Joniškio šventę nuspalvino retro tema

Joniškio šventę nuspalvino retro tema

Jo­niš­kio šven­tę nu­spal­vi­no ret­ro te­ma

Jo­niš­kio mies­to šven­tė tru­ko net ke­tu­rias die­nas, pra­si­dė­ju­si Vals­ty­bės die­ną, Lie­pos 6-ąją, ir pa­si­bai­gu­si sek­ma­die­nį „bu­lių kau­ty­nė­mis“. Šie­met šven­tei bu­vo pa­si­rink­ta ret­ro te­ma. Į praei­tį nu­kė­lė se­nų au­to­mo­bi­lių ir ret­ro at­vi­ru­kų pa­ro­dos. Šven­tė­je vai­ni­kuo­ti du gar­bės pi­lie­čiai, daug bū­ta jau­nų kraš­tie­čių kū­rė­jų dar­bų pri­sta­ty­mų.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Vin­ta­ži­nė ap­ran­ga ir se­no­vi­niai au­to­mo­bi­liai

Šven­tės da­ly­vius į ret­ro lai­kus dar ket­vir­ta­die­nio va­ka­rą nu­kė­lė Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro ro­man­sų gru­pė „Aša­lia“ ir šio cent­ro Ru­diš­kių sky­riaus folk­lo­ro an­samb­lis „Rud­ba­la“, li­te­ra­tų klu­bas. Tą­dien vy­ko ir pro­gra­ma vai­kams bei jau­ni­mui: teat­ra­li­zuo­tas pa­sa­kų skai­ty­mas, jau­ni­mo or­ga­ni­za­ci­jų mu­gė ir jau­ni­mo ap­do­va­no­ji­mai.

Penk­ta­die­nį mei­lę, tai­ką ir ro­ken­ro­lą sa­vo mu­zi­ko­je su­jun­gė gy­vo gar­so gru­pė „Sep­tem band“, kon­cer­ta­vo ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos, vi­deopa­ro­dą „Virs­mas“ pri­sta­tė Do­vi­lė Juk­nie­nė ir Ju­rin­ta Mic­kai­tė.

Pag­rin­di­nę šven­tės die­ną, šeš­ta­die­nį, ret­ro spal­vo­mis nu­švi­to ei­se­na nuo Sa­vi­val­dy­bės iki Kul­tū­ros cent­ro est­ra­dos. Tarp 80-ųjų sti­liaus vin­ta­ži­nių su­kne­lių su bur­bu­liu­kais, ner­tų skė­čių, vy­rų su pe­te­liš­kė­mis rie­dė­jo įspū­din­gi se­no­vi­niai aut­mo­bi­liai ir mo­to­cik­lai. Vė­liau bu­vo ga­li­ma ap­žiū­rė­ti jų pa­ro­dą.

Jau­nų me­ni­nin­kų su­grį­ži­mas

Ret­ro kal­ba tą­dien pra­bi­lo jau­ni kraš­tie­čiai kū­rė­jai, su­grį­žę į sa­vo pra­džią – Jo­niš­kį, o kai ku­rie dar­bais pa­tvir­ti­nę tie­sio­gi­nes są­sa­jas su praei­ti­mi. Me­ni­nin­kė Jo­li­ta Vait­ku­tė, iš­gar­sė­ju­si ži­no­mų žmo­nių po­rtre­tais iš mais­to pro­duk­tų bei ki­tų ne­stan­dar­ti­nių me­džia­gų, ins­ta­lia­ci­jo­je „Jo­niš­kio že­mė kal­ba“ at­si­grę­žė į ži­no­mos tar­pu­ka­rio dai­li­nin­kės Mar­cės Ka­ti­liū­tės (1912–1937) gy­ve­ni­mą. De­vy­nias va­lan­das iš si­jo­tos Jo­niš­kio že­mės ji „nu­ta­pė“ 3,7x2,6 met­ro for­ma­to M. Ka­ti­liū­tės po­rtre­tą.

