
Naujausios
Kaimo mokykla Z kartą moko būti žmonėmis
Būti žmogumi. Gerbti mokytoją, tėvus, bendraamžius. Tokią žinią savo mokiniams, Z kartai, virtualiai bendraujantiems individualistams, kasdien siunčia rajono pakraščio Vidsodžio pagrindinės mokyklos mokytojai ir jos vadovai.
Trečdalis pedagogų patys baigė Vidsodžio mokyklą. Priklauso šio kaimo bendruomenei. Išugdė Y kartą – šiandieninių mokinių tėvus. Mokytojų misija – padėti susikalbėti dviem skirtingoms kartoms. Ir patiems rodyti žmogiškumo, nesavanaudiško pilietiškumo pavyzdį.
Gal todėl šioje mokykloje nėra lankomumo problemos. O Vidsodžio pagrindinę pasirenka ir kitų teritorijų vaikai.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kaimas šviečia patriotų dėka
Vidsodis – Kelmės rajono galulaukė. Pats pakraštys. Už jo – jau Telšių rajonas. Tačiau autobusas į Telšius jau nebevažiuoja. Į Kelmę rieda vienas autobusas iš ryto, kitas popiet.
Net pašto kaime nėra. Pusvalandžiui ar keliolikai minučių užsuka kilnojamojo pašto autobusėlis.
Kultūros namų filialą uždarė prieš kelerius metus. Tačiau kaimo nepavadinsi atsilikusiu. Gyvenimas čia sukasi apie mokyklą. Vakarais vieninteliame kaime dar likusiame kultūros židinyje ilgai negęsta šviesos. Mokyklos direktorius Vaidas Monkevičius ir kūno kultūros mokytojas Laimonas Šiušė treniruoja mokinius. Po treniruočių dažniausia juos parveža namo.
Kas antrą penktadienį mokiniams dar rengiami šokių vakarai, to seniai jau nebėra daugelyje mokyklų. Į poilsio vakarus taip pat atvežami ir aplinkinių kaimų vaikai.
„O ką daryti? – savo labdaringos veiklos nesureikšmina mokyklos direktorius Vaidotas Monkevičius. – Daugelio kaimo vaikų tėvai išvažiavę uždarbiauti į užsienį. Mamos nemoka vairuoti. Kitos šeimos nė automobilių neturi. O vaikai nori ir sportuoti, ir būrelius lankyti, ir poilsio vakaruose pašokti. Turime bendradarbiauti. Juk esame viena bendruomenė.“
Direktoriaus pavaduotoja Virgilija Kybartienė yra Vidsodžio ir aplinkinių kaimų bendruomenės pirmininkė. Ji gimusi ir užaugusi šiame kaime. Čia augo ir mokyklos direktorius Vaidotas Monkevičius, socialinė darbuotoja Jurgita Cikanavičienė, kūno kultūros mokytojas Laimonas Šiušė, pradinukų mokytojos Oresta Petrulaitienė ir Laima Barzelienė, matematiką dėstanti Bronislava Merkelienė ir tikybą – Loreta Račkauskienė.
„Tuomet mokyklai vadovavo Aldona Vinčienė. Ji ir mane, ir mokyklos direktorių primygtinai kvietė likti dirbti Vidsodyje. Sakė: „Čia gyvena jūsų tėvai. Jiems reikės pagalbos. Privalote likti.“ Taip ir sureguliavo mūsų gyvenimus. Gal ir neblogai sureguliavo. Gyvename gimtinėje. Jaučiamės už jos likimą atsakingi. Trečdalis mokytojų esame vietiniai“, – mintimis dalijosi pradinių klasių mokytoja Oresta Petrulaitienė.
Kiti mokytojai važinėja iš Kuršėnų, Kurtuvėnų, Kelmės, Šaukėnų, Laikšių. Jie taip pat savo darbovietės patriotai. Stengiasi viską atiduoti vaikams, kad jie garsintų savo kraštą.
