
Naujausios
Kad nereiktų važiuoti iš Lietuvos
Kol žemės ūkio ekonomistai dar tik prognozuoja, jog augalininkyste besiverčiantys ūkininkai privalės imtis gyvulininkystės, Donatas Malinauskas tai numatė gerokai anksčiau. Jaunas ūkininkas, apskaičiavęs savo veiklos išlaidas ir pajamas, ėmėsi papildomų verslų. Kad tik nereikėtų išvažiuoti iš Lietuvos.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Garsiąją kepėją keičia anūkas
Rytoj Degėsių kaimo bendruomenė rengia Donos šventę. Joje Donatas ir jo močiutė, garsioji kaimo duonos kepėja Valerija Grigalionienė vaišins visus šviežia duonele. Donatas oficialiai bus pripažintas ir paskelbtas perėmusiu močiutės duonos receptą ir kepimo paslaptis.
„Duonos minkymas – labai sunkus darbas. Kai keli kilogramai tešlos prilimpa prie rankų, o turi ją atkelti, minkyti tol, kol ji nebelips, reikalauja daug jėgų, – redakcijos aplankytas apie senąjį amatą kalbėjo Donatas.
Vaikinas pasakoja, jog perimti šeimos tradiciją kepti naminę duoną teko jam, nes daugiau nebuvo kam: jo mamai – ne pagal jėgas, o sesuo gyvena Šiauliuose.
Tačiau Donatas, tebegyvenantis pas tėvus, dėl to tik džiaugiasi, nes duonos kepimas – dar viena galimybė šalia žemdirbystės imtis ir amato, kurį išlaikė jo močiutė,o padedama kaimo bendruomenės, išgarsino net ir už rajono ribų.
„Kol kas tik svajoju apie nedidelę kepyklėlę, kur tešla būtų minkoma ne mašina, bet rankomis. Nes taip minkyta duona iškepa puri ir skanesnė“, – paaiškina neseniai 24-ąjį gimtadienį atšventęs jauniausias Degėsių kaimo ūkininkas. Vaikinas sako, jog tam reikės nemenkų investicijų, apmokyti šio kruopštaus darbo kelis žmones.
Švenčių dienomis Donatas plušėjo prie duonkepės krosnies su močiute ir kepė šventei duoną. Kad visiems jos dalyviams pakaktų. Močiutė jau seniai jam patikėjusi pačius atsakingiausius duonos užminkymo ir kepimo darbus bėra tik stebėtoja ar patarėja.
Dedeklės – nuostoliams mažinti
Donatas šį rudenį apsisprendė per žiemą netinginiauti, o imtis savo ūkyje papildomos veiklos. Nes žemomis supirkimo kainomis parduoti pašarinius grūdus būtų buvę nuostolinga, todėl vaikinas sumanė juos panaudoti kaip pašarus dedeklėms vištoms.
„Nusipirkau 250 dedeklių vištaičių. Jos dabar – buvusios senelio sodybos tvarte. Ten tilptų dar šimtas, todėl ateinančiais metais jų pulką planuoju padidinti“, – apie artimiausius ateities planus užsimena Donatas.
Vaikinas sako, jog dedeklių kiaušinius sėkmingai realizuoja turguje ir jo paskaičiavimai, kaip gauti didesnes pajamas už užaugintus grūdus pašarams, pasiteisino.
„Kita vertus, jei vieni metai būtų nuostolingi augalininkystei, tai tuos nuostolius kompensuotų dedeklės, o kai dėl produktyvumo palaikymo teks keisti dedekles ir tuo metu sumažės iš jų pajamos, grūdinės kultūros išlygins“,– šypsosi buvęs Joniškio žemės ūkio gimnazijos absolventas.
Jaunasis ūkininkas sako, jog šioje mokykloje įgyta technikos priežiūros verslo darbuotojo profesija jam labai praverčia.
„Jei koks technikos gedimas, apsieinu be servisų pagalbos,“ – paaiškina 64 hektarus dirbamos žemės turintis D. Malinauskas.
„Ateities Degėsiai neturi“
Nelinksmai ištaria šiuos žodžius Donatas, paklaustas, kokią mato savojo kaimo ateitį. – „Gal po dešimties metų čia liks gyventi tik viename kitame name. Nes jau ir dabar daug tuščių trobų. Seni miršta, jauni išvažiuoja. Ir mano dėdė ūkį čia turi, bet važinėja iš kito rajono. Ir aš čia negyvensiu, bet iš Lietuvos nevažiuosiu“.
Vaikinas patikina, kad jo tikslas – įsikurti Pakruojyje, nes gyventi rajono centre esą patogiau, nors ir teksią kasdien važinėti į savąjį ūkį Degėsiuose.
„Viską darau planuodamas, kad tik nereikėtų išvažiuoti iš Lietuvos. Nenoriu dirbti kitiems, kad ir už didesnę algą, nei moka Lietuvoje. Geriau rizikuoti, imtis atsakomybių ir dirbti čia, sau“, – mintimis apie savojo kaimo ir savo ateitį dalijosi Donatas.
Autorės nuotr.
Jauniausias Degėsių kaimo ūkininkas Donatas Malinauskas imasi papildomų kaimo verslų, kad tik nereikėtų išvažiuoti iš Lietuvos.
Valstybės atkūrimo dieną Donatas su močiute Valerija triūsė prie duonkepės krosnies – kad šeštadienį kaimo Duonos šventėje jos visiems pakaktų.
Vos tik Donatas švilptelėjo, pustrečio šimto dedeklių atsisuko į jį.