būrius vaikų
Šiemet, per porą prieškalėdinių savaičių Kelmės krašto muziejų aplankė apie 600 mokinių. Ekskursantai plūdo iš Kauno, Radviliškio, Telšių, Šiluvos, Raseinių, Jonavos, Šiaulių. Šiuo laikotarpiu vaikus labiausiai masina Kalėdų būrimų edukacinė programa dvaro, kuriame įsikūręs muziejus, rūsių prietemoje. Iš Kauno ekskursantus į Kelmę veža ir gidė.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sudėtingiausia rasti arklį
Dvi valandas trunkanti edukacinė programa Kelmės krašto muziejuje susideda iš keturių dalių: būrimo dvaro rūsiuose, Kalėdų pyrago valgymo prie žibalinės lempos, susitikimu su Kalėdų seneliu ir pasivažinėjimo aplink dvarą arkliu traukiamomis rogėmis arba vežimaičiu.
Muziejaus direktorė Danutė Žalpienė pasakoja, jog šiemet sudėtingiausia buvo rasti savanorį, kuris turėtų gražų arklį, būtų iškalbingas ir sutiktų pavežioti ekskursantus po dvaro teritoriją.
Arklių rajone jau mažai belikę. O kas juos dar laiko skundėsi, kad jie nekaustyti, negali dalyvauti edukacinėje programoje.
Pagaliau pavyko surasti Kelmės apylinkių seniūnijoje gyvenantį Antaną, kuris specialiai tam reikalui pasikaustė arklį ir, kai atvažiuoja ekskursijos, sutinka pavežioti vaikus.
Kalėdų edukacijos vyksta jau dešimtmetį. Tačiau tik porą žiemų, arkliukas vaikus vežiojo rogėmis. Kitais metais nebuvo sniego, teko važinėtis vežimaičiu.
Muziejuje gyvena višta ir gaidys
Laikotarpis prieš Kalėdas muziejaus darbuotojams sunkiausias, bet tuo pačiu ir įdomiausias bei pelningiausias. Šiemet čia apsilankė apie 600 mokinių iš įvairių šalies kampelių. Kai kurios mokyklos kasmet į Kelmės muziejų veža savo mokinius, tik vis kitas klases. Nes iš lūpų į lūpas pasklindanti informacija sudomina vis daugiau vaikų ir mokytojų.
Šiemet vaikai labiausiai žavėjosi kalėdiniais būrimais dvaro rūsių prietemoje. Prieš Kalėdas ten laikinai apsigyveno gražus, drąsus gaidys. Šiemet jam į porą buvo nupirkta ir barzdota višta. Ši pora talkininkauja buriant, kada mergaitės ištekės.
Ant grindų išdėliojamos lėkštutės su grūdais, pyragu ir vandeniu. Edukacinės programos dalyvės sustoja ratu. Kiekviena išsirenka po lėkštutę. Tuomet išleidžiamas gaidys ir višta. Gaidys pasidairo ir eina lesti iš kurios nors lėkštutės. Iš kurios pirmiausia pradeda lesti, ta mergaitė greičiausiai ištekės. Gaidžiui kompaniją palaiko ir višta.
„Panelę gaidžiui nupirkome tik šiemet, – pasakoja D. Žalpienė. – Ji iš pradžių nelabai suprato, ką turi veikti, kai šalia tiek daug žmonių, paskui įsisąmonino, jog yra gaidžio palaikymo komanda, kad jam būtų smagiau stovėti prieš edukacijos dalyvius. Be to, ir edukacijos dalyviai, paprastai, pageidauja, kad būtų daugiau gyvūnų ir paukščių.
Naktimis paukščiai paliekami dvaro rūsiuose, o savaitgalį viena darbuotoja juos parsineša namo.“
Burtai nuspėja gyvenimą
Edukacinę programą kūrę muziejaus darbuotojai domėjosi senoviniais lietuvių papročiais, kurių šių dienų jaunimas nebežino, todėl priima kaip egzotiką. Kas tiki, kas ne, tačiau daugelis būrimų stengiasi nuspėti žmogaus gyvenimą.
Pavyzdžiui, burtai su žirniais rodo, ar geri bus ateinantys metai. Vaikai pasisemia saują žirnių. Tuomet skaičiuoja. Jeigu žirnių skaičius – lyginis, ateinantys metai bus geresni už praėjusius.
Mokiniams labai smagus batų metimas. Jei metamo bato priekis atsisuko į slenkstį, vadinasi, greitai išeisi iš tėvų namų. Jeigu priekis atsisuko į kambario vidų, dar ilgai sėdėsi tėvams ant sprando.
Panašią prasmę turi ir pėdavimas. Jeigu eidamas per kambarį pėda už pėdos ant slenksčio užlipsi dešine koja, išvažiuosi, jeigu kaire – liksi toje pačioje vietoje.
Žemaitijoje būdavo labai populiarus būrimas lėkštutėmis. Besiburiantieji išsirenka lėkštutes. Po kiekviena jų pakištas koks nors simbolinis daiktas. Jeigu duonos kriaukšlė, kitąmet gyvensi kukliai. Jeigu kaspinas – daug keliausi. Jeigu pinigas, kišenėje žvangės pinigai. Jei rugio varpa, bus derlingi metai, gal derlius augs ne tik laukuose, bet pagausės ir šeimyna arba padaugės gyvulių.
Po lėkštute pakištas pyrago gabalas reikš prabangų gyvenimą, pieštukas – reikės kibti į mokslus, žiedas – sukursi šeimą.
Labiausiai muziejaus lankytojus nustebina po lėkštute rastas raktas. Jie tikisi, jog tai gerovės ar savo namų simbolis. Bet pasirodo, tas raktas nuo skrynios reiškia, jog tavimi labiau pasitikės žmonės ir duos tau daugiau darbo.
Traukdami šiaudą moksleiviai sužino ilgai ar trumpai gyvens, ar bus turtingi, ar vargs, o labiausiai mėgsta aiškintis, ar aukštą, ar žemą žmoną gaus.
Burdami iš savo šešėlio, vaikai bando kuo labiau ištempti kaklus, nes jeigu šešėlyje nesimato kaklo, gali ištikti nelaimė.
Prie žibalinės lempos
Apie Kalėdų stebuklus, kai vanduo virsta vynu, o gyvuliai ima kalbėti žmogaus balsu, muziejaus lankytojams pasakojama žibalinės lempos šviesoje. Jų proseneliai tokioje šviesoje valgydavo Kūčias ir švęsdavo Kalėdas.
O edukacinės programos dalyviai prie žibalinės lempos valgo senovinį Kalėdų pyragą. Specialus pyragas iš ruginių miltų kepamas Kelmės konditerijos ceche.
Paskui laukia susitikimas su Kalėdų seneliu ir pasivažinėjimas rogėmis.
Muziejaus direktorė sako, jog Kalėdų burtų edukacinė programa labai populiari todėl, kad joje dalyvauja kiekvienas vaikas. Nė vienam nereikia stovėti nieko neveikiant. Prieš Kalėdas lankytojų kasmet vis daugėja. Apie Kelmės krašto muziejuje vykstančią edukacinę programą informacija pasklinda iš lūpų į lūpas.
Rimanto SERVOS nuotr.
Ponas Antanas arkliuku atveža Kalėdų senelį ir pavežioja atvykėlius.
Muziejaus direktorė Danutė Žalpienė džiaugiasi, jog jų siūlomos edukacinės programos tampa vis populiaresnės.
Išsiburti padeda drąsus gaidys ir jo palydovė višta.
Edukacinę programą veda muziejininkas Rimantas Serva.