Kaimynai prašo apginti nuo socialinio namo gyventojų

Kaimynai prašo apginti nuo socialinio namo gyventojų

Kaimynai prašo apginti nuo socialinio namo gyventojų

Pakruojo Pergalės gatvės privačių sodybų šeimininkai raštu pareikalavo seniūnijos užtikrinti saugią kaimynystę su socialinio namo gyventojais. Valdininkai pripažino – čia įsikūrusios socialiai remiamos šeimos iki šiol kontroliuojamos nebuvo. Nors paaiškėjo, kad ne visi naujutėlių būstų nuomininkai atsisakė problemiško elgesio.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Trūko kaimynų kantrybė

Kreipimasis su devynių pakruojiečių parašais seniūnijai buvo įteiktas praėjusią savaitę. Žmonės skundėsi dėl plėšiamų vaismedžių, ardomų tvorų, gadinamų statinių, iš kai kurių namo butų sklindančio girtų keliamo triukšmo, nuolatinių naujųjų kaimynų keiksmų viešumoje.

Dėl gadinamo turto kai kurie žmonės jau anksčiau buvo rašę pareiškimus policijai.

Antradienį vykusiame bendrame sodybų savininkų ir socialinio namo gyventojų susirinkime Audronė Kiršgalvienė piktinosi: akmenimis nuolat apmėtomas jos šiltnamis, ūkinio pastato stogas. Nuo šio, neseniai uždengto, šeimininkams tenka nurinkti ir po puskibirį nemažų akmenų. Nuolat daužomas stogas netruks pradėti rūdyti – kas atlygins chuliganų padarytą žalą?

Praardžius Auros ir Rolando Čepinskų sodybos tvorą, buvo nusiaubti vaismedžiai. Pakruojiečiai sako matę dar neprinokusiomis kriaušėmis nešinus vaikus. Susirado jų tėvus ir perspėjo prižiūrėti mažylius, kad šie nekrėstų eibių. Už tai sulaukė keršto: prieš Žolinę vaismedžiai buvo dar kartą nuniokoti. R. Čepinskas užklupo vieną iš socialiniame name gyvenančių vaikų, atmynusį dviračiu ir besituštinantį prie sodybos įrengtame gėlyne.

„Ko stebėtis tokiu vaikų elgesiu, matant, kaip į prašymus atsako suaugusieji... Paprašėme vieno buto gyventojų pritildyti ilgą laiką garsiai leidžiamą muziką. Atsikirto – turim teisę. Ir atsuko garsą iki galo“, – nepasisekusius bandymus tartis kaimyniškai prisiminė A. Čepinskienė.

Panašių gyvenimiškų situacijų prisiminė ir kiti kaimynę palaikantys sodybų šeimininkai.

Kontrole susirūpinta tik po skundų

Nuo kaimynų nukenčiantys pakruojiečiai neapsiribojo raštu seniūnijai – savo nuoskaudas išsakė ir merei Astai Jasiūnienei.

„Gal savo vaikus ims atidžiau prižiūrėti ir tėveliai? Dauguma šio namo gyventojų niekur nedirba, gyvena iš pašalpų ir laiko tam neabejotinai turi. Bet argi nebuvo galima tų šeimų kontroliuoti anksčiau?“ – stebėjosi A. Čepinskienė.

Moteris sakė, jog kai kurioms šeimoms trūksta įgūdžių netgi normaliai bendrauti, auklėti vaikus.

„Ne vien aš girdėjau, kaip tėtis savo vaikučius šaukia ne vardais, bet rusiškais keiksmais. Mažylio pakalbinta moteris atsiliepia triaukščiu. O juk vaikai kopijuoja suaugusiųjų elgesį – kokį pavyzdį jie mato“? – klausė A. Čepinskienė.

Moteris pasiūlė, kaip galima šeimoms pagelbėti: organizuoti tėvystės kursus, mokyti bendravimo kultūros. Neužtenka žmonėms duoti patogius gražius namus – dar reikia mokyti, kaip juose gyventi, pritapti visuomenėje.

Kraštutinė priemonė – iškeldinti

Pakruojiečius išklausė seniūnas Saulius Margis su pavaduotojomis, Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Giedrė Židonienė, socialinį namą administruojančios UAB „Pakruojo komunalininkas“ atstovas Antanas Jasnauskas ir socialinio būsto reikalais užsiimanti rajono savivaldybės specialistė Solveiga Naglienė.

Valdininkai pripažino – socialiniame name gyvenančios šeimos nebuvo kontroliuojamos. Mat kaimynai nuomininkų elgesiu iki šiol nesiskundę. O ir jų konfliktai į viešumą išlindę tik pastaruoju metu.

S. Margis pažadėjo, jog grįžusią iš atostogų socialinę darbuotoją įpareigos problemiškas šeimas stebėti.

Anot S. Naglienės, bus išsiaiškinta, kurių nuomininkų elgesys kenkia kaimynams. Specialistė priminė, jog kraštutiniu atveju galima nutraukti socialinio būsto nuomos sutartis su nereaguojančiais į pastabas dėl netinkamo elgesio nuomininkais ir juos iškeldinti.

Autorės nuotr.

PROBLEMOS: Problemos tarp socialinio daugiabučio gyventojų ir greta esančių individualių sodybų savininkų kaupėsi ne vieną dieną.

ĮTAMPA: Aura Čepinskienė (stovi) gyvena nuolatinėje įtampoje – išvykdama į darbą nežino, ar šeimos valdos vėl nebus nuniokotos.

KERŠTAS: Šeimininkai neabejoja, kad jaunos obelaitės šakos nulaužytos kerštaujant – niokotojams obuolių nereikėjo.