Pagerbtas Airijoje išgarsėjęs futbolininkas iš Žagarės

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Futbolininką Luisą Bukmaną Žagarėje primins metalo krėslas su kamuoliu.
Vyšnių festivalyje Žagarės miesto aikštėje atidengtas kalvio kaltas vardinis metalinis krėslas su kamuolio formos plokšte atkaltėje, skirtas Luisui Bukmanui (Louis Bookman), pirmajam profesionalų lygoje žaidusiam iš Lietuvos kilusiam futbolininkui, išgarsėjusiam Airijoje. Šis XX amžiaus pradžios žinomas sportininkas gimė Žagarėje.

Luisas Bukmanas (pilnas vardas Louis James Arthur Oscar Buchalter) gimė 1890 metų lapkričio 6 dieną Žagarėje žydų šeimoje, auginusioje devynis vaikus. Mirė 1943 metais birželio 10-ąją. Kai jam buvo penkeri metai, Buchalteriai emigravo iš Lietuvos, pasirinkę kryptį į JAV, tačiau per nesusipratimą išsilaipino Airijoje, kai laivas sustojo Korko uoste pasipildyti maisto atsargų. Likę šioje šalyje Buchalteriai pakeitė pavardę į Bukmanų.

Tėvai nebuvo sužavėti Luiso pasirinkimu. Tėvas rabinas norėjo, kad sūnus sektų jo pėdomis arba taptų prekybininku, tačiau sūnus atkakliai siekė savo tikslo. Jis žaidė Bradfordo, West Bromvich Albiono, Lutono, Port Veilo futbolo klubuose bei Airijos futbolo rinktinėje saugo pozicijoje. Buvo garsiausias XX amžiaus pirmos pusės futbolo žaidėjas iš Lietuvos.

Įdomus pastebėjimas: būsimoji žmona Rebeka už L. Bukmano sutiko tekėti tik tada, kai jis baigė futbolininko karjerą, tuo metu jam buvo 40 metų. Baigęs profesionalo futbolininko karjerą jis dirbo du iš pažiūros labai skirtingus darbus – geležinkelininko ir juvelyro.

Apie šį žmogų žagariečiai iki šiol beveik nebuvo girdėję. Informaciją apie L. Bukmaną, domėdamasis Žagarės žymiomis asmenybėmis, surado Seimo narys Gintaras Vaičekauskas, vasaras leidžiantis šiame mieste. Krėslą nukalė Milvydas Gedraitis.

„Iš pradžių norėjau pastatyti atminimo skulptūrą savo sodyboje Žagarėje. Bet čia visur paveldas, net ir oras „paveldinis“, – juokavo G. Vaičekauskas. – Atvyko paveldosaugininkai, regioninio parko direkcijos, seniūnijos atstovai. Pasikalbėjome ir sutarėme, kad geriau pagerbti garsų futbolininką pastatant krėslą miesto aikštėje.“

Už iniciatyvą padėkojęs meras Vitalijus Gailius renginyje pasigedo pačių žydų draugijos atstovų.

Atidengus krėslą renginio tęsinys persikėlė į stadioną, kur surengtas futbolo turnyras Luiso Bukmano taurei laimėti. Jame susirungė dvi veteranų ir dvi jaunimo komandos. Tarp veteranų nugalėtojais tapo Žagarės atstovai, įveikę Rygos „Daugavą“, o tarp jaunimo stipresnė buvo Joniškio „Saned“ komanda, nugalėjusi „Joniškio strėles“.

Šiaulių apskrities futbolo federacijos prezidentas Gintautas Mirauskas specialius apdovanojimus įteikė keturiems Joniškio rajono futbolui nusipelniusiems asmenims: Vytautui Pakatiliui, kuris jau 20 metų vadovauja sporto klubui „Žvelgaitis“, Rimantui Butaučiui, Virginijui Karasiovui, Benjaminui Rimdžiui.