Joniškio rajone ieškojo su Zubovais susijusių vietų

Virginijos LIUTIKAITĖS nuotr.
Plungės viešosios bibliotekos atstovus po Joniškio rajoną lydėjo Žagarėje juos pasitikęs archeologoas, istorikas dr. Ernestas Vasiliauskas (kairėje).
Praėjusią savaitęJoniškio rajone lankėsi Plungės viešosios bibliotekos darbuotojai, kurie su archeologu dr. Ernestu Vasiliausku keliavo dvarininkų Zubovų istoriniais pėdsakais. Išlikę dvarininkų laikmečio pastatai ar jų likučiai, gamtos objektai bus įtraukti į bendrą turistinį gidą – leidinuką, skirtą keliautojams, savo kraštą norintiems pažinti žmonėms, kurie ieško ne tik iščiustytų kampelių, bet ir istorine praeitimi dvelkiančių senų statinių.

Žagarėje Plungės bibliotekininkės aplankė dvaro sodybą, kuri minima nuo XVI amžiaus ir Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės laikais priklausė Šiaulių ekonomijai, sudarydamas atskirą jos ūkinį–administracinį vienetą. 1795 metais dvaras atiteko Platonui Zubovui. 1857 metais jį iš sūnėno Platono Zubovo nupirko Dmitrijus Naryškinas, pastatęs neoklasicistinius rūmus.

Žagarės dvaro parko, kurio amžiaus gali siekti apie 200 metų, senoji dalis taip pat siejama su grafais Zubovais. Tad dar jų laikus mena išlikusios alėjos, vedančios link rūmų ir nuo jų tolyn link Švedpolio šaltinio, kur veikė dvaro alaus darykla. Taip pat iš Zubovų laikmečio išlikę Naujosios Žagarės šv. Petro ir Povilo bažnyčios akmeniniai laiptai.

Toliau nuo Žagarės bibliotekininkų kelias ėjo per Skaistgirį, kuriame tebestovi grafų Zubovų laikų pastatas, pažymėtas 1836 metų Žagarės gubernijos žemėlapyje. XIX amžiuje čia veikė karčema. Tarpukario Lietuvoje buvo įkurtas valsčius ir daboklė-areštinė, veikė kooperatyvas „Varpas“.

Archeologas dr. E. Vasiliauskas Plungės viešosios bibliotekos darbuotojas palydėjo ir į buvusią Kepalių dvarvietę, prie išlikusio Vaizgučių dvaro svirno bei parkelio, į Saugėlaukį, kur dvarininkų laikus mena akmeninis ūkio sandėlis.

Ši Plungės viešosios bibliotekos darbuotojų išvyka į Joniškio bei į tą pačią dieną suspėtą kaimyninį Akmenės rajonus organizuota rengiant specialų maršrutą apie grafų Zubovų istorinį, kultūrinį palikimą Šiaurės vakarų Lietuvoje, į kurį bus įtraukti objektai iš 15 miestų, miestelių ir kaimų trijose apskrityse: Telšių, Klaipėdos, Šiaulių.

Pasak Plungės viešosios bibliotekos Informacijos, inovacijų ir mokymo centro vadovės bei projekto, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, darbo grupės narės, atsakingos už informacijos sklaidą Virginijos Liutikaitės, turistinio maršruto „raktas“ – grafai Zubovai pasirinktas neatsitiktinai.

2012 metais Plungės viešoji biblioteka įsikėlė į kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro ansambliui priklausančią laikrodinę-oranžeriją. Pastatas,1846 metais grafų Zubovų įrengtas kaip neogotikinio stiliaus vasaros vila, yra reikšmingas kultūros paveldo objektas. Laikrodinė buvo restauruota, o oranžerija atstatyta ant išlikusių pamatų. Be to, ir Plungėje yra ir daugiau su Zubovų valdymo laikotarpiu susijusių statinių.

Manoma, kad sudarytas maršrutas galės sudominti žmones, besidominčius krašto istorija bei klajūnus, keliautojus, kuriems krūva akmenų kartais daugiau papasakoja nei išpuoselėti rūmai.