Įteiktos garbės piliečio regalijos

Įteiktos garbės piliečio regalijos

Įteik­tos gar­bės pi­lie­čio re­ga­li­jos

451-ąjį gim­ta­die­nį šven­čian­tis Rad­vi­liš­kio mies­tas iš­rin­ko dar vie­ną gar­bės pi­lie­tį. Šio ti­tu­lo re­ga­li­jos įteik­tos mies­to pa­trio­tui Pet­rui Ri­man­tui Kund­ro­tui.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

La­kū­nų žyg­dar­bio gar­sin­to­jas

P. R. Kund­ro­tą gar­bės pi­lie­čio no­mi­na­ci­jai pri­sta­tė rad­vi­liš­kie­čiai An­ta­nas Ado­ma­vi­čius ir Ed­var­das Nak­čiū­nas, ge­rai pa­žįs­tan­tys šį be­veik še­šis de­šimt­me­čius Rad­vi­liš­ky­je gy­ve­nan­tį žmo­gų.

Jiems ir ki­tiems rad­vi­liš­kie­čiams P. R. Kund­ro­tas ge­riau­siai ži­no­mas kaip la­kū­nų S. Da­riaus ir S. Gi­rė­no žyg­dar­bio gar­sin­to­jas, jų at­mi­ni­mo sau­go­to­jas.

76 me­tų rad­vi­liš­kie­tis kau­pia vis­ką, kas tik su­si­ję su šiais la­kū­nais ir jų gar­siuo­ju skry­džiu per At­lan­tą ir jau tu­ri su­kau­pęs ne­men­ką įvai­rių daik­tų ko­lek­ci­ją, ku­rio­je – ne­ma­žai at­vi­ru­kų ir kny­gų, yra skulp­tū­rų, me­da­lių, pa­veiks­lų.

Tu­ri P. R. Kund­ro­tas ir lėk­tu­vo „Li­tua­ni­ka“, ku­riuo skri­do gar­sie­ji lie­tu­viai, mo­de­lį. To­kį kaip Kau­no avia­ci­jos mu­zie­ju­je, tik 10 kar­tų ma­žes­nį.

Sa­vo ko­lek­ci­jo­je P. R. Kund­ro­tas la­biau­siai ver­ti­na 1933 me­tais Bro­niaus Pun­dziaus su­kur­tą S. Da­riaus ir S. Gi­rė­no sta­tu­lė­lę.

Ta­čiau ne vien ši ko­lek­cio­na­vi­mo aist­ra iš­ski­ria P. R. Kund­ro­tą iš ki­tų. Rad­vi­liš­kie­tis daug nu­vei­kė, kad mies­te at­si­ras­tų ne vie­nas la­kū­nų žyg­dar­bį įpras­mi­nan­tis ak­cen­tas.

Jo pa­stan­go­mis la­kū­nų var­du bu­vo pa­va­din­ta vie­na iš pa­grin­di­nių mies­to gat­vių, mies­te vei­kė jų var­du pa­va­din­ta mo­kyk­la, ki­no teat­ras „Li­tua­ni­ka“.

At­gi­mi­mo me­tais P. R. Kund­ro­tas dė­jo daug pa­stan­gų, rin­ko pa­ra­šus, kad bū­tų grą­žin­ti se­nie­ji Rad­vi­liš­kio gat­vių pa­va­di­ni­mai, at­sta­ty­tas pa­mink­las Vy­tau­tui Di­džia­jam, o vė­liau – kad jis bū­tų re­konst­ruo­tas.

P. R. Kund­ro­to ini­cia­ty­va Rad­vi­liš­ky­je bu­vo įkur­ta mo­to­bo­lo ko­man­da, ku­riai jis ir va­do­va­vo, įreng­ta šau­dyk­la.

Pat­rio­tiš­kas rad­vi­liš­kie­tis ini­ci­ja­vo Lie­tu­vos sa­va­no­rių ka­rių ka­pų tvar­ky­mo dar­bus mies­to se­no­sio­se ka­pi­nė­se, bu­vo vie­nas pir­mų­jų ini­cia­to­rių, įam­ži­nant sa­va­no­rių ka­rių per­ga­lę prieš ber­mon­ti­nin­kus prie Rad­vi­liš­kio ma­lū­no ir pa­sta­tant pa­mink­lą mies­to cent­ri­nė­je Auš­ros aikš­tė­je.

Po gar­bės pi­lie­čio re­ga­li­jų įtei­ki­mo ce­re­mo­ni­jos pa­klaus­tas, ar rei­kė­tų dar ką nors keis­ti ar tvar­ky­ti Rad­vi­liš­ky­je, no­mi­nan­tas at­sa­kė, kad jo vi­zi­jo­se yra ku­rio­je nors mies­to vie­to­je ati­deng­ti S. Da­riaus ir S. Gi­rė­no ba­rel­je­fą.

Au­to­rės nuo­tr.

Šių­me­tė­je mies­to šven­tė­je Rad­vi­liš­kio gar­bės pi­lie­čio re­ga­li­jos įteik­tos 76 me­tų rad­vi­liš­kie­čiui Pet­rui Ri­man­tui Kund­ro­tui.