
Naujausios
Įvertinta už ilgametį darbą
Keturis dešimtmečius medicinos srityje dirbanti Birutė JUČIENĖ beveik visus šiuos metus darbuojasi Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijoje sveikatos priežiūros specialiste.
Šiemet pelniusi „Metų specialistės“ titulą, radviliškietė įsitikinusi – vaikų sveikata pirmiausia turi rūpintis jų tėvai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Galvos skausmo nebegydo
B. Jučienė už gebėjimą dirbti komandoje, atsakingą požiūrį į darbą ir ilgametės patirties sklaidą šiemet buvo nominuota Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos nominacija „Metų specialistė“.
Daug metų mokinių sveikata besirūpinanti medikė sako, jog per tą laiką daug kas pasikeitė – ir jos funkcijos, ir mokinių sveikata.
„Šiandien mano kabinete vaistinėlėje rasit tik būtiniausių priemonių sumažinti trauminį skausmą, atgaivinti apalpusį. Tai įvairūs šaldomieji aerozoliai, tvarsliava, briliantinė žaluma, jodas, amoniakas.
Joje nebėra citramono ar, pavyzdžiui, vidurių lašiukų. Ne dėl to, kad jie nebebūtų vartojami, o dėl to, kad mes vaikams tokios pagalbos teikti nebegalime. Jei tėvai nesutinka, mes negalime teikti net pirmosios pagalbos“, – pasikeitimus vardija medikė.
Būna, jog mama pasako, kad gyvena netoli ir jei kas atsitiktų vaikui, ji pati duos nurodymus, ką toliau daryti. Vadinasi, tam vaikui nebus galima net piršto aprišti.
Anksčiau, mena B. Jučienė, reikėdavo ir vaikų sveikatą kartu su gydytoja tikrinti, skiepyti vaikus, atlikti mantu reakcijas dėl tuberkuliozės. Dabar gydomosios funkcijos susiaurėjo, tačiau atsirado daugiau kitų, pavyzdžiui, šviečiamųjų.
Kai kurių ligų daugėja
Per 650 mokinių turinčioje progimnazijoje sveikatos priežiūros specialistė pagal vaikų sergamumą daro ligų analizes.
Kiekvieną rugsėjį medikė apeina pradinukų klases ir patikrina, ar vaikai sėdi jų ūgį atitinkančiuose suoluose. Sveria ir jų kuprines, pamoko, kaip ir ką į jas dėtis, kad kuprinė nebūtų per sunki, nekraipytų liauno stuburo.
„Prašom tėvų, kad nuolat peržiūrėtų kuprinių turinį, kad vaikai nesinešiotų knygų, kurių tą dieną nereikia. Mokau, kaip parinkti kuprinę, kad ji atitiktų nugaros dydį, kad ją reikia pirkti ne pagal vaikui patikusį paveikslėlį, o pagal patogumą“, – sako B. Jučienė.
Pagal atliekamas analizes sveikatos priežiūros specialistė gali pasakyti, jog tarp moksleivių daugėja virškinamojo trakto ligų, daugiau ir regos sutrikimų.
Pastebimai padaugėjo nervų sistemos ligų. Pavyzdžiui, 2015 metais jų buvo 1,4 procento, po metų – jau 4,2, o pernai – 8,9 procento.
Gerokai padaugėjo per didelį svorį turinčių vaikų.
Visa tai, anot B. Jučienės, šiandieninio gyvenimo pasekmės, kai nuolat skubama, nebespėjama deramai pavalgyti, kai per mažai kontroliuojama, kiek laiko vaikas praleidžia prie kompiuterio, planšetės, telefono.
Mitybos įgūdžiai – nuo mažens
„Mokykloje daug dėmesio skiriama mokinių sveikatingumo gerinimui, bet to pagrindus ir įgūdžius vaikas turi gauti namuose.
Kad ir įprotis pavalgyti pusryčius. Deja, juos namuose valgo ne visi. Vieni nespėja, kiti apskritai jų nevalgo, nes niekas namuose nepusryčiauja. O paskui per kūno kultūros pamokas, gavę fizinio krūvio, leipėja“, – sako medikė.
Nedažnas mokinys, anot B. Jučienės, valgo košių. O jei valgo, tai pagrindinė būna manų košė, kuri neturi tos maistinės vertės kaip kitos.
Nelabai vaikai pratę ir prie sveiko maisto, ne vienas per pertraukas bėga nusipirkti to, kas skanu, bet nesveika.
Valgyklos meniu mokykloje suderintas su visuomenės sveikatos centru. Pasak B. Jučienės, V. Kudirkos progimnazijoje moksleivius drausmina turimos elektroninės apyrankės, su kuriomis maisto nusipirksi tik mokykloje, o ir tėvai gali stebėti, ką ir kada jų vaikas valgė.
Mokykla turi ir vadinamąjį „auksinį kraną“, iš kurio specialia įranga bėga mineralizuotas vanduo ir jo vaikai gali bet kada prisileisti į atsineštus butelius.
Progimnazijoje vyksta ir daug judėjimo renginių. Čia pat – baseinas, sporto arena, stadionas.
„Esame sveikatą stiprinanti mokykla, todėl ir įvairios judėjimą skatinančios veiklos pas mus yra daug. Į bendrą veiklą, ypač – estafetes, įtraukiami visi vaikai, net ir nelabai mėgstantys judėti“, – sako B. Jučienė.
Po 20 įvairių paskaitų, tarp jų ir apie žalingus įpročius, per mėnesį perskaitanti medikė sako, jog žalingi įpročiai ankstėja.
„Anksčiau ketvirtokams skaitydavau paskaitas apie cigaretes, jų žalą ekologijai, sveikatai, finansams. Tarp jų atsirasdavo vienas kitas rūkyti pabandęs ketvirtokas. Dabar tenka kalbėti apie elektronines cigaretes ir jų žalą, o jas išbandžiusių atsiranda jau tarp trečiokų“, – pasakoja specialistė.
„Metų specialiste“ nominuota B. Jučienė nesigaili pasirinkusi medikės kelią – jos darbas jai yra įdomus, nes verčia nuolat tobulėti ir pačiai mokytis.
Autorės nuotr.
Bemaž keturis dešimtmečius mokykloje dirbanti ir „Metų specialiste“ šiemet nominuota sveikatos priežiūros specialistė Birutė Jučienė įsitikinusi: vaikų sveikata pirmiausia turi rūpėti tėvams.
„Metų specialisto“ nominacija įvertinamas geriausių sveikatos priežiūros specialistų darbas.