Tarp­dis­cip­li­ni­nių me­nų kū­rė­ja Joa­na Ge­la­žy­tė ins­ta­lia­ci­ją „Laiš­kai iš tEn“ sky­rė ki­tai kraš­tie­tei ta­py­to­jai ir skulp­to­rei Ele­nai Ga­pu­ty­tei (1927–1991) at­min­ti. Ins­ta­lia­ci­jo­je fil­muo­tuo­se vie­ni­šo žmo­gaus, at­si­dū­ru­sio jū­ros ir ak­me­nų ap­sup­ty­je, vaiz­duo­se ji ban­dė at­spin­dė­ti bū­se­nas, iš­gy­ve­ni­mus, ku­riuos gal­būt pa­ty­rė ir E. Ga­pu­ty­tė išei­vi­jo­je.

Dar vie­nas me­ni­nin­kas Po­vi­las Ga­vor­ka pa­kvie­tė į sa­vo dar­bų pa­ro­dą „Ano­ma­li­jos“, ku­rio­je su kau­pu at­sklei­dė sa­vo vaiz­duo­tės ga­lią, at­si­liep­da­mas ir į šių die­nų ak­tua­li­jas: te­ro­riz­mą, su­sve­ti­mė­ji­mą, vi­di­nių ir išo­ri­nių de­mo­nų dras­ko­mą žmo­gų. Pats au­to­rius sa­kė kū­ry­bo­je mėgs­tan­tis kraš­tu­ti­nu­mus, ult­ra spal­vas, jį įkve­pia kos­mo­sas, fans­tas­ma­go­ri­ja, kom­piu­te­ri­niai žai­di­mai, pel­kės „ir ki­tos ne­są­mo­nės“.

Ket­vir­ta kraš­tie­tė, jau­na me­ni­nin­kė Skais­tė Aš­me­na­vi­čiū­tė at­si­grę­žė į re­li­gi­nę te­mą, ji 12 dar­bų iliust­ra­vo 23-ią psal­mę, ku­ri, anot kū­rė­jos, at­ro­dė la­biau­siai pa­guo­džian­ti ir pa­ro­dan­ti, kaip die­vas ve­da žmo­gų per gy­ve­ni­mą tar­si ave­lę.

Jos bu­vu­si dai­lės mo­ky­to­ja iš Al­gi­man­to Rau­do­ni­kio me­no mo­kyk­los Vi­da Žu­kie­nė pa­žymė­jo, kad šven­tė­je pa­ro­das, ins­ta­lia­ci­jas pri­sta­tė net pen­ki jos mo­ki­niai dip­lo­man­tai. Be jau aukš­čiau mi­nė­tų ke­tu­rių, Vi­lius Zub­re­vi­čius pa­ruo­šė Tu­riz­mo ir vers­lo in­for­ma­ci­jos cent­ro spe­cia­liai mies­to šven­tei iš­leis­tus ret­ro at­vi­ru­kus su Jo­niš­kio ir Ža­ga­rės vaiz­dais.

Įteik­tos gar­bės pi­lie­čių re­ga­li­jos

Vie­nas svar­biau­siaų šven­tės ak­cen­tų – gar­bės pi­lie­čių re­ga­li­jų įtei­ki­mas. Jos šie­met bu­vo skir­tos tau­to­dai­li­nin­kei Ani­ce­tai Kra­ji­nie­nei, daug pa­stan­gų dė­ju­siai puo­se­lė­jant Jo­niš­kio kraš­to liau­dies me­no, ama­tų tra­di­ci­jas, ieš­kant nau­jų kraš­to ta­len­tų, li­te­ra­tų klu­bo „Aud­ru­vė“ įkū­rė­jai ir Jo­niš­kio kraš­to pa­vel­do puo­se­lė­to­jui, Ža­ga­rės neį­ga­lių­jų ir pa­gy­ve­nu­sių žmo­nų klu­bo „Švė­tė“ pir­mi­nin­kui, re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jos sa­va­no­riui Juo­zui Kaz­laus­kui.

