Jaunimą skandina svaigalai

Jaunimą skandina svaigalai

Jaunimą skandina svaigalai

Paskutiniais metais vasariškas laisvalaikis bei pramogos vis dažniau siejamos su alkoholiu, masinėse šventėse juo laisvai prekiaujama.

Laisvė pasisuka kita puse – jauni žmonės nebeįsivaizduoja, kad galima linksmintis ir blaiviomis galvomis, o apsvaigę prisidaro bėdų.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Broliai prisivažinėjo

Žmonės policijai pranešė, kad iš Mažeikonių nuo parduotuvės gretimo kaimo link išvažiavo girto nepilnamečio vairuojamas automobilis. Patruliai, ieškodami nurodytoje vietoje pažeidėjo, sutiko žvyrkeliu ateinantį sužeistą, kruvinu veidu aštuoniolikmetį iš Telišionių. Vaikiną išvežė iškviesti greitosios pagalbos medikai.

Tolėliau policininkai surado nuo žvyrkelio nulėkusį ir apsivertusį ieškomąjį „Volkswagen Passat“. Prie jo buvo šešiolikmetis sužeistojo brolis, ir vairavęs mašiną. Vaikinukas iš pažiūros atrodė nenukentėjęs, užtat kaip reikiant girtas.

Nuvežtam į Pakruojo ligoninę vaikinui nustatytas sunkus (2,51 promilės) girtumas. Surašius protokolą jis perduotas tėvams. Jo brolis, po suteiktos pagalbos išvežtas į ligoninę Šiauliuose, ten neužsibuvo – paspruko iš Priėmimo skyriaus nė neapžiūrėtas.

Jis neturėjo teisės vairuoti. Aiškinamasi, kaip gavo kaimyno automobilį.

Automobilio savininkas (taip pat buvęs neblaivus) policininkams tvirtino, kad kaimynų sūnūs mašiną pasiėmę savavališkai. Bet pareiškimo dėl vagystės vyras kol kas neparašė.

Girtas važinėjęsis šešiolikmetis – ne vienintelis toks pažeidėjas. Aštuoniolikmetė mergina antroje balandžio pusėje Žeimelyje buvo sustabdyta neblaivi prie vairo. Matuoklis parodė, kad jos girtumas – 1,35 promilės, nebedaug iki vidutinio girtumo.

Pirmojo šių metų pusmečio nubaustų neblaivių vairuotojų sąraše, be aštuoniolikmetės, yra dar keturi trisdešimtmečio nesulaukę žmonės.

Šventė be gėrimo – ne šventė?

Vasaros švenčių eilę pradėjusios Joninės pasižymėjo ne tik karštu oru, bet ir apsvaigusiomis galvomis. Šventinį savaitgalį girtų incidentų policininkai registravo kelis kartus daugiau nei įprastai.

Pakruojo parke Joninių šventėje ne vienas ir ne du kažin ar spėję pilnametystės sulaukti jaunuoliai nešiojosi alų. Estradoje tarp šokančiųjų maišėsi akivaizdžiai apsvaigę paaugliai, kai kurie – sunkokai besilaikantys ant kojų.

Vieniems alkoholio nupirko „geri žmonės“, kiti spėjo pasivaišinti užstalėse namuose. O kas negavo gėrimo taip – mėgino jo prasimanyti vogdami, kaip Joninių išvakarėse parduotuvėje įkliuvę septyniolikmetis ir keturiolikmetis.

Girtus besimušančius jaunuolius Pakruojo parke policininkai tramdė iki pat ryto.

Ne išimtis buvo ir praėjusio savaitgalio masiniai renginiai. Mikoliškyje per kaimo bendruomenės šventę trys vyrukai sumaišė gatvę su tualetu ir gamtinius reikalus atlikinėjo viešai.

Pakruojo dvare vykstant vienos iš partijų organizuotai šventei šeimoms dvaro apylinkėse pareigūnai sulaikė neblaivius viešumoje jos dalyvius.

Labiausiai apsvaigusi pasirodė dvidešimt penkerių moteris, kuriai nustatytas 1,88 promilės (vidutinis) girtumas. Jos jaunesnieji palydovai buvo blaivesni – merginai ir vaikinui nustatyti lengvi (1,34 ir 1,01 promilės) girtumai. Ten pat sustabdytas išgėręs (1,32 promilės, lengvas girtumas) dvidešimt dvejų vaikinas užsidirbo rimtesnių bėdų, nei protokolas už girto pasirodymą viešumoje – pažeidėjas pasipriešino policijai.

Laisvalaikis „užpiltomis“ akimis

Jaunimo girtavimas laisvalaikiui skirtose viešose erdvėse paskutiniu metu tapo kone įprastu dalyku. Vaizdo kameras prižiūrintys darbuotojai dažnai praneša apie neblaivius viešumoje ar geriančius jaunuolius.

Tokias prie gėrimo laisvalaikį leidžiančias kompanijas policininkai vis aptinka Pakruojo stadione, kitose vietose, miestelių centruose bei skveruose. Komisariate registruojami skundai, kad viešumoje girtaujantys jaunuoliai užkabinėja praeivius.

