Ką į globos namus atneš pertvarkos vėjai?

Ką į globos namus atneš pertvarkos vėjai?

Ką į glo­bos na­mus at­neš per­tvar­kos vė­jai?

Pla­nai su­nai­kin­ti Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mus – ne­ži­no­mi čia dir­ban­tiems be­veik 200 dar­buo­to­jų. Apie ga­li­mą grės­mę kal­bė­jo Ak­me­nės ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas vie­šai svars­tęs, kaip bū­tų ga­li­ma nuo su­nai­ki­ni­mo iš­gel­bė­ti įstai­gą .

Glo­bos na­mų di­rek­to­rė pa­vo­jaus var­pais ne­skam­bi­na: įstai­ga ne nai­ki­na­ma, o per­tvar­ko­ma, nors ir sa­ko, kad prieš vė­ją ne­pa­pū­si.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

„Iš­gel­bė­ti nuo su­nai­ki­ni­mo“

Apie ne­ma­lo­nią per­spek­ty­vą ko­lek­ty­ve su­ži­no­ta iš „Šiau­lių kraš­to“ pub­li­ka­ci­jos „Ar ne­liks Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mų?“ (2019 03 15).

Ra­šy­ta, kad Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė iš­gir­do ne­ti­kė­tą pa­siū­ly­mą So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jo­je – so­cia­li­nės glo­bos įstai­gą iš­lai­ky­ti iš ra­jo­no biu­dže­to.

Nors iki šiol vy­rau­ja įpras­tas vals­ty­bės fi­nan­sa­vi­mas – per me­tus apie 1,4 mi­li­jo­no eu­rų. Dar šiek tiek per 1 mi­li­jo­ną eu­rų gau­na­ma iš tų ša­lies sa­vi­val­dy­bių, ku­rių gy­ven­to­jai įkur­di­na­mi glo­bai Ven­to­je.

Iš vals­ty­bės są­skai­tos per pa­sta­ruo­sius dve­jus me­tus at­lik­ti Ven­to­je ne­re­gė­ti per­tvar­ky­mai – įstai­ga įsi­gi­jo nau­jų pa­tal­pų to­li už tu­ri­mos ba­zės ri­bų.

Stai­ga iš­si­plė­tu­sios so­cia­li­nės įstai­gos iš­lai­ky­mui, pa­sak ra­jo­no me­ro Vi­ta­li­jaus Mit­ro­fa­no­vo, Sa­vi­val­dy­bė ne­tu­ri pi­ni­gų.

Jo tei­gi­mu, rea­liau­sias ke­lias vie­tos val­džiai – įro­di­nė­ti mi­nis­te­ri­jai, „kaip iš­gel­bė­ti nuo su­nai­ki­ni­mo Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mus“.

Di­rek­to­rė ra­mi­na ko­lek­ty­vą

Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mų di­rek­to­rei Gra­ži­nai Ba­nie­nei ži­nia ta­po nau­jie­na.

„Aš ne­da­ly­vau­ju, kai kal­ba­si mū­sų įstai­gos stei­gė­jos mi­nis­te­ri­jos ir sa­vi­val­dy­bės val­džios at­sto­vai“, – mo­ty­vuo­ja G. Ba­nie­nė.

Ji sa­kė ne­ži­nan­ti pla­nų, pa­vyz­džiui, kaip pa­ma­žu Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mų gy­ven­to­jus kel­din­ti į ap­lin­ki­nių ar to­les­nių sa­vi­val­dy­bių ku­ria­mus gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mus. Nors to­kia pra­kti­ka – ne nau­jie­na. Prieš ke­le­rius me­tus iš­si­kraus­tė ke­li neį­ga­lie­ji į Kel­mės sa­vi­val­dy­bę – ku­rie ki­lę iš ten.

Iš es­mės di­rek­to­rė ra­mi­na ko­lek­ty­vą. Aiš­ki­na, kad vi­si tu­ri dirb­ti ra­miai, kol va­do­vui nie­ko ne­pra­neš­ta. Pa­ju­to, kad taip iš­sklai­dė pa­ni­ką, su­grą­ži­no ra­my­bę.

„Rei­kia iš­mok­ti gy­ven­ti nea­pib­rėž­tu­me ir gy­ven­ti pra­smin­gai, tu­ri­nin­gai – kad tin­ka­mai dirb­tu­me sa­vo dar­bus“, – sa­ko G. Ba­nie­nė.

