
Naujausios
Jaunimas turi originalių verslo idėjų
Kompiuterių remonto ir programavimo paslaugos, pramogos galvosūkių kambariuose, medinių suvenyrų gamyba, šokių studija ir vaikų priežiūra, šeimos centras, buriantis vaikus auginančias mamas, amfiteatras Kelmės „Draugystės“ parke – tokias verslo idėjas per Kelmėje vykstančias „Verslo dienas-2016“ pristatė jaunimas, parašęs išsamius, skaičiavimais ir rinkos analize pagrįstus verslo planus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kompiuterius remontuojančių įmonių beveik nėra
Kelmės J. Graičiūno gimnazijos mokiniai Justas Dikavičius ir Eimantas Gajauskas, vadovaujami mokytojo Nerijaus Šarausko, pristatė UAB „Elektrona“, kuri teiktų kompiuterinės technikos remonto ir programavimo paslaugas, verslo planą.
Gimnazistai drauge su ekonomikos mokytoju Nerijum Šarausku patyrinėjo rinką. Daugelyje miestelių, tokiuose kaip Užventis, Šaukėnai, nėra kompiuterinės technikos remontininkų. Kelmėje dirbančių legaliai beveik nėra. Todėl būtent čia įžvelgė naudingą verslo nišą. Paslaugas jie teiktų kliento namuose: taisytų sugedusius kompiuterius, įdiegtų programas, šalintų virusus,atstatytų duomenis.
Jaunieji verslininkai įvertino ir tai, kad Lietuvoje, IT paslaugų srityje pajamos išaugo 85 procentais, o programavimo srityje – 41 procentu.
Kadangi Kelmėje ir rajone beveik nėra konkurentų, vaikinai tikisi nesunkiai įsitvirtinti rinkoje, o konkurentus nugalėti prieinamomis kainomis bei paslauga kliento namuose.
Tai būtų nedidelė įmonė, kurioje dirbtų direktorius, du IT specialistai, buhalterė ir valytoja.
Dvaro paslaptys
Kelmės „Kražantės“ progimnazijos mokiniai: Enrika Dirbanauskaitė, Rokas Karpavičius, Benas Musneckis ir Artiomas Veselovas, vadovaujami mokytojos Laimos Kareivienės, sukūrė Kelmėje dar nesančios pramogos – galvosūkių kambario verslo planą.
Mokiniai išsiaiškino – Kelmėje, Raseiniuose ir kituose aplinkiniuose rajonuose tokios pramogos nėra. Savo progimnazijos patalpose mokiniai išsinuomotų patalpas ir įkurtų du galvosūkių kambarius: „Kelmės dvaro paslaptys“ ir „Stiklo kalnas“.
Jų klientai būtų vaikai nuo šešerių metų, mokiniai ir suaugusieji žmonės iki 99 metų. 4-6 žmonių grupė būtų užrakinama galvosūkių kambaryje ir per valandą turėtų išspręsti visas organizatorių pateiktas užduotis. Iš kambario išeitų tik išsprendusi visas užduotis, o jei nepavyksta, paspaudę pagalbos mygtuką.
Galvosūkių kambaryje „Dvaro paslaptys“ reikėtų spręsti su Gruževskių giminės istorija ir su Kelme bei Gruževskių dvaru susijusius galvosūkius. Tai skatintų rajono ir iš kitur atvykusį jaunimą pažinti gimtojo krašto istoriją.
„Stiklo kalno“ kambaryje galvosūkiai būtų kitokio pobūdžio.
Progimnazijos mokiniai žaidimus vestų ne tik lietuvių, bet ir anglų bei rusų kalbomis. Lankytojus mėgintų pritraukti reklama ir dovanų kuponais. Jie įsitikinę, kad tai būtų unikalus laisvalaikio praleidimo būdas ir vietos jaunimui, ir atvykėliams.
Mokiniai paskaičiavo, jog nedidelės tokio verslo pradžiai reikalingos investicijos atsipirktų per aštuonis mėnesius. Jie nekurtų įmonės, nusipirktų tik individualios veiklos pažymėjimus. Šis projektas nėra tik vizija. Jis iš tiesų bus įgyvendintas. Galvosūkių kambariai bus įkurti „Kražantės“ progimnazijos pusrūsiuose.
Mediniai stebuklai
Tytuvėnų gimnazijos mokiniai Živilė Minčinauskaitė, Gabrielė Landsbergaitė ir Tauras Každailis, padedami mokytojo Algio Venckūno, pristatė idėją gaminti ir internetu pardavinėti įvairiausius medinius daiktus.
Gimnazistai atsinešė gaminių pavyzdžių: raižiniais puoštą galvosūkių dėžutę, nes, norint atidaryti visus jos stalčiukus, reikia gerokai pasukti galvą, medinę piniginę ir kitokių dirbinių.
Tačiau didžiausią paklausą, jų manymu, turėtų mediniai molbertai, kurie parduotuvėse kainuoja apie 80 eurų, jų pagaminti kainuotų apie 50. Mat, jų gimanzijoje yra Meno mokyklos skyrius. Molbertus pirktų dailės besimokantys vaikai. Be to, Tytuvėnuose gyvena nemažai piešėjų, kuriems taip pat praverstų įperkami iš ekologiškų medžiagų pagaminti molbertai.
Jaunimas pasiryžęs gaminti ir nuotraukų rėmelius, papuošalų dėžutes, suvenyrus pagal užsakymus, medinius žaislus.