Netrūksta išgėrusių ir savaitgaliais rengiamuose šokiuose, diskotekose.

Kruojos tvenkinio pakrantėje ties Jovarais įrengta nedidelė aikštelė, paslėpta nuo pašalinių akių stataus kelių metrų skardžio. Pastatyti suoleliai, į aikštelę veda žemėje iškasti ir sutvirtinti laiptai. Vyresnio amžiaus žmogus tokiais vargu ar nusileis į pakrantę.

Spėjama, kad čia vietą leisti laisvalaikiui įsiruošė paaugliai ar jaunuoliai. Tinkama ji ir žvejams mėgėjams meškeres įmerkti, ant suolelio prisėdus. Būtų graži iniciatyva, jei ne palikti išgertuvių pėdsakai: besimėtanti įvairiausia tuščia alkoholio tara, cigarečių pakeliai.

Pakruojo policijos komisariato pareigūnų surinkta statistika rodo, kad per paskutinius trejus metus nemažėja geriančių nepilnamečių (tų, kurie įkliūva neblaivūs, o kiek dar neįkliūva – red.) nei tų, kurie baudžiami už paauglių girdymą ar jiems nupirktą alkoholį.

Pakruojyje veikiančios anoniminių alkoholikų organizacijos „Valtis“ atstovai pastebi, kad tarp paauglių ir jaunimo tarsi maras plinta gyvenimus žlugdanti „mada“ gerti, kad alkoholizmas įtraukia vis jaunesnius.

Pavienės iniciatyvos

Dažniausiai prieš nepilnamečių ir jaunimo girtavimą stoja policija: surenka juos, rastus apsvaigusius viešose vietose, perspėja, baudžia juos pačius ar tėvus.

Pernai pareigūnai ne kartą buvo prašę uždrausti prekiauti alkoholiu per masines šventes. Palaikymo iš rajono valdžios nesulaukė.

Policininkai su jaunimo girtavimu kovoja ne tik bausmėmis: organizuoja prevencines paskaitas, susitikimus mokyklose, bendruomenėse. Jau senokai prie komisariato veikia vaikų ir jaunimo klubas, siūlantis leisti laisvalaikį be alkoholio, rūkalų ir kvaišalų, įtraukiantis į savo veiklą teisėsaugos akiratyje esančius jaunuolius.

Klubas rengia savaitgalio stovyklas savo patalpose, turistinius žygius (neseniai keliavo dviračiais po Pakruojo rajoną), klausosi specialistų paskaitų, kaip įveikti žalingus įpročius ar jų neįgyti.

Šiemetinės Joninės dviejose rajono vietose buvo blaivios. Bardiškių kultūros namų darbuotojai suorganizavo paparčio žiedo paieškas, linksmybes prie laužo.

Rozalimiečiai saviveiklininkai ir bendruomenės nariai mėgino atkurti Rasas: garbino gamtą, dainavo, atliko apeigas. Atėjusius nešinus alumi organizatoriai paprašė ieškoti linksmybių kitur, nes Rasų dalyviai vaišinosi tik iš šventės metu surinktų žolynų virta arbata.

„Idėją paėmėme iš „Sedulos“ ansamblio ankstesniais metais švęstų Rasų. Tik kai ką perkūrėme. Nebūtinai reikia švęsti triukšmingai, stengiantis nepastebėti pakrūmiais gulinčių girtų ar geriančių... Prieš renginį rozalimiečius perspėjome, kad alkoholio nebus. Į šiemetines Rasas atėjo vienas išgeriantis, skandalingai garsėjantis miestelio varduvininkas. Pasveikinome, sudainavome jam skirtą dainą. Žmogus padėkojo, apsižiūrėjo, kad visos vaišės – tik saldumynai ir arbata, o pykti ir koneveikti nėra ko, nes visi (ne tik saviveiklininkai) dainuoja. Kiek pabuvęs išėjo, nieko neužkabinęs“, – pasakojo Rozalimo kultūros namų direktorė Danutė Juškienė.

Kultūros specialistę vienos rajono bendruomenės lyderiai klausinėjo, kaip padaryti šventę kitaip, tvirtindami, kad nusibodo vos ant kojų bepastovintys renginių dalyviai.

„Kodėl, sakykim, šventėje organizuotų virvės traukimo varžybų nugalėtojams prizas – alus? Ir patraukia žmonės to prizo gerti... O jei būtų kitokia dovana – blaivūs liktų... Jeigu Joninių naktį jaunimui iš anksto būtų paruošta atrakcionų, jei skambėtų šokių muzika – tikrai mažiau alkoholio reiktų. Keiskim blogas tradicijas, tada ir žmonės keisis“, – mano D. Juškienė.

Autorės nuotr.

PĖDSAKAI: Pašalinių akims sunkiai aptinkamoje poilsiavietėje – išgertuvių pėdsakai.

NUOMONĖ: Rozalimo kultūros namų direktorė Danutė Juškienė po praėjusių Joninių dar kartą įsitikino, kad tokiose šventėse alkoholis nebūtinas: susirinkusiems buvo linksma blaiviems.