Kaip bus „prie euro“?

Kaip bus „prie euro“?

Kaip bus „prie euro“?

Valdžiai pritarus siekiui nuo kitų metų įvesti eurą, artėjantį valiutos keitimą rajone dirbantys verslininkai ir žemdirbiai vertina įvairiai. „Pakruojo krašto“ pašnekovai neabejoja tik dėl vieno – pereinamuoju laikotarpiu gaminių savikaina augs. Tačiau jie produkcijos pardavimo kainų didinti neketina.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Didelių pokyčių neprognozuoja

Akcinės bendrovės „Dolomitas“ generalinis direktorius Antanas Bartulis nemano, kad euro įvedimas atneš įmonei didelių pokyčių.

„Litas ir taip buvo tvirtai susietas su euru. Iš esmės keisis tik valiutos pavadinimas. O kainos šalyje juk ir be euro nuolat kyla. Atsižvelgdami į resursų brangimą bei dėl to didėjančią savikainą, kas dveji metai peržiūrime skaldos kainą. Šiomis dienomis kaip tik ir suskaičiavome, kokia ji bus 2014–2015 metais. Naujoji kaina įsigalios nuo vasario“, – sakė vadovas.

Anot A. Bartulio, nusistovėjusi bendrovės kainų politika nesikeis, ir įvedus eurą: „Dolomito“ gaminama skalda kitais metais nebrangs, net jei ir smarkiai didės elektros, dyzelino, kitų gamybai reikalingų resursų kainos. Neturės naujoji valiuta įtakos ir darbuotojų algoms: atlyginimai „Dolomite“ mokami pagal darbo rezultatus, skirtumas bus tik toks, kad juos nuo kitų metų skaičiuos nebe litais, o pagal kursą eurais.

Bendrovės „Klovainių skalda“ generalinis direktorius Vitolis Urmonas prognozavo, jog pakeitus valiutą, pereinamuoju laiku išaugs gamybos sąnaudos, gali tekti didinti atlyginimus darbuotojams.

„Bet skaldos kaina nemanipuliuosime – ji liks tokia, kaip šiuo metu“, – teigė direktorius.

Abi didžiausios rajone gamyklos daugiau nei 90 procentų pagamintos skaldos parduoda Lietuvos įmonėms.

Vertina skeptiškai

Žeimelio žemės ūkio bendrovės pirmininkas Kazimieras Ščeponas tvirtai įsitikinęs, kad įvedus eurą, ekonominė padėtis tik pablogės. Vienos stambiausių rajone žemės ūkio bendrovių vadovas remiasi patirtimi ir retoriškai klausia: po kurios reformos buvo geriau?

Jo kolega iš kito rajono pakraščio, Lygumų žemės ūkio bendrovės pirmininkas Petras Ivanauskas sakė dar nesvarstęs, kaip bus „prie euro“.

Vadovo nuomone, vien Lietuvoje savo išaugintą produkciją parduodančiai bendrovei litas būtų naudingesnis. Bendrovės gaminamą biokurą taip pat nuperka šalies verslininkai.

„Mes per maži gamintojai, kad patys tiesiogiai į biokuro rinką išeitume. Bet gal euras būtų naudingas mums, kaip pienininkams: gal po jo įvedimo pieno supirkimo kainos padidėtų“, – svarsto P. Ivanauskas.

P. Ivanauskui skepticizmo dėl euro prideda prasidėjusios kaimynų latvių kelionės į Lietuvą ieškoti pigesnių prekių, nei po euro įvedimo savoje šalyje.

„Šiauliuose kone kas antras automobilis su latviškais numeriais, o neseniai buvau Biržuose – ten išvis parduotuvėse beveik vieni latviai“, – savo pastebėjimais dalijasi Lygumų bendrovės vadovas.

„Euro reikėjo jau seniau“

Rajono ūkininkų sąjungos lyderis Alvydas Vasiliauskas įsitikinęs, kad eurą būtų buvę gerai įsivesti jau seniau.

„Mažai valstybei, daugiausiai parduodančiai grūdus ir medieną, ekonomiškai naudingesnė bendra Europos Sąjungos valiuta, negu nacionalinė. Taip sakau, nors esu Lietuvos patriotas. Lietuvoje už produkciją mokama litais, o išvežę ją į Europą, tarpininkai uždirba jau eurus. Į kitas šalis važiuojantys, iš jų grįžtantys žmonės priversti keistis valiutą, mokėti po kelis ar keliolika centų už kiekvieno lito pakeitimą. O iš tų keitimų uždirba tik bankai. Bet bankai – ne Lietuvos“! – argumentuoja ūkininkas.

Dar vienas A. Vasiliausko argumentas euro naudai: ateis daugiau investicijų. Nes verslininkams patogiau imtis veiklos ten, kur nereikia rūpintis dėl valiutų kurso svyravimų.

Ūkininkų lyderis nemano, kad kainos kils dėl būsimos pinigų reformos – jos ir be to nuolat didėja.

AB „Klovainių skalda“ nuotr.

PROGNOZĖS: Įvedus eurą stambiausi gamintojai – skaldininkai savo produkcijos pardavimo kainų didinti neplanuoja.

Redakcijos archyvo nuotr.

PINIGAI: „Dolomito“ generalinio direktoriaus Antano Bartulio nuomone, kad keisis ne kainos, o tik pinigų pavadinimas – litas seniai pririštas prie euro.

SĄNAUDOS: AB „Klovainių skalda“ generalinis direktorius Vitolis Urmonas mano, kad pasikeitus valiutai augs gamybos sąnaudos.

EURAS: Ūkininkas Alvydas Vasiliauskas mano, kad euro reikėjo jau seniai.

REFORMA: Žeimelio žemės ūkio bendrovės vadovas Kazys Ščeponas laiko, kad euro įvedimas – eilinė reforma, kuri nieko gero neduos.

VILTIS: Lygumų žemės ūkio bendrovės vadovas Petras Ivanauskas viliasi, jog įvedus eurą galbūt didės pieno supirkimo kainos.

valiutos keitykla