
Naujausios
Kaimo verslas – tarp dviejų rajonų
Kelmės rajone, Gailių kaime, gyvenanti verslininkė Jūratė Rotmanaitė turi dvi parduotuves: vieną savo gimtinėje Gailiuose, kitą – Raseinių rajone, nedideliame Alėjų kaimelyje. Alėjuose šiomis dienomis atidarė ir kavinę. Septyniolika metų verslaujanti moteris sako, jog kaime didelio pelno nesusikrausi. Svarbu, kad užtenka atlyginimams, mokesčiams ir dar šiek tiek lieka. Verslininkė didelės ponios nevaidina. Neretai ir pati stovi už prekystalio. Dirba dar ir pieninėje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Keli verslai papildo ir gelbsti vienas kitą
Su Jūrate Rotmanaite susitinkame jos parduotuvėje Gailiuose. Pusdieniui pakeitė pardavėją, kuriai reikėjo išvykti tvarkyti reikalų. Verslininkės akys spindi – rytoj Alėjų kaimelyje, Raseinių rajone, ji atidaro kavinę su pobūvių sale ir miegamomis vietomis.
Jau seniai verslininkė su savo komanda užsiima ne tik prekyba, bet ir maisto gaminimu pagal užsakymus. Jei kas rengia pobūvį, nuvažiuoja su pagamintais valgiais, indais, staltiesėmis. Šeimininkui nereikia sukti galvos.
Maistą pobūviams užsako ne tik privatūs žmonės, bet ir bendruomenės, darbovietės, visuomeninės organizacijos. Kartais įmonių darbuotojai užsisako pietus.
Gailiuose ir Alėjuose ji nuomoja ir sales pobūviams. Gailiškiai džiaugiasi gražia, erdvia sale, kurioje gali atšvęsti jubiliejų ar giminės suėjimą.
Alėjuose atsilaisvino buvusi „valdiška“ parduotuvė, Jūratė ją nupirko, pasirūpino remontu ir įrengė kavinę, kuri veiks kasdien. Iš Raseinių darbo biržos gavo paramos nusipirkti virtuvės įrangai.
Kodėl Raseinių rajone, o ne Gailiuose, arčiau namų, įkurta kavinė?
Verslininkė sako, jog Gailiai kiek nutolę nuo pagrindinio kelio. Alėjai – šalia Kelmės – Raseinių plento. Čia pravažiuoja daug lengvųjų automobilių ir vilkikų. Vairuotojai nori papietauti. Be to, raseiniškių perkamoji galia – didesnė. Ten daugiau darbo vietų. Daugiau verslo ir verslo sąlygos geresnės.
Gailiuose verslininkė taip pat nepatiria nuostolių. Daug pelno nesitiki ir netrokšta: „Svarbu, kad pardavėja užsidirba atlyginimą ir man dar šiek tiek lieka. Kaip skruzdėlė lipdau šapelį prie šapelio.“
Pagrindinė prekė – duona
Žiemą, ypač pirmaisiais metų mėnesiais, kai užtrūksta karvės, žmonės neturi pajamų, mažiau perka parduotuvėse. Juolab, kad Gailiuose, kur gyvena tik per pora šimtų žmonių, šalia Jūratės yra ir kita parduotuvė. Konkurencija – didžiulė. Tenka konkuruoti ne tik prekių įvairove. Verslininkė stengiasi samdyti malonias, pirkėjams draugiškas pardavėjas. „Nenoriu supykusių pardavėjų“, – sako diplomatiškai.
Kaimo parduotuvėse pagrindinė ir labiausiai perkama prekė – duona. Rudenį žmonės pradeda pirkti daugiau saldumynų, ypač sausainių. Mėsos neverta nė vežti, žmonės patys augina gyvulius. Taigi, iš nebrangių prekių daug neuždirbsi.
Sunkesniais laikotarpiais ponios Jūratės verslą gelbsti salių nuoma ir maisto gaminimas pobūviams.
Verslauti jai tiesiog įdomu. Nuo vaikystės svajojo tapti pardavėja. Bet likimas susiklostė kitaip. Įgijo odos apdirbimo technologės specialybę. Dirbo Mažeikiuose. Bet teko grįžti pas tėvus į gimtinę.
Įsidarbino Kelmės pieninėje. Pakaitomis su broliu moteris vairuodavo „gaziką“ ir rinkdavo pieną iš gyventojų.
Kai po 1990-ųjų Kelmės rajone pradėjo ardytis čia veikusios pramonės įmonės, ponia Jūratė pamanė, jog ir jai gali nepavykti ilgai išsaugoti darbo vietos. Sugalvojo atidaryti parduotuvę Alėjuose ir įgyvendinti savo vaikystės svajonę stovėti už prekystalio.
Verslas pasiteisino. Atsirado parduotuvė Gailiuose, vėliau – pobūvių salės, maisto gaminimo ir tiekimo pobūviams verslas.
Tačiau darbo pieninėje ponia Jūratė neprarado iki šiol. Rytais ir vakarais ji dirba Kelmės pieninės, beje, šiandien jau vadinamos Vilkyškių pienine, pieno surinkimo punkte. Nors konkurencija tarp pieninių jos kaime didelė, yra net keturių perdirbimo įmonių pieno surinkimo punktai, jai pavyksta kasdien surinkti po pusantros tonos pieno. Tik jau nereikia per kaimus važiuoti „gaziku“, žmonės pieną į priėmimo punktą suneša ir suveža patys. Žinoma, vakarais dar tenka paplušėti ir prie punkto dokumentų. Tačiau darbo verslininkė nesikrato.
Po kelias valandas kasdien skirdama pieno punktui, ne tik uždirba papildomų lėšų, bet ir pasilengvina sau mokesčių naštą.
„Turiu silpnybę keliauti, kasmet važiuoju į pažintines keliones, atliekamas euras, kurio nereikia investuoti į verslą, praverčia“, – aiškina moteris.
Autorės nuotr.
Jūratė Rotmanaitė nesigaili verslą sukūrusi kaime. Čia draugiška bendruomenė, savi žmonės. Ir veikti yra ką. Gailiuose ji įsijungusi į bendruomenės veiklą, Raseinių rajone dalyvauja meno saviveikloje, dainuoja ansamblyje.
Savo kaime Jūratė Rotmanaitė įkūrė parduotuvę. Šalia jos yra dar viena kitų savininkų parduotuvė. Konkurencija jaučiama. Bet pirkėjai pasiskirsto.