
Naujausios
Jauna aktorė kūrybos erdvę rado Kelmėje
Šiauliuose gimusi, augusi, čia darželį lankiusi ir mokyklą baigusi Kelmės mažojo teatro aktorė Laura Gulbinaitė sukūrė jau ne vieną vaidmenį. Jauna kūrėja nevažinėja iš Šiaulių, kur yra tėvų namai. Ji apsigyveno Kelmėje, nes čia rado jaukią ir saugią erdvę kurti.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kūrybai reikia ne tik nerimo, bet ir ramybės
Laura studijavo Šiaulių universitete estrados meno specialybę, kuri suteikia aktoriaus kvalifikaciją. Gavusi bakalauro diplomą nesitikėjo rasti darbo pagal specialybę. Todėl pradėjo studijuoti pedagogiką. Pamanė, jog gali tekti dirbti mokykloje. Taigi, pedagogika pravers.
Vieną dieną iš savo dėstytojos sužinojo, jog yra laisva aktorės vieta Kelmės mažajame teatre.
„Atvažiavau pokalbiui dėl darbo. Kelmė labai patiko. Puikiai sutvarkytas, ramus, jaukus, nedidelis miestas, – prisimena Laura. – Tada pamaniau, jog norėčiau tokiame mieste gyventi. Čia galėčiau ramiai kurti.“
Boružėlė ir pulkininko pana
Jauna mergina buvo priimta į darbą Kelmės mažajame teatre. Laura mena, jog pirmosiomis darbo dienomis buvo baisu. Scenos ji nebijojo. Lankė muzikos mokyklą. Dalyvavo „Dainų dainelės“ konkursuose. Mokykloje vaidino dramos būrelyje, vesdavo renginius.
Tačiau teatras – ne mokykla. Čia reikia rimtai dirbti. Įsikūnyti, įsijausti į vaidmenį. Labai draugiškas Mažojo teatro kolektyvas ją tiesiog įtraukė į darbą.
Tuo metu teatre buvo statomas spektaklis „Čičinskas“. Laurai teko vienas iš svarbesniųjų – pulkininko panelės vaidmuo. Pagrindinį vaidmenį atliko Kauno dramos teatro aktorius Petras Venslovas.
Laura mena, jog būdavo labai įdomu su juo dirbti. Bet netrūko ir įtampos. Aktorius atvažiuodavo porą kartų per savaitę. Tas dienas tekdavo dirbti nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro. Padarydavo trumpą kavos pertraukėlę – ir vėl į repeticiją. Namo grįždavo dešimtą vakaro.
„Pasisėmiau labai daug patirties,“ – pirmuosius įspūdžius apibendrina mergina.
Ne mažesnis išbandymas jaunos aktorės laukė ir vaikiškame spektaklyje „Vabalų pyragas“. Čia jai teko boružėlės vaidmuo. Reikėjo pakeisti iš teatro išėjusią puikiai dainuojančią aktorę Dianą Tiškovaitę. „Dainų dainelės“ konkursuose patirties įgavusi Laura susitvarkė su naujais iššūkiais.
Viralas iš muilo burbulų
Vaidmenys sekė vienas kitą. Laura suvaidino meškutę spektaklyje vaikams „Panama“, gavo sekretorės vaidmenį spektaklyje „Žemaičiai bylinėjasi“.
Po to pradėjo repetuoti „Burbognomuose“, kurį režisavo pats pjesės autorius Petras Lisauskas.
„Labai smagu, kai kas nors atvažiuoja į mūsų teatrą. Nauja patirtis. Sužinai daug techninių dalykų, – pasakoja Laura. – „Burbognomuose“ reikėjo daug burbulų. Išbandėme visokiausius jų gaminimo receptus. Virdavau namuose. Visas butas kvepėdavo indų ploviklio putomis. Bet burbulai iki kito spektaklio sugesdavo. Reikėjo ieškoti kokios išeities. Radome tokį „burbulų“ dėdę Kaune. Pradėjome iš jo burbulus siųstis.“
Kelmės mažajame teatre Laurai vaidmenų netrūksta. Juolab, kad čia dominuoja vyrai. Šiuo metu dirba tik dvi vaidinančios merginos. Ji pakeičia anksčiau dirbusias aktores „Žaldokynėje“ ir kituose senesniuose spektakliuose.
„Ežiuke Late“ Laura vaidina voverytę. Jau gavo moters vaidmenį naujai statomoje G.Trijonio režisuotoje pjesėje. Tokia vaidmenų gausa galėtų pasigirti ne kiekvienas didžiųjų, žinomų teatrų aktorius.
Sunkus psichologinis darbas
Aktorės darbą mylinti Laura neturi ambicijų „prasimušti“ į didmiesčių teatrus.
