
Naujausios
Kad nereikėtų pašalpų, įkūrė parduotuvėlę
Du vaikus auginanti Kelmės rajono Tytuvėnų miesto gyventoja Jurgita Balinskienė su vyru gyveno ir dirbo Kaune. Tačiau didmiestyje savo būsto neturinčiai jaunai šeimai buvo sunku. Grįžo į tėviškę. Čia atsirado kiti sunkumai – nebuvo darbo. Paauginusi vaikus, Jurgita ėmėsi savo verslo – įkūrė komiso parduotuvėlę. Kad nereikėtų prašyti pašalpų ir sėdėti namuose.
Regina MUSNECKIENĖ
Jurgita Balinskienė mokėsi Kaune. Studijavo smulkiojo verslo organizatorės specialybę. Baigusi mokslus, iš karto gavo padavėjos darbo „Megoje“. Tačiau atlyginimas nebuvo didelis. Gimė vaikai. Savo būsto jauna šeima neturėjo. Buto nuoma Kaune – brangi. Verslą kurti didmiestyje – taip pat brangu. Neišsimokėtų už patalpas.
Suprato, jog neišgyvens. Tuomet pagalvojo, jog Tytuvėnuose jų laukia tuščias Jurgitos mamos butas. Mama jau keliolika metų gyvena ir dirba Vokietijoje, sesuo – Anglijoje.
Po šešerių metų, praleistų Kaune, jauna šeima grįžo į Tytuvėnus. Jurgitos vyras darbavosi statybose Kaune ir kituose didmiesčiuose, netgi užsienyje. Jurgita augino vaikus.
Kai paaugo jos atžalos, moteris nusprendė imtis savo verslo. Išsinuomojo nedideles kioskelio patalpas Tytuvėnų centre. Jose įkūrė komiso parduotuvėlę. Prekiauja iš Vakarų atvežtais rūšiuotais drabužiais, priima tytuvėniškių atneštus geros kokybės naudotus drabužius, avalynę, daiktus.
„Lėšų verslo pradžiai paskolino mama. Įkurti parduotuvėlę, supirkti prekes padėjo vyras, – pasakoja Jurgita. – Kai vaikai pradėjo lankyti mokyklą ir darželį, namuose likti būtų nuobodu. Išeinu į žmones. Nereikia prašyti pašalpų. Be to, manau, jog jaunoms tytuvėniškių šeimoms mano parduotuvėlė – naudinga. Joje daug kokybiškų vaikiškų drabužių. Jie labai reikalingi vaikus auginančioms jaunoms šeimoms. Atlyginimai Tytuvėnuose – nedideli. Daugelis šeimų verčiasi tik iš pašalpų. O drabužius vaikai labai greitai išauga. Nespėtų naujų pripirkti.“
Verslininkė perka rūšiuotus, kokybiškus drabužius. Pati rūšiuoti neturėtų vietos, nes parduotuvėlės patalpos labai nedidelės.
Rūšiuotų drabužių kilogramas kainuoja įvairiai – priklauso nuo kategorijos. Didelių antkainių moteris negali taikyti. Drabužių niekas nepirktų.
„Kiekvieną mėnesį, susiskaičiavusi pajamas, pirmiausia atsidedu pinigus mokesčiams. Verčiuosi individualia veikla, turiu susimokėti gyventojų pajamų mokestį, „Sodrai“, sveikatos draudimą. Sumoku nuomos mokestį už patalpas. Tuomet skaičiuoju, kas liko, – smulkiojo verslo aritmetika dalijasi tytuvėniškė. – Už likusius pinigus reikia nupirkti naujų prekių. Kas lieka nuo prekių, tai ir yra mano atlyginimas.“
Pažiūrėjus į prekių kainas, pirkėjų srautą ir jaunos verslininkės galimybes, netrunki suprasti, jog vargu ar visuomet Jurgitai lieka bent minimalus atlyginimas. Tačiau jauna moteris įsitikinusi, jog tai vis tiek geriau ir oriau, negu gyventi iš pašalpos, nors pašalpą gauti nieko neveikiant gal ir labiau apsimokėtų.
Jurgita paskaičiuoja ir tai, jog aprūpina drabužiais ir savo šeimą. Statybose dirbančiam vyrui praverčia paprasti darbiniai drabužiai. Pirkdama rūšiuotas prekes, daug gerų randa ir savo vaikams, kurie naujus ir palyginti brangius vaikiškus rūbus greitai išaugtų. „Nesigaudau madų ir pati. Rengiuosi iš savo parduotuvėlės. Svarbu, kad drabužis būtų patogus ir tvarkingas“, – sako Jurgita.
Norėdama, kad jai pačiai atliktų bent minimalus atlyginimas, verslininkė turi jausti ir sezono pulsą, ir pirkėjų poreikius. Pasak jos, geriausiai perkami vaikiški drabužiai. Tačiau jų kainos – labai mažos. Kartais tik centai. Už suaugusiųjų aprėdus galima prašyti daugiau. Tačiau tik už tuos, kurie šiuo momentu labiausiai reikalingi. Vyrai labiausiai perka treningines kelnes ir bliuzonus, moterys taip pat dairosi dėvimų drabužių, tačiau nusiperka ir naujesnę palaidinukę, megztuką, batelius. Jaunimui tėvai perka striukes, kurių Jurgitai neretai pavyksta gauti ir visiškai naujų. Neblogai „eina“ trikotažas.
Tytuvėniškių atneštus daiktus parduotuvėlės savininkė laiko porą mėnesių. Jeigu nenuperka, grąžina savininkui.
Sukūrusi savo verslą, J. Balinskienė jaučiasi saugi, turi socialines garantijas. Tačiau gerovę šeimai garantuoja jos vyro užsienyje uždirbti pinigai.
Autorės nuotr.
UŽSIĖMIMAS: Du vaikus auginanti tytuvėniškė Jurgita Balinskienė, neradusi darbo, ėmėsi verslo – įkūrė komiso parduotuvėlę.