Įžiebta viltis susigrąžinti kraštotyros muziejų

Įžiebta viltis susigrąžinti kraštotyros muziejų

Įžieb­ta vil­tis su­si­grą­žin­ti kraš­to­ty­ros mu­zie­jų

Še­du­vos gy­ven­to­jams vėl su­švi­to ma­žy­tė vil­tis į Še­du­vą su­si­grą­žin­ti čia ke­lis de­šimt­me­čius vei­ku­sį kraš­to­ty­ros mu­zie­jų. Jį pla­nuo­ja­ma įkur­din­ti bu­vu­sios vais­ti­nės pa­tal­po­se, ku­rias jau no­rė­ta pri­va­ti­zuo­ti.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Vais­ti­nės pa­sta­tas per­duo­tas mu­zie­jui

Rad­vi­liš­kio ra­jo­no Ta­ry­ba pa­kei­tė sa­vo spren­di­mą ir nu­ta­rė iš­gel­bė­ti nuo auk­cio­no plak­tu­ko Še­du­vos vais­ti­nės pa­sta­tą. Jis pa­ti­kė­ji­mo tei­se per­duo­tas Dau­gy­ve­nės kul­tū­ros is­to­ri­jos mu­zie­jui-draus­ti­niui, kad čia bū­tų ga­li­ma vys­ty­ti Še­du­vos kraš­to­ty­ros mu­zie­jaus veik­lą.

Ta­čiau tam, kad se­nu­tė­lis XIX am­žiaus pa­sta­tas ga­lė­tų tap­ti mu­zie­ju­mi, rei­kia di­džiu­lių in­ves­ti­ci­jų.

Ne­ži­no­my­bė dėl re­konst­ruk­ci­jai rei­ka­lin­gų lė­šų anks­čiau ir bu­vo nu­ro­do­ma pa­grin­di­ne prie­žas­ti­mi, dėl ko ne­pa­vyk­tų bu­vu­sio­je vais­ti­nė­je įreng­ti mu­zie­jų.

Prieš dve­jus me­tus ra­jo­no Ta­ry­bo­je bu­vo priim­tas spren­di­mas vais­ti­nės pa­sta­tą par­duo­ti. 2017 me­tų va­sa­rą bu­vo pa­skelb­tas ir pir­ma­sis auk­cio­nas, nu­ro­dy­ta pra­di­nė pa­sta­to ir 0,14 aro skly­po par­da­vi­mo kai­na – 13,7 tūks­tan­čio eu­rų, ta­čiau no­rin­čių­jų nu­si­pirk­ti pa­sta­tą neat­si­ra­do.

Kraš­to­ty­rai nea­be­jin­gi še­du­viai ne­no­rė­jo su­si­tai­ky­ti su to­kiu val­di­nin­kų spren­di­mu. Jiems ne­ti­ko, kad iš pra­džių žmo­nėms bu­vo ža­da­ma mu­zie­jų įkur­din­ti bu­vu­siuo­se už­va­žiuo­ja­muo­siuo­se na­muo­se, ta­čiau vė­liau šis pa­sta­tas per­duo­tas bend­ruo­me­nei, o da­bar par­da­vi­nė­ja­mas pa­sta­tas, esan­tis Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­re.

To­dėl bu­vo kreip­ta­si ir į aukš­tes­nes ins­ti­tu­ci­jas, kad šios pa­dė­tų su­grą­žin­ti į Še­du­vą nuo 1959 me­tų čia vei­ku­sį kraš­to­ty­ros mu­zie­jų.

Še­du­vius pik­ti­no tai, kad jų kraš­to­ty­ros mu­zie­jaus eks­po­na­tai nuo 2009 me­tų gu­li Bur­biš­kio dva­re įreng­to­se sau­gyk­lo­se ir tik la­bai ne­di­de­lė jų da­lis yra eks­po­nuo­ja­ma lan­ky­to­jams.

