Joniškio medicina – ne tragiška, bet problemiška

Joniškio medicina – ne tragiška, bet problemiška

Jo­niš­kio me­di­ci­na – ne tra­giš­ka, bet pro­ble­miš­ka

Ant­ra­die­nį So­cia­li­nių rei­ka­lų ir svei­ka­tos ko­mi­te­to pa­kvies­ti Jo­niš­kio ra­jo­no Ta­ry­bos na­riai iš­klau­sė svei­ka­tos įstai­gų va­do­vų iš­sa­ky­tas pro­ble­mas. Jo­niš­kio li­go­ni­nei ypač trūks­ta gy­dy­to­jų, su­dė­tin­ga pri­trauk­ti jau­nų spe­cia­lis­tų, Pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­ras, ne­ga­vęs pa­kan­ka­mos pa­ra­mos, tu­rės ma­žin­ti pa­slau­gas ke­tu­rių ap­tar­nau­ja­mų bend­ruo­me­nių slau­gy­to­jų punk­tų te­ri­to­ri­jo­se.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Gy­dy­to­jai – iš ki­tur

Il­giau­siai tri­bū­no­je „kan­kin­tas“ Jo­niš­kio li­go­ni­nės vy­riau­sia­sis gy­dy­to­jas Ed­mun­das Bal­ta­kis ak­cen­ta­vo, kad trūks­ta spe­cia­lis­tų. Išė­jus iš dar­bo gy­dy­to­jui pe­diat­rui Vin­cui Ku­čins­kui nuo spa­lio 1 die­nos vi­siš­kai už­da­ry­tas Vai­kų li­gų sky­rius (ne­li­ko ir die­nos sta­cio­na­ro). Tie­sa, per pa­sta­rą­jį pus­me­tį vai­kų die­nos sta­cio­na­re pa­slau­gų per ka­len­do­ri­nę die­ną bu­vo su­teik­ta vi­du­ti­niš­kai ma­žiau nei dviems pa­cien­tams (1,9 sta­tis­ti­nio pa­cien­to – aut. pa­st.). Li­go­ni­nė­je pa­laips­niui di­di­na­mas slau­gos lo­vų skai­čius ir iki me­tų pa­bai­gos bu­vęs Vai­kų li­gų sky­rius taps slau­gos sky­riaus da­li­mi.

Nors gy­dy­to­jų me­di­ci­nos įstai­go­je yra 47, ta­čiau di­de­lė da­lis jų dir­ba tik pu­se ar net ket­vir­ta­da­liu eta­to. Daug at­va­žiuo­jan­čių­jų.

Iš 24 dir­ban­čių­jų Sku­bios pagalbos-priėmimo sky­riu­je net 14 me­di­kų yra at­vyks­tan­tys iš ki­tų įstai­gų, o iš mi­nė­tų 14-os – net 9 at­va­žiuo­ja iš ki­tų mies­tų: Šiau­lių, Kau­no, Pas­va­lio.

„Lo­ris­tai (au­sų, no­sies ir gerk­lės gy­dy­to­jai – aut. pa­st.) va­žiuo­ja iš Ak­me­nės ir Pak­ruo­jo, tris echos­ko­puo­to­jus iš Šiau­lių, Pas­va­lio, Rad­vi­liš­kio pri­vi­lio­jo­me tu­ri­mu „To­chi­ba“ fir­mos apa­ra­tu, ku­rį mes įsi­gi­jo­me ant­rie­ji po Vil­niaus San­ta­riš­kių kli­ni­kų, – dės­tė li­go­ni­nės va­do­vas. – Pus­me­tį bai­gė­me su pliu­su, bet me­tų ga­le bus mi­nu­sas. Sko­los mū­sų ne­gąs­di­na, svar­bu, kad jos neaug­tų ir pa­laips­niui po ke­lis pro­cen­tus ma­žė­tų.“

Su­dė­tin­ga pri­trauk­ti nau­jų gy­dy­to­jų

Su­dė­tin­ga Chirurgijos–traumatologijos sky­riaus pa­dė­tis. Per de­vy­nis šių me­tų mė­ne­sius bu­vo at­lik­ta 151 ope­ra­ci­ja die­nos chi­rur­gi­jos ope­ra­ci­jos sta­cio­na­re, 160 chi­rur­gi­nių ope­ra­ci­jų – sta­cio­na­re, iš jų – 129 di­džio­sios ope­ra­ci­jos.