Y ir Z kartos drauge giedojo Lietuvos himną
Vidutinis Vidsodžio mokyklos mokytojų amžiaus vidurkis – 40 metų. Amžius – artimas mokinių tėvų amžiui, vadinamajai Y kartai.
Sociologai Y kartai priskiria 1977 – 1994 metais gimusius žmones. Gimusieji 1995 – 2012 metais priskiriami Z kartai. Kai kurie Y kartos atstovai gali būti Z kartos vaikų tėvai.
Pasak sociologų, Y kartos atstovai, kitaip tariant tėvai, mielai ir produktyviai dirba komandoje, o tuo metu Z kartos atstovai dažniau renkasi individualią veiklą, kur nereikia su niekuo tartis, derintis ar ieškoti kompromisų.
Y karta mėgsta kalbėtis telefonu, Z karta mieliau renkasi komunikaciją trumposiomis SMS žinutėmis ir virtualias erdves.
Y kartai informacijos srautas, jo kaita kelia stresą, nuovargį. Jie baiminasi, kad vaikai labai daug laiko praleidžia prie kompiuterių. O jų vaikams, Z kartai, tai – natūrali jų aplinka, kurioje jie gimė, auga, bręsta ir atranda.
Vienu metu Z kartos atstovai be jokio streso gali atlikti keletą, atrodytų, tarpusavyje visai nesuderinamų darbų. Y karta informacijoje ieško gelmės, žinių, o Z karta mielai apsiriboja ta informacija, kurią gauna.
Dėl požiūrio skirtumų tarp kartų gali kilti daug nesusikalbėjimo.
„Mūsų mokyklos mokiniai dar nėra labai dideli individualistai, – sako socialinė pedagogė Jurgita Cikanavičienė. – Nors dauguma namuose turi kompiuterius, mėgsta virtualų bendravimą. Bet drauge jie dar neatitrūkę nuo gamtos, natūralios kaimiškos aplinkos.
Ir mokytojai stengiasi puoselėti vaikų emocinį intelektą. Tai padeda jiems susikalbėti su tėvais. Kasdien jiems siunčiame žinią, jog reikia gerbti tėvus, mokytojus, kitus mokinius, išmokti būti žmogumi.“
Vaikams sudaroma daug erdvės pasireikšti, lavėti, nebijoti viešumos, kalbėti prieš auditoriją. Gal todėl net išėję į kitas mokyklas vaikai vėl sugrįžta. Į Vidsodį mokytis ateina ir tokių vaikų, kuriems būtų arčiau kita mokykla.
Galbūt dėl nuoširdaus rūpesčio mokinių užimtumu ir nuolatinio mokytojų bendravimo su vaikų tėvais nė vienas pagrindinės mokyklos moksleivis nėra patekęs į teisėsaugos akiratį.
Kad skirtingos tėvų ir vaikų kartos lengviau bendrautų, mokyklos pedagogai į bendrus vaidinimus, Kaziuko mugę, savaitę „Be patyčių“ įtraukia ir tėvus.
„Negaliu pamiršti emocijos, kai bendruomenės namuose skirtingos kartos: vaikai, tėvai, seneliai giedojo Lietuvos himną, – gera žinia dalijasi direktoriaus pavaduotoja Virgilija Kybartienė. – Tėvynė, gimtinė, artimųjų likimas – tai svarbiausi dalykai kiekvienam iš mūsų nepriklausomai nuo amžiaus ir kartos.“
Sveikatinimas koreguoja nesveikus įpročius
Susiklostė tradicija, jog rajono pakraštyje esanti Vidsodžio mokykla skiepija mokiniams sveiką gyvenimo būdą. Pradžią davė čia direktore dirbusi Aldona Vinčienė. Tradicijas tęsia ir šiandieniniai mokyklos vadovai. Sveika gyvensena – atsvara virtualią erdvę pamėgusiai ir mažiau judančiai Z kartai.