Jų įsi­ti­ki­ni­mu, eks­po­na­tai, ku­riuos po kruo­pe­ly­tę su­ran­kio­jo kraš­to­ty­ros en­tu­zias­tai An­ta­nas Bu­kaus­kas, Vy­tau­tas Še­naus­kas, Pet­ras Dū­dė­nas, Sta­sys Sa­daus­kas ir ki­ti kraš­to­ty­rai pa­siaukoję še­du­viai, tu­ri grįž­ti į Še­du­vą.

Ne­ži­nia, kas pa­vei­kė ra­jo­no val­džią, bet šių me­tų ge­gu­žę Še­du­vos vais­ti­nės pa­sta­tas bu­vo iš­brauk­tas iš pri­va­ti­zuo­ja­mų ob­jek­tų są­ra­šų, o spa­lio 25-ąją pa­sta­tas per­duo­tas Dau­gy­ve­nės kul­tū­ros is­to­ri­jos mu­zie­jui-draus­ti­niui, ku­ria­me nuo 1991 me­tų vei­kia Še­du­vos kraš­to­ty­ros mu­zie­jaus sky­rius.

Eks­po­na­tai lau­kia ge­res­nių lai­kų

Bur­biš­kio dva­re ap­si­lan­kius „Šiau­lių kraš­to“ žur­na­lis­tams, Dau­gy­ve­nės mu­zie­jaus di­rek­to­rius Egi­di­jus Pras­ce­vi­čius dar ne­ga­lė­jo pa­sa­ky­ti, iš kur bus gau­ta lė­šų mu­zie­jui per­duo­to vais­ti­nės pa­sta­to re­konst­ruk­ci­jai.

Pa­sak E. Pras­ce­vi­čiaus, rea­liau­sias lė­šų šal­ti­nis ga­lė­tų bū­ti eu­ro­pi­niai fon­dai, ka­dan­gi Dau­gy­ve­nės mu­zie­jus to­kių lė­šų re­konst­ruk­ci­jai ne­tu­ri.

Anot di­rek­to­riaus, lė­šų res­tau­ra­vi­mui pri­reiks tik­rai ne­ma­žų – re­konst­ruk­ci­ja ga­li kai­nuo­ti ir mi­li­jo­ną eu­rų, ka­dan­gi tek­tų ant­ram gy­ve­ni­mui pri­kel­ti ir pa­sta­to išo­rę, ir vi­dų.

Anot E. Pras­ce­vi­čiaus, ka­dan­gi vais­ti­nė yra pa­vel­do ob­jek­tas, pir­miau­sia tu­rės bū­ti at­lik­ti ar­chi­tek­tū­ri­niai fo­tog­ra­met­ri­niai ap­ma­ta­vi­mai, o po to ren­gia­mas pro­jek­tas pa­sta­tui res­tau­ruoti.

Res­tau­ruo­ta­me pa­sta­te esą vie­tos už­tek­tų vis­kam: ir eks­po­zi­ci­joms, ir dar­bo vie­toms, ir sau­gyk­loms, ka­dan­gi Še­du­vos kraš­to­ty­ros mu­zie­jaus fon­dai yra di­džiu­liai – pri­skai­čiuo­ja­ma apie 18 tūks­tan­čių vie­ne­tų įvai­riau­sių daik­tų – ir eks­po­nuo­ti juos vi­sus bū­tų neį­ma­no­ma.

„Da­bar Dau­gy­ve­nės mu­zie­jaus sau­gyk­lo­se ge­res­nių die­nų lau­kia vi­si iš Še­du­vos į Bur­biš­kį at­vež­ti eks­po­na­tai. Per tą lai­ką jie ne­tgi pa­pil­dy­ti ir lai­ko­mi tik­rai ne blo­ges­nė­mis są­ly­go­mis, nei se­na­ja­me, jo­kių rei­ka­la­vi­mų ne­bea­ti­ti­ku­sia­me Še­du­vos kraš­to­ty­ros mu­zie­ju­je.