Pa­sak vy­riau­sio­jo gy­dy­to­jo, Chi­rur­gi­jos sky­rių bu­vo ga­li­ma už­da­ry­ti jau nuo 2008 me­tų, bet ta­da svei­ka­tos rei­ka­lų funk­cio­nie­riams pa­vyko įro­dy­ti, kad Jo­niš­ky­je 1000-iui gy­ven­to­jų ope­ra­ci­jų pa­da­ro­ma ne­tgi dau­giau nei di­džiuo­siuo­se mies­tuo­se. Pas­ta­ruo­ju me­tu, išė­jus į dek­re­tą abiems dir­bu­sioms trau­ma­to­lo­gėms, pra­ktiš­kai tik ant bu­din­čių­ gydytojų pe­čių be­si­lai­ko trau­ma­to­lo­gi­nės pa­slau­gos.

„Jei­gu ne­ra­si­me gy­dy­to­jo, ku­ris at­va­žiuo­tų čia gy­ven­ti ir dirb­ti Chirurgijos–traumatologijos sky­riu­je, – vis­kas. Steng­si­mės pa­da­li­nį iš­lai­ky­ti, bet pri­klau­sys, kaip val­džia elg­sis“, – at­vi­rai sa­kė E. Bal­ta­kis.

Jis pa­mi­nė­jo, kad Chirurgijos–traumatologijos sky­rius su pri­tai­ky­ta išim­ti­mi Jo­niš­kio li­go­ni­nė­je iš­likt grei­čiau­siai tik iki 2018 me­tų gruo­džio 31 die­nos. Bet bus vi­so­mis pa­stan­go­mis sten­gia­ma­si iš­lai­ky­ti Rea­ni­ma­ci­jos ir in­ten­sy­vios te­ra­pi­jos sky­rių, nes sun­kius li­go­nius vež­ti į Šiau­lius bū­na ri­zi­kin­ga.

Opo­zi­ci­jos at­sto­vė Ri­man­tė Mi­siū­nie­nė li­go­ni­nės vy­riau­sia­jam gy­dy­to­jui prie­kaiš­ta­vo dėl, jos nuo­mo­ne, pra­stos va­dy­bos, nes anks­čiau ­Jo­niš­kio li­go­ni­nė bu­vo „aukš­ta­me ly­gy­je“, o Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nė be­veik mer­dė­jo, ta­čiau da­bar – at­virkš­čiai: rad­vi­liš­kie­čiai ne tik ge­riau lai­ko­si, bet ten iš­vy­kę iš Jo­niš­kio pui­kiai dir­ba du gy­dy­to­jai trau­ma­to­lo­gai.

Jai E. Bal­ta­kis at­sa­kė, kad Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nė yra re­gio­ni­nio ly­gio ir ji tik­rai tu­ri ga­li­my­bių il­giau iš­si­lai­ky­ti, tai­gi, me­di­kai trau­kia ten, kur atei­ties per­spek­ty­vos geresnės.

Pri­va­čios kli­ni­kos ne­be­mo­ka už punk­tų pa­slau­gas

Pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­ro (PSPC) di­rek­to­rius Kęs­tu­tis Rus­tei­ka opo­zi­ci­jos bu­vo pa­gir­tas, kad per pa­sta­ruo­sius ke­le­rius me­tus iš­sau­go­jo be­veik vie­no­dą dar­buo­to­jų skai­čių. Tie­sa, pa­ts PSPC va­do­vas tu­rė­jo nuo­gąs­ta­vi­mų, kad nuo 2013 me­tų vis ma­žė­ja pri­si­ra­šiu­sių­jų prie svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gos pa­cien­tų. Per 2013 me­tus ne­tek­ta dau­giau kaip 600 as­me­nų, praė­ju­siais me­tais – 268. Ne­pai­sant to, ap­si­lan­ky­mų skai­čius pas gy­dy­to­jus au­ga, nes vi­suo­me­nė se­nė­ja ir vy­res­nio am­žiaus žmo­nėms, ypač ser­gan­tiems lė­ti­nė­mis li­go­mis, pa­slau­gų rei­kia vis dau­giau ir daž­niau.

Ne­ri­mas ky­la dėl ke­tu­rių kai­mų bend­ruo­me­nių me­di­ci­nos punk­tų – Dau­no­ra­vos, Stun­gių, Stu­pu­rų ir Ąžuo­ly­nės.

