
Naujausios
Joniškiečiai „prausė kailį“ šilumos tiekėjams
Praėjusią savaitę joniškiečiai, susitikę su šilumos tiekėjais, juos pilte apipylė priekaištais ir kaltinimais dėl didelių sąskaitų, mokesčių už bendrojo naudojimo patalpų šildymą, už reikalavimus išsipirkti naujus šilumokaičius. Gyventojams siūlyta renovuoti vamzdynus, atlikti namo energetinį auditą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Piktina ir kainos, ir darbuotojų elgesys
Gyventojų susitikimą su UAB „Fortum Joniškio energija“, UAB Joniškio butų ūkio vadovais inicijavo Seimo narys Vitalijus Gailius.
Jį pasiekė joniškiečių skundai dėl neaiškių mokesčių už, žmonių nuomone, nesuteiktas paslaugas, dėl nesureguliuoto šilumos kiekio, ir net dėl nemandagaus kai kurių darbuotojų elgesio, kai dėl problemų pasiaiškinti atėję gyventojai buvo išvadinti „skruzdėlėmis“ (mat iš daugiabučio namo – aut. past.) ar net „šiukšlėmis“. Šiuos kaltinimus susirinkę joniškiečiai išsakė viešai.
Kaltino papildomo mokesčio įvedimu
Joniškio Melioratorių kvartalo gyventoja Danutė Ostapenko „Fortum Joniškio energiją“ kaltino įvedus jų namui papildomą butui priskirtą bendrojo naudojimo patalpų šildymo mokestį.
Tarp susirinkusiųjų atsirado ir daugiau tokį mokestį savo sąskaitose radusių daugiabučių namų atstovų.
„Fortum Joniškio energijos“ direktorius Dainius Muižys aiškino, kad mokestis atsirado tiems daugiabučiams namams, kuriuose yra gyventojų, atsijungusių nuo centralizuotos šildymo sistemos.
Bendrovė pagal naujus reikalavimus tokiems namams privalo išskirti šilumos paslaugą į bendrojo naudojimo ir gyventojų patalpų, bet bendras mokestis išlieka toks pat.
„Jūs ateikite ir parodykite, kur yra tie šildomi bendrojo naudojimo patalpų plotai, jei nei rūsys, nei laiptinė nešildomi“, – rėžė D. Ostapenko.
Susirinkusieji piktinosi, kad mokėti už bendrojo naudojimo patalpų šildymą reikia net jei laiptinėje nėra radiatorių.
Už šilumokaitį – beveik 4000 litų
Vida Vingrienė iš Draugystės gatvės klausė, kodėl gyventojai turi mokėti už pakeistą šilumokaitį, kainuojantį beveik 4000 litų, jei neturi šilumos mazgo nuosavybę liudijančių dokumentų.
Šilumos tiekimo įmonės inžinierius pasakęs, kad net garantinio rašto gyventojai negaus, Joniškyje labai kalkėtas vanduo ir šilumokaitis galbūt „išlaikys dvejus metus“. Tai po dvejų metų vėl gali tekti mokėti 4000 litų.
Dainius Muižys atsakė, kad nuo 2012 metų liepos mėnesio šilumos punktai yra gyventojų bendroji nuosavybė, todėl jie ir turi mokėti.
Vieni kaista, kiti šąla
Joniškyje pastaruoju metu buvo renovuota nemažai daugiabučių namų, tačiau gyventojai skundėsi, kad sąskaitos už šildymą vis tiek didelės. Be to, šiluma nesureguliuota: vienuose to pačio namo butuose žmonės kaitinasi 28 laipsnių temperatūroje, kiti šąla, nes termometro stulpelis pakyla tik iki 16 laipsnių šilumos.
Gyventojams aiškinta, kad 2011 metų gruodis buvo gerokai šaltesnis lyginant su 2012 metų tuo pačiu mėnesiu, todėl sąskaitos išaugo. O atlikta renovacija, tai tik namų apšiltinimas, nes vidaus sistemos liko senos.
Seimo narys V. Gailius į tai reagavo: „Bet juk namo šiluminės varžos būklė pagerėja, kai jis padengiamas 17 centimetrų storio polistirolo plokštėmis.“
Pasiūlymai
Ilgų diskusijų, kaltinimų bei teisinimosi bangoje išryškėjo ir keletas pasiūlymų, kaip sumažinti sąskaitas už šildymą gyventojams.
Pirma: atlikti namo energetinį auditą ir pagal šilumos varžą nustatyti naują temperatūrinį grafiką. Energetinis auditas kainuotų iki 2000 litų.
Antra: kad vieni gyventojai name nešaltų, o kiti – neperkaistų, reikia subalansuoti vidaus sistemą, ant visų radiatorių turi būti reguliatoriai. Tam būtinas projektas, kuris kainuotų apie 4–5 tūkstančius litų standartiniam 45 butų namui. Dar atskirai kainuos balansavimo darbai.
Trečia: „Fortum Joniškio energijos“ vadovas pažadėjo susėsti su rajono valdžia ir Seimo nariu prie bendro stalo peržiūrėti šilumos kiekius bendrojo naudojimo patalpoms.
Autorės nuotr.
PASIPIKTINIMAS: Danutė Ostapenko piktinosi, kad reikia mokėti už bendrojo naudojimo patalpų šildymą, nors laiptinė nešildoma.
KLAUSIMAS: Vida Vingrienė klausė, kodėl gyventojai turi mokėti už pakeistą šilumokaitį, kainuojantį beveik 4000 litų, jei neturi šilumos mazgo nuosavybę liudijančių dokumentų.
Redakcijos archyvo nuotr.
PASIŪLYMAS: „Fortum Joniškio energija“ direktorius Dainius Muižys siūlė gyventojams atlikti namų energetinį auditą ir pagal šilumos varžą nustatyti naują temperatūrinį grafiką.