
Naujausios
Joniškio švietimo profsąjungos laikomos pavyzdžiu
Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) Joniškio asociacija, pasak organizacijos vadovo Audriaus Jurgelevičiaus, gali būti pavyzdžiu, kaip be kaktomušos, įnirtingos kovos susitarti su rajono ir mokyklų vadovais, pasirašyti sutartis. Tuo tarpu, šalyje ne visos profesinės sąjungos dirba darniai, dėl to buvo kilę abejonių, kad įstrigs su Švietimo ir mokslo ministerija kartu parengta kolektyvinė sutartis. Geram joniškiečių darbui nemažai įtakos turi vadovė Dalia Žilevičienė, kuri įvykusiame asociacijos ataskaitiniame–rinkiminiame susirinkime perrinkta jau trečiai trejų metų kadencijai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Joniškis – pavyzdys kitiems
Lietuvos švietimo profesinės sąjungos vadovas Audrius Jurgelevičius sakė, kad tarp 27 šalyje veikiančių organizacijos skyrių Joniškio padalinį galima pavadinti pavyzdiniu, kuriame vyrauja harmonija.
Atkaklumu, argumentais pasiekta daug: pasirašyta jungtinė atstovybės sutartis su kita rajone veikiančia švietimo profsąjunga ir visi svarbūs klausimai aptariami kartu, taip pat sudaryta teritorinė švietimo sektoriaus kolektyvinė sutartis, kuri su Joniškio rajono savivaldybe buvo pasirašyta 2016 metų vasarį.
Pagal pastarąją sutartį visi rajono taryboje sprendžiami su švietimu susiję klausimai derinami, aptariami su profesinės sąjungos atstovais, laukiama jų komentarų, įvertinimo. Taip pat pirmininkė kviečiama į mokyklų direktorių pasitarimus.
Visuomenė profsąjungas per mažai palaiko
Joniškio švietimo profesinės sąjungos atstovai 2016 metais dalyvavo pikete prie Seimo ir įspėjamajame trijų dienų streike.
„Mokyklų direktoriai suprato, reagavo geranoriškai. Tik mes patys dar esame per bailūs, vis svarbu, ką pagalvos visuomenė. Juk streiko metu buvo siūloma blokuoti egzaminus, bet to atsisakyta“, – sakė ataskaitą už trejus kadencijos metus pateikusi LŠPS Joniškio asociacijos vadovė Dalia Žilevičienė, pastebėjusi, kad, anot ekonomisto Romo Lazutkos, kitose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, profsąjungos nors ir neturi daug narių, jas palaiko didžioji dalis šalies gyventojų.
Lietuvoje vis dar išlikęs skeptiškas požiūris ir kartais net pats profesinės sąjungos narys klausia pirmininko, ką profsąjunga padarė, nors pats joje būdamas nepajudino nė piršto, pavyzdžiui, nebandė kartu eiti pas direktorių spręsti iškilusių problemų.
LŠPS Joniškio asociacijos pirmininkės pavaduotoja Rasa Kontautienė priminė ir liūdnesnius įvykius rajono švietimo padangėje. 2014 metais LŠPS rajone turėjo 251 narį, dabar jų yra 223, nes netikėtai per dvi vasaras neliko dviejų mokyklų, – Gaižaičių ir Mindaugių, – kurios turėjo tapti skyriais.
Rinkiminiame susirinkime į LŠPS Joniškio asociacijos pirmininkės vietą buvo pasiūlytos dvi kandidatės: Dalia Žilevičienė ir kita tos pačios „Saulės“ pagrindinės mokyklos atstovė Rasa Vaitkienė. D. Žilevičienė pirmininke išrinkta vienbalsiai, o Rasa Vaitkienė paskirta pirmininkės pavaduotoja.
Aktualu pasirašyti kolektyvinę sutartį
LŠPS pirmininkas Audrius Jurgelevičius susirinkime kalbėjo ir apie švietimo aktualijas. Jo teigimu, itin svarbi yra kolektyvinė sutartis su Švietimo ir mokslo ministerija. Svarbi ji dėl dviejų priežasčių. Nuo 2017 metų rugsėjo 1 dienos šalyje įvedamas etatinis pedagogų darbo apmokėjimas ir kolektyvinė sutartis gali tapti geru ginklu, kad nebūtų priimtas mokytojams nenaudingas jo modelis.
Antra svarbi priežastis yra susijusi su nesibaigiančios mokyklų tinklo pertvarkos struktūrinėmis permainomis. Vėl kalbama apie „ilgąsias“ mokyklas, nors pastaruosius 15 metų jos buvo skaidomos. Neišvengiamai reformos palies pedagogus ir ypač jos bus skaudžios mokytojams, kuriems iki pensijos liko vos keleri metai. Kai kurie jų dirbo 30–35 ar net 40 metų, bet gali būti atleisti.
„Mes įrodėme ministerijai, jog pedagogams, kuriems liko 5 metai iki pensijos, reiktų sukurti kompensacinį mechanizmą, kad jie nesijaustų išmesti už borto ir nereikalingi. Koks tas mechanizmas bus, dar neaišku, bet iki 2017 metų rugsėjo jis jau turi būti parengtas“, – teigė A. Jurgelevičius.
„Kad ir kokia būtų valdžia, tačiau iš mūsų pusės nesąžininga būtų pasitraukti, jeigu jau pasakėme, kad norime pasirašyti kolektyvinę sutartį“, – teigė LŠPS vadovas A. Jurgelevičius.
Kai straipsnis buvo parengtas spaudai, paaiškėjo, kad sutartį su Švietimo ir mokslo ministerija šešių švietimo darbuotojų profsąjungų atstovai vis dėlto pasirašė, tačiau tai atsisakė padaryti Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.
Autorės nuotr.
Dalia Žilevičienė (dešinėje) LŠPS Joniškio asociacijos pirmininke perrinkta trečiai kadencijai, o Rasa Vaitkienė paskirta pirmininkės pavaduotoja.
Pasak LŠPS pirmininko Audriaus Jurgelevičiaus, itin svarbi profsąjungoms yra kolektyvinė sutartis, kuri jau suderinta ir artimiausiu metu turėtų būti pasirašyta su Švietimo ir mokslo ministerija.