Mokykloje daug dėmesio skiriama sporto užsiėmimams. Popietę treniruojami iš aplinkinių kaimų važinėjantys mokiniai. 15 valandą jie išvežami namo. Vakare į mokyklos sporto salę renkasi Vidsodyje gyvenantys vaikai. Jie čia gali sportuoti ir savaitgaliais.
Už sporto pasiekimus pelnyta daug taurių ir pagyrimo raštų.
Taip atsitiko, jog per mokyklų valgyklų privatizavimo vajų rajono pakraštyje esanti Vidsodžio mokykla nesužavėjo nė vienos termosuose vaikams maistą tiekiančios įmonės. Toli nuo miesto. Nemažą gabalą kelio reikia važiuoti žvyrkeliu. Neapsimoka.
Taip Vidsodyje išliko mokyklos valgykla. Joje dirba dvi virėjos. Daržovės valgyklai perkamos iš ūkininkų. Šviežią mėsą tiekėjai atveža kiekvieną savaitę. Vaikai kasdien valgo šviežiai pagamintą maistą. Vyresnių mokinių pietums skiriami 5 litai, pradinukų – 4,5 lito. Nemokamai maitinami 29 vaikai, apie trečdalis visų moksleivių.
Kiti perka pietus už tėvų pinigus. Treti atsineša sumuštinių, mišrainių ar kitokio valgio dėžutėse. Valgykloje nusiperka tik arbatos. Niekas dėl to nesityčioja.
Be to, mokykla dalyvauja programoje „Vaisiai Jums“. Penkias dienas per mėnesį visi mokiniai gauna obuolių arba obuolių tyrės.
Dalyvauja ir „Pieno vaikams“ programoje. Pagal šią programą 7 dienas per mėnesį vaikai gauna sūrelių, jogurto arba plėšomųjų sūrio lazdelių.
Mokyklos vadovai su pasididžiavimu pasakoja, jog viena jų mokinė studijuoja mediciną Sveikatos mokslų universitete. Taps gydytoja. Daug Vidsodžio mokyklos auklėtinių studijuoja inžinerinius mokslus Kauno technologijų universitete, yra besimokančių ir užsienio universitetuose.
Autorės nuotr.
SĄLYGOS: Nors Vidsodžio pagrindinės mokyklos biudžetas kuklus, tiksliai susidėliojus prioritetus pavyksta mokiniams sukurti geras sąlygas mokytis.
PATRIOTAS: Vidsodžio pagrindinės mokyklos direktorius Vaidotas Monkevičius gimė ir užaugo šiame krašte, yra jo dalis ir stengiasi patriotiškai tarnauti savo krašto žmonėms.
PASIEKIMAI: Vidsodžio pagrindinės mokyklos koridorius puošia taurės už sporto pasiekimus. Mokiniai aktyvūs ir olimpiadose.
BENDRUOMENĖ: Direktoriaus pavaduotoja Virgilija Kybartienė vadovauja Vidsodžio bendruomenei. Bendruomenė ir mokykla – lyg vienas kumštis.
ATVIRUMAS: Socialinė pedagogė Jurgita Cikanavičienė taip pat vidsodiškė. Ji labiausiai rūpinasi, kad susikalbėtų tėvų ir vaikų kartos.
LIKIMAS: „Buvusi mokyklos direktorė Aldona Vinčienė mums, tuometiniams vidsodiškiams studentams, tiesiog įsakė likti Vidsodyje, nes čia gyvena tėvai. Jiems senatvėje reikės pagalbos. Ir mes paklausėme,“ – sako pradinių klasių mokytoja Oresta Petrulaitienė.
ADVENTAS: Vidsodžio mokykla yra pelniusi prizą už puikų aplinkos tvarkymą. Mokyklos vidus taip pat puošiamas.