„Aktorių labai daug. Ir talentingų, – sako mergina. – Penki universitetai dabar ruošia aktorius. Juk tiek teatrų nėra, kad visi sutilptų ir gautų vaidmenis.
Tai sunkus psichologinis darbas. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog viskas jame labai lengva, žaisminga, linksma ir paprasta. Kuriant vaidmenį reikia labai daug skaityti, rankiotis informacijos, kad atrastum prototipą, į kurį tu gali sutilpti. Pats kūrybos procesas reikalauja tam tikro psichologinio nusiteikimo.“
Tačiau kurti vaidmenį jaunai aktorei labiau patinka negu vesti renginius. Renginio vedimas, pasak jos, būtų kaip bausmė. Tai nekenčiamiausias darbas. Jam reikia labai daug drąsos ir improvizacijos. Linksminti juokinti. Tai ne jai. Lengviau ir patikimiau, kai iš lėto išsianalizuoji vaidmenį, randi sprendimą. Nereikia momentinės improvizacijos. Paskui tarsi susitapatini su vaidmeniu. Tarsi pasislepi už jo.
Darbą atradusi Kelmėje Laura pasirinko ir gyvenimą Kelmėje. Tėvelio paremta nusipirko butą miesto centre. Čia gali ramiai ilsėtis ir kurti. Ar neslegia laisvalaikio galimybių trūkumas? Mergina sako, jog vistiek kur gyventi, nes laisvo laiko – labai nedaug. Jeigu nori, savaitgalį gali bet kur nuvažiuoti. O gyvenimas ten, kur darbas, padeda taupyti laiką.
Atsarginis variantas
Nuo praėjusio rudens Laura pradėjo dar vienas studijas. Mokosi finansų ir buhalterinės apskaitos M.Romerio universitete.
Baigusi mokyklą ji taip pat svyravo kuo tapti – aktore ar finansininke. Abi visiškai priešingos specialybės jaunąją šiaulietę traukė.
Dabar įgyvendins ir antrąją savo svajonę. Žengti tokį žingsnį pastūmėjo keičiamas Teatro įstatymas. Siūloma aktoriams mokėti tik už sukurtus vaidmenis.
„Tuomet darbas galėtų būti tik hobis, – praktiškai svarsto Laura. – Dirbčiau finansininke, o vakarais galėčiau vaidinti. Be to, jeigu kada nors turėsiu šeimą, aktorės darbas, kai užimti visi vakarai ir savaitgaliai, su šeimos gyvenimu nelabai suderinamas. Galbūt norėsiu ramesnio darbo.“
Ne paslaptis, kad finansininkės darbas yra ir geriau apmokamas. Dabar Laura priversta labai taupyti. Kiekvieną mėnesį atsideda porą šimtų litų mokslams. Iš likusios sumos reikia išlaikyti butą, maitintis ir rengtis.
Kol kas jauną merginą remia Šiauliuose verslą turintis tėtis. „Todėl galiu sau leisti būti aktore, – neslepia mergina. – Tačiau visą gyvenimą taip nebus. Reikia pasirūpinti ateitimi. Finansininkės darbas gali būti ir papildomas.“
Jei užtenka pastogei ir valgiui, reikia dirbti Lietuvoje
Laura turi dvi seseris. Jos gyvena užsienyje. Viena studijuoja doktorantūrą Škotijoje, kita dirba adminstratore Airijoje.
Per vasaros atostogas padirbėti užsienyje buvo išvykusi ir Laura. Tris mėnesius dirbo Londone, padavėja japonų restorane.
„O ne, – apie savo patirtį svečioje šalyje kalba Laura. – Skiriasi mentalitetas. Niekinantis požiūris į emigrantą. Būti emigrante galėčiau tik prispyrus labai didelei bėdai. O jeigu gaunamo atlyginimo užtenka mokesčiams ir valgiui, reikia gyventi ir dirbti tik Lietuvoje.“
Autorės nuotr.
IŠTIKIMYBĖ: Kelmės mažojo teatro aktorė Laura Gulbinaitė ištikima savo kraštui. Dirba mėgstamą darbą. Mokosi dar vienos specialybės, kad, kitaip pasisukus gyvenimui, turėtų atsarginį variantą.
VAIDMUO: Laurai Gulbinaitei (viduryje) teko vaidmuo Petro Lisausko pjesėje „Burbognomai“.
MEŠKUTĖ: Spektaklyje „Panama“ Laura Gulbinaitė suvaidino Meškutę.
ĮKVĖPIMAS: Nedideliame Kelmės mieste Šiauliuose gimusi ir augusi Laura Gulbinaitė atrado įkvėpimą kurti.