Kaip sumažinti „šiukšlinių“ skolų milijoną?

Kaip sumažinti „šiukšlinių“ skolų milijoną?

Kaip sumažinti „šiukšlinių“ skolų milijoną?

Ką daryti, kad nemažėjanti milijoninė radviliškiečių skola už atliekų tvarkymą imtų mažėti? Kaip sumažinti išvežamų atliekų kiekius? Šias ir kitas problemas sprendė rajono seniūnai, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) ir vežėjų atstovai.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

1,3 milijono stovi vietoje

Rajono valdžia, seniūnai suko galvas: kodėl niekaip napavyksta sumažinti radviliškiečių skolos už šiukšlių surinkimą, kuri jau ne vienerius metus svyruoja tarp 1,3 milijono litų. Neramina ir tai, kad iš rajono atvežamų komunalinių atliekų kiekiai didėja, nors, pradėjus rūšiuoti atliekas, jie turėtų mažėti.

Pasak ŠRATC Aukštrakių sąvartyno vadovo Stasio Lembučio, į sąvartyną atvežamų atliekų kiekiai paprastai pradeda mažėti lapkričio pabaigoje, kai nustojama vežti žaliąsias atliekas. Anot ŠRATC atstovo, padėtį blogina juridiniai asmenys, kurie vietoj to, kad oficialiai sudarytų sutartis dėl atliekų vežimo, jas nemačiomis veža į atliekų priėmimo punktus (APP), skirtus gyventojų atvežtoms komunalinėms atliekoms.

S. Lembutis patikino, tokių pažeidimų yra visuose apskrities rajonuose: būna pilną mašiną atliekų į APP atvežęs vairuotojas dievagojasi esąs privatus asmuo, nors ant automobilio akivaizdžiai matosi firmos reklaminiai užrašai.

Centro atstovų teigimu, jiems labai praverčia aikštelėse dirbantys viešųjų darbų darbininkai, tik būtų gerai, kad jie kuo rečiau keistųsi ir kad jų darbą labiau prižiūrėtų seniūnijų žmonės. Esą tada mažiau būtų galimų piktnaudžiavimo atvejų. Punktuose darbininkams planuojama įrengti nedideles buitines patalpas.

Taip pat rengiamasi aikštelėse pastatyti vaizdo stebėjimo kameras, kad būtų galima bent peržiūrėjus įrašus nustatyti pažeidėjus. Kamerų įrengimui planuojama skirti per 20 tūkstančių litų, nors ne bet kur jas būtų galima įrengti, mat ne visuose atliekų priėmimo punktuose yra atvesta elektra.

Didesnės paramos prašyta seniūnų, kurie geriausiai žino situaciją ir pažįsta žmones.

Skolos auga ir „mirusioms sieloms“

Pasitarime dalyvavę ŠRATC atstovai pripažino, jog milijoninė radviliškiečių skola gali būti iš dalies ir dirbtinė, todėl ją būtina išsigryninti, sužiūrėti, gal skola auga deklaruotoje teritorijoje nebegyvenantiems žmonėms, gal kai kas jau yra miręs.

Esą šiems žmonėms būtų galima skolas nurašyti. Seniūnų prašyta sutikslinti paslauga besinaudojančių ir ja nesinaudojančių gyventojų sąrašus. Pastaruoju metu nė karto už atliekas nemokėjusių žmonių sąrašas rajone nuo buvusių 890 pailgėjo iki 1122.

Į šį prašymą ŠRATC atstovai gavo seniūnų atkirtį: esą sąrašai centrui pateikiami nebe pirmą kartą, tačiau skolos ir toliau skaičiuojamos net ir nurodžius, jog asmuo miręs.

Teirautasi, ar skolininkams yra siunčiami registruoti laiškai, nes paprastai yra teisinamasi, jog laiškai skolininko nepasiekė.

ŠRATC atstovų teigimu, Radviliškio rajone yra 5,6 tūkstančio skolininkų, tad išsiųsti jiems registruotus laiškus nėra finansinių galimybių. Skolininkai neva susizgrimba daugiausia tada, kai jau gauna laiškus iš teismų. ŠRATC duomenimis, kas mėnesį teismams yra perduodama po 200 bylų.

Siūlymas: uždėti apynasrį gamybininkams

Kodėl nemažėja iš rajono į sąvartyną atvežamų atliekų kiekiai, negalėjo suprasti vežėjams atstovavęs AB „Specializuotas transportas“ vadovas Rolandas Stanys. Pasak jo, šie kiekiai turėtų mažėti, nes daugėja rūšiuojamų atliekų.

Direktorius siūlė uždėti apynasrį gamybininkams, kad jie pagaliau sudarytų sutartis su vežėju dėl atliekų išvežimo ir nedidintų bendro išvežamų atliekų kiekio, kuris galų gale rinkliavos dydžiu atsisuka prieš gyventojus.

Seniūnų prašyta sudaryti įmonių, smulkiųjų verslininkų, dirbančių seniūnijos teritorijoje, sąrašus ir sutikrinti, ar jie yra sudarę sutartis. Savivaldybės duomenimis, rajone iš viso veikia apie 600 įvairių verslo įmonių.

Posėdyje aptartos ir kitos problemos.

Autorės nuotr.

SIŪLYMAS: Aukštrakių sąvartyno vadovas Stasys Lembutis: „Problemas reikia spręsti bendromis jėgomis. Tik tada pasieksime laukiamą rezultatą“.

PROBLEMA: Kol kas nesuvaldoma problema – į atliekų priėmimo punktus nelegaliai gamybininkų vežamos stambiagabaritės ir kitokios atliekos.

DISKUSIJA: Diskusijoje rajono seniūnijų seniūnai, Savivaldybės specialistai turėjo nemažai pastabų Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro atstovams.