Par­vež­ti ir vi­si vais­ti­nė­je bu­vę far­ma­ci­niai re­lik­tai, to­dėl, su­tvar­kius pa­sta­tą, juos ga­lė­si­me grą­žin­ti į Še­du­vą be pro­ble­mų. Jų yra dau­giau nei 1 tūks­tan­tis“, – ap­ro­dy­da­mas sau­go­mus eks­po­na­tus, sa­kė E. Pras­ce­vi­čius.

Pa­sak mu­zie­jaus Še­du­vos kraš­to­ty­ros sky­riaus mu­zie­ji­nin­kės Ru­gi­lės Pan­go­ny­tės, vi­si eks­po­na­tai yra su­ra­šy­ti į in­ven­to­ri­nes kny­gas ir sau­go­mi pa­gal rei­ka­la­vi­mus.

R. Pan­go­ny­tė ap­ro­dė sau­gyk­lo­je ant spe­cia­lių sta­la­žų len­ty­nų lai­ko­mas kraš­to­ty­ri­nes ver­ty­bes: at­ski­rai su­dė­lio­tus pa­dar­gus, at­ski­rai – pa­veiks­lus, iš ku­rių kai ku­rie yra res­tau­ruo­ti, o kai ku­rie lau­kia res­tau­ra­ci­jos.

Ats­ki­rą vie­tą sau­gyk­lo­je uži­ma re­li­gi­nė at­ri­bu­ti­ka. Į at­ski­ras len­ty­nas iš­dė­lio­tos ir iš Še­du­vos vais­ti­nės at­vež­tos mu­zie­ji­nės ver­ty­bės – stik­li­niai, mar­mu­ri­niai vais­tų bu­te­liu­kai, vais­tų ga­my­bos įran­kiai, dar prieš ka­rą pa­ga­min­ti vais­tai ir ki­ti. Pui­kiai iš­si­lai­kiu­sios ir dvi XIX am­žiaus pa­bai­gos vais­tų lai­ky­mo spin­tos, sta­las, ant ku­rio bu­vo ga­mi­na­mi vais­tai.

Ki­ta­me, šil­do­ma­me, pa­sta­te at­ski­rai lai­ko­mos kny­gos, žur­na­lai, do­ku­men­tai ir ki­ti ra­šy­ti­niai re­lik­tai. Vi­si jie lau­kia nor­ma­lių mu­zie­ji­nių pa­tal­pų.

Ar bus lem­ta tam įvyk­ti, pa­ro­dys lai­kas – pa­sta­to per­da­vi­mas Dau­gy­ve­nės mu­zie­jui kol kas tė­ra ma­žy­tis žings­ne­lis į prie­kį.

Au­to­rės nuo­tr.

Mu­zie­ji­nin­kai Egi­di­jus Pras­ce­vi­čius ir Ru­gi­lė Pan­go­ny­tė: „Tarp sau­go­mų pa­veiks­lų yra ir res­tau­ruo­tų, ir lau­kian­čių res­tau­ra­ci­jos“.

Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­re esan­čia­me bu­vu­sios Še­du­vos vais­ti­nės pa­sta­te, ti­kė­ti­na, įsi­kurs Še­du­vos kraš­to­ty­ros mu­zie­jus.

Dau­gy­ve­nės kul­tū­ros is­to­ri­jos mu­zie­jaus-draus­ti­nio di­rek­to­rius Egi­di­jus Pras­ce­vi­čius: „Mu­zie­jaus sau­gyk­lo­se sau­go­ma apie 1,5 tūks­tan­čio se­no­sios Še­du­vos vais­ti­nės eks­po­na­tų“.

Še­du­vos kraš­to­ty­ros mu­zie­jaus fon­dų eks­po­na­tai į len­ty­nas iš­dė­lio­ti pa­gal te­ma­ti­ką.

Kai ku­rių vais­tų am­žius – ke­lios de­šim­tys me­tų.