
Naujausios
Kalėdiniame prekymetyje apdovanota kalbininkė
Šeštadienį Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus organizuojamame tradiciniame prekymetyje įteikta Mato Slančiausko premija, kuri šiemet atiteko kalbininkei, humanitarinių mokslų daktarei Janinai Švambarytei–Valužienei.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Įvertinta už žodyną
Mato Slančiausko premija Janinai Švambarytei–Valužienei paskirta už žodyną „Mato Slančiausko ir jo pagalbininkų pasakojamosios tautosakos rinkinių leksika“.
Už darbus tarmėtyros srityje ir kūrybingą mokslinę bei pedagoginę veiklą ji jau anksčiau apdovanota Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Seimo, Švietimo ir mokslo ministerijos, Šiaulių apskrities viršininko, UNESCO Šiaulių klubo, Joniškio, Šakių merų padėkos raštais.
Pati apdovanotoji sakė, kad leidinys „Mato Slančiausko ir jo pagalbininkų pasakojamosios tautosakos rinkinių leksika“ – ne tik jos vienos, bet visos didelės komandos, kuriai yra dėkinga, darbas. O šiuo metu ant jos stalo guli rengiamas kitos šio krašto iškilios asmenybės, rašytojo Mariaus Katiliškio kūrybos raštų žodynas. J. Švambarytė–Valužienė teigė, kad jai artima Mato Slančiausko gyvensena ir labai patinka ant jo paminklo iškalti kuklūs žodžiai: „Dirbu, krutu, kiek galiu“.
Kalbininkę taip pat sveikino Seimo nariai Stasys Tumėnas ir Arūnas Gumuliauskas. Pastarasis, pavadinęs M. Slančiausko premiją Joniškio „Oskaro“ apdovanojimu, jos laimėtojai įteikė profesoriaus Liudo Mažylio Vokietijos archyvuose rasto Vasario 16-osios akto originalo kopiją ir istorinę Lietuvos vėliavą.
304 eurų Mato Slančiausko premija teikiama kas dveji metai. Ja siekiama paskatinti asmenis domėtis Joniškio krašto tautosaka, šnektos ypatumais, rinkti ir sisteminti medžiagą apie Joniškio krašto tautosaką, etnografiją, kalbos ypatumus.
Prekymetis ir festivalis
Mato Slančiausko premijos įteikimo ceremonija šiemet vyko Baltojoje sinagogoje ūžiant tradiciniam Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus organizuojamam kalėdiniam prekymečiui: saldaturgiui, skaistaturgiui, šeškaturgiui. jame buvo gausu rankų darbo kalėdinių dekoracijų, vaško žvakių, muilo, nėrinių ir mezginių, odos dirbinių, kepinių.
Praalkusius užsukti kvietė Raudonojoje sinagogoje veikusi Atviro jaunimo centro kavinė, kur buvo galima išgerti arbatos ir kavos, pasivaišinti keksiukais, pyragais.
Raudonojoje sinagogoje skambėjo ir Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos organizuoto respublikinio liaudiškos muzikos kapelų festivalio „Graja“ muzika. Koncertinėje programoje be šeimininkų – meno mokyklos kapelos pasirodė Šiaulių „Salduva“, Šeduvos (Radviliškio rajonas) „Užuovėja“, Biržų „Širvėna“, Skuodo „Bartuva“.
Autorės nuotr.
Dr. Janina Švambarytė–Valužienė sakė, kad leidinys „Mato Slančiausko ir jo pagalbininkų pasakojamosios tautosakos rinkinių leksika“ – ne tik jos vienos, bet visos didelės komandos darbas.
Kalėdiniame prekymetyje netrūko medaus, daržo, miško, sodo gėrybių, paruoštų žiemai.