„Prieš vė­ją ne­pa­pū­si“

Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mų di­rek­to­rė Gra­ži­na Ba­nie­nė me­na, kad apie na­mų per­tvar­ką su­ži­no­jo iš So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos 2012-2016 me­tais mi­nist­re dir­bu­sios Al­gi­man­tos Pa­be­dins­kie­nės įsa­ky­mo. Nu­ro­dy­ta, kam ruoš­tis kaip ir dar dve­jo­se ly­giai to­kio pat pro­fi­lio įstai­go­se Lie­tu­vo­je – Pab­ra­dės ir Vi­li­jam­po­lės so­cia­li­nės glo­bos na­muo­se, taip ir Ven­to­je.

Ar ven­tiš­kė di­rek­to­rė klau­sė: ko­dėl įtrauk­ta jos va­do­vau­ja­ma įstai­ga?

„Prieš vė­ją ne­la­bai pa­pū­si, – at­si­dūs­ta G. Ba­nie­nė. – Svars­tau: gal­būt tai pa­sek­mė tuo me­tu ki­lu­sio ju­dė­ji­mo „Lie­tu­va – be glo­bos na­mų vai­kams“.

Mat Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­muo­se gy­ve­na ne vien neį­ga­lūs suau­gu­sie­ji, bet ir neį­ga­lūs vai­kai, ku­riems nu­sta­ty­tas vi­siš­kas ne­sa­va­ran­kiš­ku­mas, to­dėl bū­ti­na nuo­la­ti­nė spe­cia­lis­tų prie­žiū­ra.

Ta­čiau ir juos pa­lies per­tvar­kos vė­jai, nes pa­gal vals­ty­bės po­li­ti­ką – glo­bos įstai­gų gy­ven­to­jai tu­ri la­biau in­teg­ruo­tis į vi­suo­me­nę.

Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mų di­rek­to­rė Gra­ži­na Ba­nie­nė aiš­ki­na: „Kai va­di­na­mi ki­to­kie žmo­nės gy­ve­na ne už­da­ro­je įstai­gos ap­lin­ko­je, o na­me ar bu­te, ir žmo­nės prie jų pri­pran­ta. Pa­tys su­si­ran­da su kuo pa­bend­rau­ti, na­tū­ra­liau įsi­lie­ja į gy­ve­ni­mą“.

Ats­ki­ri gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mai

Įs­tai­gos struk­tū­rą pa­kei­tė tre­čia­sis per­tvar­kos eta­pas – gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mų įstei­gi­mas. Tam skir­ta lė­šų iš vals­ty­bės biu­dže­to.

Iš per de­šimt­me­čius iš­puo­se­lė­tos glo­bos na­mų ba­zės iš­kraus­ty­ti 24 gy­ven­to­jai į tri­jo­se vie­to­se įstai­gos įsi­gy­tas nau­jas pa­tal­pas.

Pir­miau­sia iš­ly­dė­ti ke­tu­ri vai­kai. Jie nuo 2017-ujų va­sa­ros gy­ve­na Ven­tos mies­te esan­čio pen­kiaaukš­čio na­mo bu­te, kai­na­vu­sio 13,5 tūks­tan­čio eu­rų. Dar iš­leis­ta 15 tūks­tan­čių eu­rų pa­tal­poms re­mon­tuoti, bal­dams, bui­ties tech­ni­kai ir ki­to­kiai įran­gai.

Per­nai Ven­to­je už 50 tūks­tan­čių eu­rų nu­pirk­tas dviaukš­tis na­mas, į jį per­kel­ta 10 suau­gu­sių mer­gi­nų. Toks pat dviaukš­tis na­mas už 86 tūks­tan­čius eu­rų nu­pirk­tas Ak­me­nės mies­te. Ja­me ap­si­gy­ve­no 10 vy­ru­kų.

Dar apie 100 tūks­tan­čių eu­rų iš­leis­ta abie­jų na­mų per­tvar­ky­mams ir daik­tams su­pirk­ti.

Kiek­vie­nuo­se gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­muo­se dir­ba po 6 dar­buo­to­jus.

„Po to­kių per­tvar­ky­mų įstai­go­je eta­tų skai­čius iš­lie­ka toks pat – 186, tiek pat iš­lie­ka ir gy­ven­to­jų – 184. – sa­kė G. Ba­nie­nė. – Vie­nin­te­lis pa­si­kei­ti­mas – dau­giau erd­vės įstai­gos ba­zė­je Paeg­le­sių kai­me“.

Ple­čia­mos pa­slau­gos, bet ne­si­nau­do­ja­ma

Pa­lais­vė­ju­sias pa­tal­pas ban­do­ma pri­tai­ky­ti ki­to­kiai veik­lai.

