
Naujausios
Ką į globos namus atneš pertvarkos vėjai?
Planai sunaikinti Ventos socialinės globos namus – nežinomi čia dirbantiems beveik 200 darbuotojų. Apie galimą grėsmę kalbėjo Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas viešai svarstęs, kaip būtų galima nuo sunaikinimo išgelbėti įstaigą .
Globos namų direktorė pavojaus varpais neskambina: įstaiga ne naikinama, o pertvarkoma, nors ir sako, kad prieš vėją nepapūsi.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
„Išgelbėti nuo sunaikinimo“
Apie nemalonią perspektyvą kolektyve sužinota iš „Šiaulių krašto“ publikacijos „Ar neliks Ventos socialinės globos namų?“ (2019 03 15).
Rašyta, kad Akmenės rajono savivaldybė išgirdo netikėtą pasiūlymą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje – socialinės globos įstaigą išlaikyti iš rajono biudžeto.
Nors iki šiol vyrauja įprastas valstybės finansavimas – per metus apie 1,4 milijono eurų. Dar šiek tiek per 1 milijoną eurų gaunama iš tų šalies savivaldybių, kurių gyventojai įkurdinami globai Ventoje.
Iš valstybės sąskaitos per pastaruosius dvejus metus atlikti Ventoje neregėti pertvarkymai – įstaiga įsigijo naujų patalpų toli už turimos bazės ribų.
Staiga išsiplėtusios socialinės įstaigos išlaikymui, pasak rajono mero Vitalijaus Mitrofanovo, Savivaldybė neturi pinigų.
Jo teigimu, realiausias kelias vietos valdžiai – įrodinėti ministerijai, „kaip išgelbėti nuo sunaikinimo Ventos socialinės globos namus“.
Direktorė ramina kolektyvą
Ventos socialinės globos namų direktorei Gražinai Banienei žinia tapo naujiena.
„Aš nedalyvauju, kai kalbasi mūsų įstaigos steigėjos ministerijos ir savivaldybės valdžios atstovai“, – motyvuoja G. Banienė.
Ji sakė nežinanti planų, pavyzdžiui, kaip pamažu Ventos socialinės globos namų gyventojus keldinti į aplinkinių ar tolesnių savivaldybių kuriamus grupinio gyvenimo namus. Nors tokia praktika – ne naujiena. Prieš kelerius metus išsikraustė keli neįgalieji į Kelmės savivaldybę – kurie kilę iš ten.
Iš esmės direktorė ramina kolektyvą. Aiškina, kad visi turi dirbti ramiai, kol vadovui nieko nepranešta. Pajuto, kad taip išsklaidė paniką, sugrąžino ramybę.
„Reikia išmokti gyventi neapibrėžtume ir gyventi prasmingai, turiningai – kad tinkamai dirbtume savo darbus“, – sako G. Banienė.
„Prieš vėją nepapūsi“
Ventos socialinės globos namų direktorė Gražina Banienė mena, kad apie namų pertvarką sužinojo iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2012-2016 metais ministre dirbusios Algimantos Pabedinskienės įsakymo. Nurodyta, kam ruoštis kaip ir dar dvejose lygiai tokio pat profilio įstaigose Lietuvoje – Pabradės ir Vilijampolės socialinės globos namuose, taip ir Ventoje.
Ar ventiškė direktorė klausė: kodėl įtraukta jos vadovaujama įstaiga?
„Prieš vėją nelabai papūsi, – atsidūsta G. Banienė. – Svarstau: galbūt tai pasekmė tuo metu kilusio judėjimo „Lietuva – be globos namų vaikams“.
Mat Ventos socialinės globos namuose gyvena ne vien neįgalūs suaugusieji, bet ir neįgalūs vaikai, kuriems nustatytas visiškas nesavarankiškumas, todėl būtina nuolatinė specialistų priežiūra.
Tačiau ir juos palies pertvarkos vėjai, nes pagal valstybės politiką – globos įstaigų gyventojai turi labiau integruotis į visuomenę.
Ventos socialinės globos namų direktorė Gražina Banienė aiškina: „Kai vadinami kitokie žmonės gyvena ne uždaroje įstaigos aplinkoje, o name ar bute, ir žmonės prie jų pripranta. Patys susiranda su kuo pabendrauti, natūraliau įsilieja į gyvenimą“.
Atskiri grupinio gyvenimo namai
Įstaigos struktūrą pakeitė trečiasis pertvarkos etapas – grupinio gyvenimo namų įsteigimas. Tam skirta lėšų iš valstybės biudžeto.