Pa­sak K. Rus­tei­kos, pa­gal su­tar­tį nuo 2006 me­tų dvi pri­va­čios Jo­niš­kio kli­ni­kos mo­kė­jo už punk­tų pa­slau­gas, su­teik­tas pas juos pri­si­ra­šiu­siems pa­cien­tams. Nors tik treč­da­lį įkai­nio, bet ir tai bu­vo di­de­lė pa­spir­tis, tad punk­tų nuo­sto­lis sie­kė maž­daug 2300 eu­rų. Ta­čiau šių me­tų bir­že­lį į PSPC krei­pė­si vie­nos pri­va­čios kli­ni­kos sa­vi­nin­kas, po to – ir ki­tos, nu­ro­dy­da­mi at­si­sa­kan­tys kai­mų me­di­ci­nos punk­tų pa­slau­gų.

Anot di­rek­to­riaus, to­kiu at­ve­ju jau šie­met nuo­sto­liai sieks 8200–8300 eu­rų. Jei­gu sa­vi­val­dy­bė pa­kan­ka­mai ne­pa­rems punk­tų fi­nan­sa­vi­mo, per me­tus nuo­sto­liai ga­li siek­ti net iki 25 tūks­tan­čių eu­rų.

Mi­nė­tų ke­tu­rių punk­tų pa­dė­tis nė­ra vie­no­da. Į Stun­gius ir Dau­no­ra­vą bend­ruo­me­nės slau­gy­to­jos va­ži­nė­ja, tad to­liau pa­slau­gas teik­ti pa­cien­tų na­muo­se bū­tų pra­ktiš­kai neį­ma­no­ma. Ka­dan­gi Ąžuo­ly­nės ir Stu­pu­rų punk­tų dar­buo­to­jos tuo­se pa­čiuo­se kai­muo­se gy­ve­na, jos tai ga­lė­tų ir to­liau da­ry­ti.

K. Rus­tei­ka siū­lė po­li­ti­kams su­si­tik­ti su mi­nė­tų kai­mų gy­ven­to­jais ir ap­tar­ti ga­li­my­bes, ką su punk­tais da­ry­ti.

Li­go­ni­nė – nei blo­ges­nė nei ge­res­nė

Po­sė­dy­je da­ly­va­vęs Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Pra­nas Nai­nys tei­gė, kad Jo­niš­kio li­go­ni­nė pa­na­ši į dau­ge­lį to­kių ra­jo­ni­nio lyg­mens įstai­gų, jos fi­nan­si­niai ro­dik­liai be­veik su­ba­lan­suo­ti.

Apsk­ri­ty­je yra ki­tos dvi li­go­ni­nės – Pak­ruo­jo ir Kur­šė­nų – ku­rių būk­lė pa­gal fi­nan­si­nės veik­los re­zul­ta­tus ge­ro­kai pra­stes­nė. Be to, pa­sak P. Nai­nio, jei­gu kai ku­riuos Ta­ry­bos na­rius ne­ra­mi­na, kad Jo­niš­kio li­go­ni­nė iš­lei­džia 85 pro­cen­tus lė­šų dar­bo už­mo­kes­čiui ir „Sod­rai“, tai ap­skri­ty­je esan­ti gy­dy­mo įstai­ga, ku­ri tam ski­ria net 92 pro­cen­tus lė­šų.

Sve­čias Jo­niš­kio li­go­ni­nę už­ta­rė ir kal­bė­da­mas apie at­ly­gi­ni­mus. Jo duo­me­ni­mis, ly­gi­nant praė­ju­sių me­tų ir šių me­tų 7 mė­ne­sių duo­me­nis, ma­ty­ti, kad al­ga gy­dy­to­jams Jo­niš­ky­je pa­ki­lo vi­du­ti­niš­kai 197, o slau­gy­to­joms – 57 eu­rais.

Vi­du­ti­nis gy­dy­to­jo at­ly­gi­ni­mas da­bar Jo­niš­kio li­go­ni­nė­je sie­kia 1583, slau­gy­to­jų – 581 eu­rą. Ki­to­se ap­skri­ties li­go­ni­nė­se kai kur vi­du­ti­nis gy­dy­to­jo dar­bo už­mo­kes­tis sie­kia tik 1200 eu­rų, bet yra, ir kur mo­ka­ma 1600–1700 eu­rų.

Au­to­rės nuo­tr.

Su So­cia­li­nių rei­ka­lų ir svei­ka­tos sky­riaus ve­dė­ja Lai­ma Kle­mie­ne apie pro­ble­mas kal­bė­jęs PSPC di­rek­to­rius Kęs­tu­tis Rus­tei­ka po­sė­dy­je sa­kė, kad ke­tu­rių kai­mų me­di­ci­nos punk­tų iš­li­ki­mas ky­bo ant plau­ko.