Jaunas ūkininkas susišneka su žeme

Jaunas ūkininkas susišneka su žeme

Jaunas ūkininkas susišneka su žeme

Kražiškis ūkininkas Marius Butkus nepasekė seserų pėdomis ir neišvažiavo į užsienį. 31 metų vyras ūkininkauja ir tiki, jog užsieniečiai nesusišnekėtų su Lietuvos žeme. Žemę reikia mylėti, tik tada ji duos derlių.

Jaunas ūkininkas mano, jog galima neblogai gyventi ir Lietuvoje. Tik žemdirbį jo partneriai ir valstybė turi labiau gerbti.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Gerbti žemdirbį, miškininką ir medžiotoją

Jau keleri metai ūkininkaujantis Marius Butkus turi savą gyvenimo filosofiją. Jis sako, jog labiausiai gerbti reikėtų žemdirbį, miškininką ir medžiotoją. Jie reikalingiausi, nes žemdirbys augina duoną, medžiotojas parūpina mėsos – nevalgęs žmogus negalėtų gyventi.

Dar žmogui reikia šiltų namų. Kad turėtume kuo juos šildyti, pasirūpina miškininkai.

Gal todėl ir pats Marius, Lietuvos veterinarijos akademijoje baigęs gyvulininkystės technologijų studijas, studijuoja dar kartą A.Stulginskio žemės ūkio universitete – miškininkystę.

Ir pats savo žemėje užsodino keturis hektarus miško, kuris užaugs tik jo anūkams. Pats tikisi šilumos pasirūpinti iš šiek tiek brandesnio paties pirkto miško. Jo turi keliolika hektarų.

Žemės neverta parduoti užsieniečiams

Marius Butkus dar tik pradeda kurti savo ūkį. Turi 30 hektarų žemės, laiko mėsinių galvijų, turi 7 karves žindenes, kurių jautukus augina ir parduoda, o telyčaites pasilieka ir plečia bandą.

Jaunas ūkininkas dar nežino, kaip plės ūkį. Tiek žemės, kiek turi dabar – mažoka. Jeigu padaugės galvijų ir karvių, trūks pievų ir ganyklų pašarui.

Todėl žemdirbiui keista, kad ketinama užsieniečiams parduoti žemę. Juk patiems jos neužtenka, nes kaime darbo nėra. Žemė – vienintelis pragyvenimo šaltinis. Antai Mariaus žmona baigė aukštuosius mokslus, universitete įgijo socialinės pedagogės specialybę. Bet darbo kad ir Kražių miestelyje negauna. Tenkinasi atsitiktine veikla prie bažnyčios.

„Žemę reikia mylėti, su ja susišnekėti. Tik tuomet turėsi naudos, – sako Marius. – Pernelyg praktiški užsieniečiai taip nemylės lietuviškos žemės kaip savi ūkininkai. Nesusišnekės. Nieko jiems neišeis.“

Ūkyje dirbo studijuodamas

Karklėnuose užaugęs M.Butkus gerai pažįsta kaimo žmogaus gyvenimą. Vaikystėje padėjo ūkininkauti tėvams Daliai ir Česlovui Butkams. Studijuodamas įsidarbino tėvų ūkyje. Užsidirbo pinigų. Nereikėjo sėdėti tėvams ant sprando. Ir praktikavosi. Todėl dabar ūkininkauti nesunku.

Lengva dar ir todėl, kad ūkininkauja kartu su tėvais. Jauna šeima kartais nori kur nors išvažiuoti – tėvai pažiūri jų gyvulius. Jie tuo pačiu atsidėkoja tėvams.

Kadangi Mariaus ūkis Karklėnuose, jis kasdien iš Kražių važiuoja į Karklėnus darbuotis. Jauna šeima Kražiuose jau turi savo namus. Kaime nekilnojamas turtas ir jaunai šeimai įperkamas. Nusipirkti namą galėjo sau leisti iš nedidelio savo ūkio pajamų. Nereikia lenkti nugaros užsienyje.

Tiesa, studijuodamas Marius pabandė keletą mėnesių padirbėti Švedijoje, pas ūkininką statybose.

„Daugiau užsienis netraukia, – atvirai savo motyvus dėstė Marius. – Uždirbti galima ir Lietuvoje. Užsienio darbdavys gal ir daugiau moka. Bet kiekvieną litą turi kruvinai užsidirbti. Nėra darbo statybose, varo ravėti bulvių. Dyko nelaiko.“

Seserys įsitvirtino užsienyje

Jaunas ūkininkas mano, jog likti Lietuvoje jau ir pareiga. Kaimas išmiršta. Tuštėja. Turi kažkas likti, dirbti, gimdyti ir auginti vaikus.

Vien iš jo šeimos abi jaunesnės seserys apsigyveno užsienyje. Akvilė universitete baigė filologijos studijas. Dabar mokosi švedų kalbos ir jau dešimt metų drauge su vyru darbuojasi savo versle Švedijoje. Ten jau turi savo namus. Į Lietuvą vargu ar grįš.

Sesuo Vaida verslo paslaugų mokykloje įgijo kosmetologės specialybę. Kurį laiką dirbo kosmetologe Kaune. Bet uždarbis netenkino. Lietuvos moterys neišgali nė dalies kuklių savo pajamų skirti kosmetologės paslaugoms.

Drauge su vyru išvyko į Angliją. Ten dirba pagal savo specialybę, klienčių netrūksta.

Anglijoje gyvenimą kuria ir Mariaus žmonos brolis. Jau bemaž iš kiekvienos šeimos yra gyvenančių užsienyje. Todėl jaunas ūkininkas mano, kad jo pareiga likti savo tėvynėje.

Autorės nuotr.

IŠTIKIMYBĖ: Jaunasis ūkininkas Marius Butkus sako, jog reikia likti Lietuvoje. Čia auginti vaikus, kad Tėvynė visai neištuštėtų.

RŪPESČIAI: Galvijais Mariui reikia rūpintis nuo ryto iki vakaro.

DRAUGYSTĖ: Ūkininką sūnų Marių ir ūkininką tėvą Česlovą Butkus sieja bendra kalba apie ūkį.