„Kol kas pa­sku­ti­nis mums ži­no­mas per­tvar­kos eta­pas – įstai­ga ne­be­si­ten­ki­na il­ga­lai­kio rū­pi­ni­mo­si neį­ga­liai­siais pa­slau­ga, o ple­čia jų įvai­ro­vę“, – sa­kė G. Ba­nie­nė.

Ke­li kam­ba­riai pa­skir­ti Die­nos so­cia­li­nės glo­bos pa­slau­goms teik­ti.

Pas­lau­gos nuo per­nykš­čio ru­dens siū­lo­mos 7 suau­gu­siems, ku­rie dėl pro­to ne­ga­lios ar psi­chi­nių su­tri­ki­mų yra ne­sa­va­ran­kiš­ki ar iš da­lies sa­va­ran­kiš­ki. Siū­lo­ma priim­ti Ak­me­nės ra­jo­no gy­ven­to­jus, ta­čiau iki šiol jų neat­si­ran­da.

Sau­sio pa­bai­go­je Ven­to­je įsteig­tos 8 nau­jos vie­tos lai­ki­no ato­kvė­pio pa­slau­gai gau­ti. Prii­ma­mi ap­lin­ki­nių ar ato­kes­nių sa­vi­val­dy­bių gy­ven­to­jai. Ir­gi neat­si­ran­da daug no­rin­čių­jų. Kaip ir anks­čiau per me­tus vos po vie­ną ar du pa­si­nau­do­ja to­kia pa­slau­ga.

Nie­kam ne­pri­rei­kė trum­pa­lai­kės so­cia­li­nės glo­bos pa­slau­gos. Ji vie­nu me­tu ga­li bū­ti tei­kia­ma 7 pro­to ar psi­chi­kos ne­ga­lią tu­rin­tiems žmo­nėms.

Įs­tai­go­je ste­bi­ma­si, ko­dėl neį­ga­lius ar­ti­muo­sius slau­gan­čios šei­mos ne­pa­si­nau­do­ja ga­li­my­be bent trum­pam ato­kvė­piui, nes čia glo­bo­ja­mus ar sau­go­mus as­me­nis ga­li­ma ap­gy­ven­din­ti nuo mė­ne­sio iki pu­sės me­tų.

„Ga­li­ma pa­lik­ti net ir sa­vait­ga­liui, jei šei­ma no­ri iš­vyk­ti. Jei, pa­vyz­džiui, po ope­ra­ci­jos rei­ka­lin­ga rea­bi­li­ta­ci­ja, to­dėl ne­pa­jė­gia­ma rū­pin­tis neį­ga­liu – ga­li­ma at­vež­ti pas mus. Įma­no­ma ir už­sie­ny­je už­dar­biau­ti, o su­grį­žus pa­siim­ti mū­sų na­muo­se gy­ve­nu­sį sa­vo ar­ti­mą­jį“, – ga­li­my­bes iš­var­di­no di­rek­to­rė.

Ji ap­gai­les­tau­ja, kad apie nau­jas ga­li­my­bes vi­suo­me­nė ne­la­bai ži­no. Ne vi­sus pa­sie­kia į sa­vi­val­dy­bes iš­siun­ti­nė­ti pra­ne­ši­mai. To­dėl pra­ne­ši­mus apie to­kias pa­slau­gas tik­tų iš­siun­ti­nė­ti šei­moms, slau­gan­čioms ar glo­bo­jan­čiioms pro­ti­nę ne­ga­lią tu­rin­čius ar­ti­muo­sius. Ta­čiau tai da­ry­ti drau­džia Duo­me­nų ap­sau­gos įsta­ty­mas.

Kai­nos di­dė­ja

Šie­met Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­muo­se nu­sta­ty­ta ma­žiau­sia neį­ga­lio­jo iš­lai­ky­mo kai­na: mė­ne­siui – nuo 769 iki 914 eu­rų. Kai­nos prieš dve­jus me­tus bu­vo ma­žes­nės.

Įs­tai­gos di­rek­to­rė G. Ba­nie­nė pa­ti­ki­no, kad kai­nos di­dė­ja ne dėl struk­tū­ri­nių įstai­gos per­tvar­ky­mų, bet dėl brangs­tan­čių pa­slau­gų, di­dė­jan­čių mo­kes­čių ir ky­lan­čių mais­to kai­nų.

Au­to­riaus nuo­tr.

Iš erd­vių Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mų jų gy­ven­to­jai iš­kel­di­na­mi į at­ski­rus būs­tus.

Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mų di­rek­to­rė Gra­ži­na Ba­nie­nė tei­gė neįž­vel­gian­ti įstai­gos nai­ki­ni­mo ar ny­ki­mo ženk­lų.