Iš per dešimtmečius išpuoselėtos globos namų bazės iškraustyti 24 gyventojai į trijose vietose įstaigos įsigytas naujas patalpas.
Pirmiausia išlydėti keturi vaikai. Jie nuo 2017-ujų vasaros gyvena Ventos mieste esančio penkiaaukščio namo bute, kainavusio 13,5 tūkstančio eurų. Dar išleista 15 tūkstančių eurų patalpoms remontuoti, baldams, buities technikai ir kitokiai įrangai.
Pernai Ventoje už 50 tūkstančių eurų nupirktas dviaukštis namas, į jį perkelta 10 suaugusių merginų. Toks pat dviaukštis namas už 86 tūkstančius eurų nupirktas Akmenės mieste. Jame apsigyveno 10 vyrukų.
Dar apie 100 tūkstančių eurų išleista abiejų namų pertvarkymams ir daiktams supirkti.
Kiekvienuose grupinio gyvenimo namuose dirba po 6 darbuotojus.
„Po tokių pertvarkymų įstaigoje etatų skaičius išlieka toks pat – 186, tiek pat išlieka ir gyventojų – 184. – sakė G. Banienė. – Vienintelis pasikeitimas – daugiau erdvės įstaigos bazėje Paeglesių kaime“.
Plečiamos paslaugos, bet nesinaudojama
Palaisvėjusias patalpas bandoma pritaikyti kitokiai veiklai.
„Kol kas paskutinis mums žinomas pertvarkos etapas – įstaiga nebesitenkina ilgalaikio rūpinimosi neįgaliaisiais paslauga, o plečia jų įvairovę“, – sakė G. Banienė.
Keli kambariai paskirti Dienos socialinės globos paslaugoms teikti.
Paslaugos nuo pernykščio rudens siūlomos 7 suaugusiems, kurie dėl proto negalios ar psichinių sutrikimų yra nesavarankiški ar iš dalies savarankiški. Siūloma priimti Akmenės rajono gyventojus, tačiau iki šiol jų neatsiranda.
Sausio pabaigoje Ventoje įsteigtos 8 naujos vietos laikino atokvėpio paslaugai gauti. Priimami aplinkinių ar atokesnių savivaldybių gyventojai. Irgi neatsiranda daug norinčiųjų. Kaip ir anksčiau per metus vos po vieną ar du pasinaudoja tokia paslauga.
Niekam neprireikė trumpalaikės socialinės globos paslaugos. Ji vienu metu gali būti teikiama 7 proto ar psichikos negalią turintiems žmonėms.
Įstaigoje stebimasi, kodėl neįgalius artimuosius slaugančios šeimos nepasinaudoja galimybe bent trumpam atokvėpiui, nes čia globojamus ar saugomus asmenis galima apgyvendinti nuo mėnesio iki pusės metų.
„Galima palikti net ir savaitgaliui, jei šeima nori išvykti. Jei, pavyzdžiui, po operacijos reikalinga reabilitacija, todėl nepajėgiama rūpintis neįgaliu – galima atvežti pas mus. Įmanoma ir užsienyje uždarbiauti, o sugrįžus pasiimti mūsų namuose gyvenusį savo artimąjį“, – galimybes išvardino direktorė.
Ji apgailestauja, kad apie naujas galimybes visuomenė nelabai žino. Ne visus pasiekia į savivaldybes išsiuntinėti pranešimai. Todėl pranešimus apie tokias paslaugas tiktų išsiuntinėti šeimoms, slaugančioms ar globojančiioms protinę negalią turinčius artimuosius. Tačiau tai daryti draudžia Duomenų apsaugos įstatymas.
Kainos didėja
Šiemet Ventos socialinės globos namuose nustatyta mažiausia neįgaliojo išlaikymo kaina: mėnesiui – nuo 769 iki 914 eurų. Kainos prieš dvejus metus buvo mažesnės.
Įstaigos direktorė G. Banienė patikino, kad kainos didėja ne dėl struktūrinių įstaigos pertvarkymų, bet dėl brangstančių paslaugų, didėjančių mokesčių ir kylančių maisto kainų.
Autoriaus nuotr.
Iš erdvių Ventos socialinės globos namų jų gyventojai iškeldinami į atskirus būstus.
Ventos socialinės globos namų direktorė Gražina Banienė teigė neįžvelgianti įstaigos naikinimo ar nykimo ženklų.