Jubiliejus padiktavo kraštotyros darbo temą

Jubiliejus padiktavo kraštotyros darbo temą

Ju­bi­lie­jus pa­dik­ta­vo kraš­to­ty­ros dar­bo te­mą

Gi­lai­čiuo­se (Šiau­lių r.) mi­nint bib­lio­te­kos su­kak­tį bu­vo už­si­min­ta, kad ge­ro­kai se­niau ne­to­lie­se jau vei­ku­si ki­ta bib­lio­te­ka. Da­bar­ti­nė kai­mo bib­lio­te­ki­nin­kė sa­ko, kad ji taps jos kraš­to­ty­ros dar­bo te­ma.

Al­gi­man­tas BRI­KAS

brikas@skrastas.lt

Bib­lio­te­ki­nin­kė – kai­mo sie­la

Gi­lai­čių bib­lio­te­ka įsteig­ta 1971 me­tų gruo­džio ant­rą­ją. Tuo me­tu šio­je bib­lio­te­ko­je dir­bu­si Ja­ni­na Ja­ku­bė­nie­nė me­na, jog ne­bu­vo nei pa­tal­pų, nei len­ty­nų, nei kny­gų – te­ko pra­dė­ti nuo nu­lio.

Kny­gų pir­miau­sia ga­vo iš Sau­lu­čių bib­lio­te­kos, ku­rios jau ne­bė­ra. Pa­sie­kė ir iš ki­tų bib­lio­te­kų. Taip pir­mai­siais bib­lio­te­kos me­tais su­si­da­rė apie šim­to kny­gų fon­das. Vė­liau jų ba­do jau ne­be­bu­vo. Bib­lio­te­ką lan­ky­da­vo apie 200 skai­ty­to­jų.

Dau­ge­lis pra­šy­da­vo kny­gų apie mei­lę. Ir vy­rai, ir mo­te­rys mė­go nuo­ty­kių se­ri­ją „Drą­sių­jų ke­liai“. Vai­kai dau­giau­siai rink­da­vo­si pa­sa­kas.

J. Ja­ku­bė­nie­nė bib­lio­te­ko­je dir­bo be­veik 30 me­tų. Jai bu­vo svar­bu ne tik skai­ty­to­jams pa­keis­ti kny­gas. Gi­lai­čių bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė Ire­na Šve­rie­nė, ku­riai bu­vo vie­nuo­li­ka me­tų, kai pra­dė­jo dirb­ti pir­mo­ji gy­ven­vie­tės bib­lio­te­ki­nin­kė, me­na, kad ji bu­vo Gi­lai­čių sie­la, kul­tū­ros dar­buo­to­ja. Įvai­rio­se si­tua­ci­jo­se iš­suk­da­vo jau­ni­mą jų tė­vų aky­se.

Nuo 2000-ųjų kei­tė­si bib­lio­te­kos dar­buo­to­jos. Nuo praė­ju­sių me­tų lie­pos jo­je dir­ba Ri­ta Biels­kie­nė, gy­ve­nan­ti už sep­ty­nių ki­lo­met­rų esan­čiuo­se Ku­žiuo­se.

Ža­dė­ta at­lik­ti re­mon­tą

Bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė I. Šve­rie­nė bib­lio­te­kos ju­bi­lie­ji­nia­me ren­gi­ny­je at­vi­ra­vo, jog ta­da bu­vo ne­pa­ten­kin­tų: ne­jau­gi sa­va­me kai­me nė­ra tin­kan­čių dirb­ti bib­lio­te­ko­je? Bet R. Biels­kie­nė pri­ta­po Gi­lai­čiuo­se, ra­do bend­rą kal­bą su jau­ni­mu, vai­kais.

Bib­lio­te­ka or­ga­ni­zuo­ja ren­gi­nių. Kny­gas jo­je kei­čia­si gi­lai­tiš­kiai bei ap­lin­ki­nių vien­kie­mių gy­ven­to­jai. O Smil­giuo­se, Sau­gi­niuo­se yra kny­gų iš­da­vi­mo punk­tai, į ku­riuos jas ten­ka nu­vež­ti.

Gi­lai­čių bib­lio­te­kai yra te­kę kur­tis ne vie­no­se pa­tal­po­se. Dar­bo są­ly­gos bū­da­vo ne­pa­vy­dė­ti­nos. Nors dėl jų su­kak­tu­vių ren­gi­ny­je ir ne­bu­vo bė­do­ja­ma, bet gi­lai­tiš­kiai tar­pu­sa­vy­je pa­kal­ba, jog jau bū­tų lai­kas at­lik­ti šių pa­tal­pų re­mon­tą.

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jos Ing­ri­dos Ven­ciu­vie­nės žo­džiai, jog „ar­ti­miau­siu me­tu nu­ma­to­me re­mon­tą“, su­tik­ti plo­ji­mais. Ji ti­ki­si, kad ir ra­jo­no Ta­ry­ba su­tiks, jog Gi­lai­čiams rei­kia gra­žios, jau­kios bib­lio­te­kos.

Gi­lai­čių bib­lio­te­ki­nin­kė už­si­mi­nė apie bib­lio­te­ko­je ki­lu­sį gin­čą, kad jai jau ga­li bū­ti ne tiek, kiek šven­čia­ma, o apie 60 me­tų. Mat Ti­rel­kuo­se, pust­re­čio ki­lo­met­ro nuo Gi­lai­čių, jau anks­čiau vei­ku­si bib­lio­te­ka. R. Biels­kie­nė ke­ti­na apie tai pa­reng­ti kraš­to­ty­ros dar­bą.

Au­to­riaus nuo­tr.

Gi­lai­čių bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė Ire­na Šve­rie­nė (kai­rė­je) me­na, kad pir­ma­jai kai­mo bib­lio­te­ki­nin­kei Ja­ni­nai Ja­ku­bė­nie­nei rū­pė­da­vo ne tik kny­gas pa­keis­ti. Ji or­ga­ni­zuo­da­vo ir įvai­riau­sių ren­gi­nių.