„Tai ekologiškos, ilgaamžės ir kokybiškos prekės, – argumentavo Tauras Každailis. – Atlikome apklausą. Daugelis apklaustųjų sakė, jog tokios parduotuvės reikia.“
Gimnazistai apskaičiavo, jog medinius gaminius būtų paprasta siųsti.
Veiklą tytuvėniškių bendrovė pradėtų, kai padarytų gaminių maždaug už 2 000 eurų.
Šokiai, vaikų priežiūra ir amfiteatras
Kelmės profesinio rengimo centro verslo vadybos specialybės studentės Modesta Pobrėžienė ir Alma Kurganova, padedamos profesijos mokytojos Reginos Palubinskienės, išdėstė šokių studijos, renginių organizavimo ir vaikų priežiūros verslo planą.
Jų planuose miesto centre išsinuomoti buvusios kavinės patalpas, įrengti ten šokių studiją bei vaikų žaidimų kambarį ir teikti paslaugas Kelmės gyventojams. Vaikus auginančios mamos galėtų ateiti su vaikais. Jie čia būtų užimami žaidimų kambaryje, o mamos tuo metu galėtų mokytis šokių ar tiesiog pasimankštinti aerobikos užsiėmimuose.
Vaikus mamos galėtų palikti ir norėdamos nueiti į grožio saloną, apsipirkti ar susitvarkyti kitus reikalus mieste.
Įmonė, kurioje dirbtų tik šeimos nariai, organizuotų ir renginius: vaikų krikštynas, gimtadienius, jubiliejus.
Moterų įsitikinimu, tai naudingas, sveikatą stiprinantis, nuotaiką pakeliantis verslas.
Vaikų priežiūros bei šeimų bendravimo organizavimo paslaugas teiktų ir Šeimos centro verslo planą pristačiusios J. Graičiūno gimnazijos mokinės Monika Strelkauskaitė ir Evelina Šimkutė bei „Aukuro“ pagrindinės mokyklos mokinys Klaidas Pluščiauskis.
Jaunieji verslininkai tvirtina, jog Šeimos centras turėtų būti miesto pakraštyje, ramioje vietoje. Čia ateitų mamos su vaikais. Joms būtų rengiamos šokių, pokalbių ir kitos teminės valandėlės. Vaikai žaistų ir bendrautų su kitais bendraamžiais.
Be to, šeimoms su vaikais būtų organizuojamos išvykos į žymias, lankytinas savo rajono ir kitų rajonų vietas.
J. Graičiūno gimnazijos mokinys Erikas Rimkus iškėlė idėją Kelmės „Draugystės“ parke įkurti amfiteatrą ir koncertinę įmonę, kuri rūpintųsi filmų rodymu, koncertų ir kitų renginių organizavimu šiame amfiteatre.
Pirmoji vieta progimnazijai
Moksleivių verslo idėjas ir planus vertino penkių žmonių komisija, vadovaujama verslininko Vytauto Siruso.
Buvo nustatyti aiškūs kriterijai ir už kiekvieną iš jų komisijos nariai parašė savo balą nuo 0 iki 10. Atsižvelgta į idėjos originalumą, ryškumą, naujumą, socialinių problemų sprendimą, verslo planą, idėjos aprašymą ir pristatymą, apskaičiavimus, rinkos analizę.
Pirmoji vieta už realiai įgyvendinamą verslo idėją paskirta Kelmės „Kražantės“ progimnazijai. Savivaldybės skirtą 300 eurų prizą mokiniai panaudos galvosūkių kambariams įkurti.
Antroji vieta paskirta J. Graičiūno gimnazijos mokiniams už kompiuterinės techniko remonto paslaugas teikiančios bendrovės verslo planą. Gimnazistams atiteko 200 eurų Kelmės kredito unijos skirtas prizas.
Trečiąją vietą ir 100 eurų Verslininkų asociacijos skirtą prizą pelnė Tytuvėnų gimnazijos mokiniai, ketinantys gaminti ir pardavinėti medinius dirbinius. Pasak Kelmės turizmo ir verslo informacijos centro direktorės Vilijos Virbickės, tytuvėniškiams bus sudarytos sąlygos užsidirbti lėšų verslo pradžiai. Prieš Kalėdas bus organizuojama mokinių dirbinių mugė, kurioje jie galės parduoti jau pagamintus medinukus ir už gautus pinigus toliau plėtiti verslą.
Autorės nuotr.
Kelmės „Kražantės“ progimnazijos mokinių (iš kairės) Enrikos Dirbanauskaitės, Beno Musneckio, Artiomo Veselovo ir Roko Karpavičiaus galvosūkių kambarių verslo planas pelnė pirmąją vietą.
Antroji vieta atiteko Kelmės J. Graičiūno gimnazijos mokiniams Eimantui Gajauskui ir Justui Dikavičiui už bendrovės, kuri teiks kompiuterinės technikos remonto paslaugas, verslo planą.
Savo verslo planą pristatė Kelmės J. Graičiūno gimnazijos mokinės Evelina Šimkutė ir Monika Strelkauskytė bei „Aukuro“ pagrindinės mokyklos mokinys Klaidas Pluščiauskis.
Komisijos pirmininkas jaunas verslininkas Vytautas Sirusas mokinių verslo planus vertino pagal griežtai apibrėžtus kriterijus.
Kelmės turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Vilija Virbickė kasmet organizuoja „Verslo dienas“.