Įtartinas pusmilijonis avansas

Įtartinas pusmilijonis avansas

Įtartinas pusmilijonis avansas

Į Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą apsisprendė kreiptis Akmenės rajono savivaldybės tarybos narė Jadvyga Dunauskaitė. Dėl abejonių, ar teisėtai sumokėtas pusmilijoninis avansas UAB „Gora“, nebaigusiai modernizuoti Akmenės rajono socialinių paslaugų namų.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Administracijos viršūnės painiojosi

Konservatorė J. Dunauskaitė paskutiniame Savivaldybės tarybos posėdyje prieš trejetą savaičių paklausė apie avansinį pervedimą Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto valdymo skyriaus vedėjos Aromedos Laucienės. Ji paneigė buvus tokią finansinę operaciją.

Tačiau Savivaldybės administracijos direktorius Apolinaras Nicius ėmė aiškinti priešingai, bet nenurodė sumos.

Avansinio mokėjimo teisėtumu abejojanti J. Dunauskaitė pareiškė, kad kreipsis į Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą.

Darbų – tik penktadalis, o avanso – net trečdalis

UAB „Gora“ 2014 metų pavasarį pradėjo Akmenės rajono socialinių paslaugų namų modernizavimą bemaž už 3 milijonus litų ir ketino baigti per metus. Tačiau pajėgė atlikti nepilną penktadalį įsipareigojimų. Tolesnius nutraukė ir perdavė objektą Savivaldybei, o ji ieško naujų statybininkų.

Tarybos narės J. Dunauskaitės duomenimis, „Gora“ paliko objektą, ne tik netesėjusi sutarties, bet ir negrąžinusi neišnaudoto avanso iš per 0,5 milijono litų sumos.

Finansinę operaciją dėl avanso motyvuoja Socialinių paslaugų namų direktorius ir šios įstaigos modernizavimo projekto vadovas Valdemaras Paškevičius. Jis pateikė rajono Savivaldybės administracijos ir UAB „Gora“ sutartį, kuria leidžiama statybininkams pervesti 30 procentų nuo projekto kainos.

Ketina kreiptis į teismą

Tuo tarpu apie iš anksto statybininkams sumokėtus pinigus nutylėjo Savivaldybės administracijos direktorius A. Nicius, kai „Krašto žinios“ rengė publikaciją apie finansinius mokėjimus UAB „Gora“ ("Išgriautomis sienomis baigė modernizavimą“ (2014-12-16).

Tuomet A. Nicius teigė, kad savivaldybė tik paprasčiausiai nebegalėjo sumokėti „Gorai“ apie 200 tūkstančių litų už atliktus darbus, nes šios bendrovės sąskaitą užblokavo antstoliai. Priežastis – bendrovė turėjo kreditorinių problemų su kitais partneriais.

Viešai paskelbtas projekto užsakovų aiškinimas tapo įtartinas Savivaldybės tarybos kai kuriems nariams.

Dabar paaiškėjo, kad Savivaldybės administracija nebegali iš statybininkų atgauti nepanaudotos avanso dalies. Dėl jos ketinama kreiptis į teismą.

Įžvelgia protegavimo galimybę

Tarybos narės J. Dunauskaitės nuomone, nors įstatymai numato galimybę Savivaldybei mokėti rangovams avansą iki trečdalio projekto kainos, tačiau nebūtina paskirti būtent maksimalią dalį.

„Derėjo neskubėti, o pirmiausia įsitikinti, kad sklandžiai atliekami darbai“, – sakė J. Dunauskaitė.

Projekto vadovo V. Paškevičiaus teigimu, statybininkai buvo suinteresuoti gauti kuo daugiau avanso, nes kuo jo gauna daugiau, tuo bendrovė gali iš banko gauti didesnę paskolą.

„Galimi ir politiniai interesai proteguoti išrinktąjį verslą, – mano J. Dunauskaitė. – Įtartina, kad palyginti jauna bendrovė „Gora“ visoje šalyje sugebėjo gauti užsakymus net trisdešimtyje objektų, tame tarpe keturis Akmenės rajone. Tad galima suskaičiuoti, kiek prarandama lėšų, kai statybininkai pasiima avansines sumas, už jas neatlieka visų įsipareigotų darbų ir dingsta“.

Autoriaus nuotr.

NEŽINIA: Socialinių paslaugų namų direktorius ir šios įstaigos modernizavimo projekto vadovas Valdemaras Paškevičius teigė nežinantis kada buvo pervestas avansas statybininkams.