Taip pat ap­do­va­no­ti tri­jų gra­žiau­sių so­dy­bų šei­mi­nin­kai: Ja­ni­na ir Bro­nius Čiu­ber­kiai, Zi­ta ir Ri­man­tas Rim­džiai, Al­ma ir Sau­lius Grons­kiai. Įver­tin­ta ir „Vy­tu­rė­lio“ vai­kų dar­že­lio dar­buo­to­jų puo­se­lė­ja­ma ap­lin­ka. O štai vi­sas mies­tas prieš šven­tę bu­vo pa­puoš­tas mar­gas­pal­viais skė­čiais, pra­žy­du­siais gė­lė­mis. Idė­ją taip pa­puoš­ti mies­tą pa­siū­lė Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro ren­gi­nių or­ga­ni­za­to­rė Do­vi­lė Juk­nie­nė.

Šven­tė­je bū­ta daug spor­ti­nių bei su spor­tu su­si­ju­sių ren­gi­nių, šur­mu­lia­vo mu­gė. Bū­ta ir nau­jų ak­cen­tų: blu­sų tur­ge­lis, ku­ria­me ga­lė­jai įsi­gy­ti rū­bų, įvai­rių lei­di­nių, bui­ties daik­tų, ir kny­gų mu­gė, ku­rio­je sa­vo lei­di­niais pre­kia­vo ke­lios lei­dyk­los.

Au­to­rės nuo­tr.

Jo­niš­kie­čių akį trau­kė ret­ro au­to­mo­bi­liai.

Ret­ro te­mai ap­ran­gą ir skė­čius pri­si­de­ri­no (iš kai­rės) Jo­niš­kio se­niū­nė Ja­ni­na Au­gus­ti­nai­tie­nė ir vi­ce­me­rė Vai­da Alek­na­vi­čie­nė.

Ro­man­sų gru­pės „Aša­lia“ ir folk­lo­ro ko­lek­ty­vo „Ku­pars“ na­riai net ir ei­se­nai ruo­šia­si su dai­no­mis.

Kai ku­rie se­nie­ji au­to­mo­bi­liai at­ro­dė kaip at­vy­kę tie­siai iš se­nų fil­mų.

Ret­ro sti­liu­je – ir Jo­niš­kio li­go­ni­nės ko­lek­ty­vas.

Juo­zas Kaz­laus­kas – Jo­niš­kio gar­bės pi­lie­tis iš Ža­ga­rės.

Tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos na­rę ir Jo­niš­kio tau­to­dai­li­nin­kų su­bū­rė­ją, li­te­ra­tų klu­bo „Aud­ru­vė“ įkū­rė­ją Ani­ce­tą Kra­ji­nie­nę su gar­bės pi­lie­čio var­do ir re­ga­li­jų įtei­ki­mu svei­ki­no li­te­ra­tai An­ge­lė An­ta­nai­tie­nė ir Vik­to­ras Ži­lins­kas.

Šven­tė nau­jo­vė – kny­gų mu­gė – su­lau­kė ne­ma­žai lan­ky­to­jų.

Me­ni­nin­kė Skais­tė Aš­me­na­vi­čiū­tė at­si­grę­žė į re­li­gi­nę te­mą – ji 12 dar­bų iliust­ra­vo 23-ią psal­mę.

Pa­sa­kiu­sie­ji, ku­ris pa­veiks­las ir ko­dėl la­biau­siai pa­tin­ka, do­va­nų ga­vo to pa­veiks­lo su­ma­žin­tą ko­pi­ją – at­vi­ru­ką.

Pa­ro­dos „Ano­ma­li­jos“ au­to­rius Po­vi­las Ga­vor­ka sa­kė kū­ry­bo­je mėgs­tan­tis kraš­tu­ti­nu­mus.

Kraš­tie­tė me­ni­nin­kė Jo­li­ta Vait­ku­tė sa­kė Mar­cės Ka­ti­liū­tės po­rtre­tą iš že­mių „ta­piu­si“ de­vy­nias va­lan­das.

Jo­li­tos Vait­ku­tės su­kur­tas Mar­cės Ka­ti­liū­tės pa­veiks­las iš že­mių – net 3,7x2,6 met­ro dy­džio.

Jo­niš­kis šven­tei pa­si­puo­šė skė­čiais.

Šo­kių stu­di­ja „Sa­li­da“ su­ren­gė at­vi­rą šo­kių pa­mo­ką vi­suo­me­nei Mies­to aikš­tė­je.