
Naujausios
Kaimo žmones gelbsti darbštumas
Kiekviena Reginos ir Juozo Kalvaičių iš Kerkasių kaimo diena prasideda pusę penkių. Reikia pamelžti tris karves, dvi ožkas, apeiti būrį paukščių, triušių, kitų gyvulių. Šeimininkė dar dirba pieno surinkėja gretimame Žalpių kaime.
Kerkasiškiai įsitikinę, jog kaimo žmones gelbsti tik darbštumas. Netinginiaujant galima ne tik išgyventi, bet ir neblogai gyventi.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Karvės, ožkos, avys ir paukščių karalystė
Regina ir Juozas Kalvaičiai pirmiausia dėkoja likimui, juos draugėn suvedusiam. Ir džiaugiasi pilnu gyvybės, žalumos, jaukumo gyvenimu Kerkasių kaime, kurio į jokius miesto malonumus ir patogumus nekeistų.
Darbščių žmonių nevargina nė ankstyvas kėlimasis. Regina Kalvaitienė šypsodamasi sakė, jog negalėtų iki priešpiečių lovoje vartytis.
„Pusė penkių – ir mes jau ant kojų. Ir taip – kiekvieną dieną, be laisvadienių. Laikome tris melžiamas karves, dar – veršingą telyčią. Karves reikia pamelžti, kitus gyvulius – apliuobti. Vyro karalystė – triušiai ir būrys paukščių. Tik spėjame suktis“, – pasakojo.
Po rytinės ruošos ponia Regina išskuba į darbą – į už trijų kilometrų, Žalpiuose veikiantį UAB „Pakražantė“ pieno surinkimo punktą. Pieno surinkėja dirbanti moteris pieną priima iš 40 žemdirbių. Juozas Kalvaitis tvarkosi namuose, slaugo savo tėvą.
„Mūsų dienos labai greitai prabėga. Kai esi užsiėmęs, rodos, akimirksniu rytą vakaras keičia“, – sakė R. Kalvaitienė.
Neseniai Kalvaičiai įsigijo keturias avis, kad jos nuėstų žolę šalia sodybos. Bet avys pasirodė pernelyg uolios – nepagailėjo nė šeimininkės gėlių, apgraužė medelius.
Kerkasiškiai laiko dvi ožkas ir išdidų beragį ožį. Iš ožkų pieno Regina Kalvaitienė spaudžia sūrius, kuriuos gardina česnakais ir prieskoninėmis žolelėmis. Senesnioji ožka iš karto atiduoda litrą pieno.
Kur kas gausesnė ir įvairesnė paukščių įvairovė. Triukšmą kieme kelia žąsys, draugiškai sugyvenančios su antimis. Įvairaus plunksnų margumo, spalvų vištas ir gaidžius šeimininkai uždarė tvarte, kad apsaugotų nuo vanagų, kol sumąstys, kaip plėšrūnus atbaidyti. Ant laktų įsitaisiusios iš būrio išsiskiriančios pentardos.
„Užsiauginame ir daržovių, turime pieno ir įvairios mėsos. Maistą gaminti mums abiem su vyru patinka“, – sakė Regina Kalvaitienė.
Centas prie cento – ir pirtelė
Būdami ūkiški žmonės, Regina ir Juozas Kalvaičiai dar sugeba ir sutaupyti.
Dėjo centą prie cento ir nusipirko labai abiem patikusią pirtelę. Šalia pačių ir artimųjų pamėgtos pirties – tvenkinys, kurį šeimininkai įžuvino. „Iš pirties tiesiai į tvenkinį pasileidžiu“, – šypsojosi šeimininkė.
Arčiau gyvenamojo namo, sode, Juozas Kalvaitis įrengė lauko dušą, kad vasarą po prakaitą spaudžiančių darbų būtų galima nusiprausti ir atsigaivinti. Pastatė ir pirktinį kubilą. Darbštus, nagingas vyras moka ir meistrauti. Todėl daugelį dalykų padaro pats, nereikia nė išlaidauti.
Svajonė – vargonauti bažnyčioje
Regina ir Juozas Kalvaičiai nepeikia savo gyvenimo kaime. Žmonės džiaugiasi galintys mėgautis gamta, pačių užaugintomis daržovėmis, savų vištų kiaušiniais, mėsa, pienu, iš savo tvenkinio sugauta žuvimi.
Tačiau Regina Kalvaitienė neatsisako ir savo senos, kol kas neįgyvendintos svajonės – išmokti groti vargonais ir vargonauti bažnyčioje. Moteris ne vienerius metus su giedotojų grupe gieda senovines kantičkines ir kitokias giesmes, palydi amžinojo poilsio kaimynus ir pažįstamus.
„Vargonų muzika bažnyčioje man – kažkoks stebuklas. Nemoku nė žodžiais apsakyti, kaip jaučiuosi klausydama tų garsų. Kaimas ir darbai iš manęs atima labai daug laiko. Bet aš vis viena kada nors savo svajonę paversiu tikrove. Žmogus gyvas tol, kol dar svajoja“, – tvirtino.
Autorės nuotr.
KAIMAS: Regina ir Juozas Kalvaičiai tvirtino, jog kaime netinginiaujant galima visai neblogai gyventi: užsiauginti gyvulių, paukščių, daržovių, mėgautis gamta.
PIRTIS: Kerkasiškių sodyboje – nauja pirtelė, kurią šeimininkai nusipirko susitaupę iš ūkio gaunamų pajamų.
VIŠTOS: Kalvaičių ūkyje – būrys raibaplunksnių vištų ir gaidžių.
ŽĄSYS: Sodyboje triukšmą kelia žąsų pulkelis, draugiškai sutariantis su antimis.
AVYS: Avis Kalvaičiai įsigijo tam, kad nuėstų žolę aplinkui sodybą.
OŽKA: Šeimininkė iš ožkų pieno spaudžia sūrius. Senesnioji ožka iš karto duoda apie litrą pieno. „Ši – dar jauniklė“, – šnekino jaunesnę ožkelę.
OŽYS: Kalvaičiai laiko ir beragį išdidų ožį.