
Naujausios
Išskridusius anūkus traukia Lietuva
Liolių seniūnijos Laugalio kaime gyvenanti Elena Jucienė į gyvenimą išleido tris vaikus, džiaugiasi šešiais anūkais ir penkiais proanūkiais. Dalis jos šeimos dabar gyvena Airijoje ir Anglijoje, dalis –Lietuvoje. Tačiau svetur gyvenantys, pasak ponios Elenos, labai pasiilgsta Lietuvos. Pabūna ten kelis mėnesius ir parskrenda bent apsidairyti.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Be darbo – nė minutės
76 metų Elena Jucienė mojuoja dalgiu. Netoliese išsitiesusi žoliapjovė. Bet ja neišeina išpjauti žolės iš griovio. Gražus didžiulis namas šalia pagrindinės gatvės. Išpuoselėta aplinka. Ponia Elena darbuojasi ir darbuojasi. „Kuo daugiau dirbu, tuo man geriau. Sekmadienį ilsiuosi, mažiau pajudu – pradedu blogiau jaustis“, – apie savo gyvenimo būdą pasakoja moteris, nesuprantanti, kas tai yra nedirbti.
Prieš daug metų liko našlė su trimis vaikais. Teko visus užauginti, išmokslinti. O dirbo pardavėja vietos parduotuvėje. Atlyginimas – ne per didžiausias. Laikė gyvulių, augino daržovių. Mokė darbo vaikus.
Darbas tapo jos kadienybe ir gyvenimo būdu. „Neįsivaizduoju, kas bus, kai negalėsiu dirbti. Esu nenuorama. Dviračiu apvažiuoju laukus, ganyklas, mišką“.
Ir dabar 76 metų moteris dar ūkininkauja. Keliasi pusė penkių. Rankomis pamelžia tris karves. Užaugina paukščių sau ir vaikams. Dirba 16 hektarų žemės.
Tik viena anūkė Lietuvoje
Ūkininkauti poniai Elenai padeda jauniausias sūnus Artūras. Tačiau jis vis išskrenda uždarbiauti į Airiją.
Jo vaikai taip pat dirba užsienyje. Dukra Viktorija – restorano vedėja Anglijoje. Tačiau, pasak močiutės, dažnai parskrenda į Lietuvą. Aplanko tėvus ir močiutę. Po kurio laiko ketina grįžti visam. Taupo namui Lietuvoje.
Artūro sūnus Dovydas mokėsi Dubajuje lėktuvo palydovo specialybės. Močiutė sako, jog anūkas ten ir pasiliks dirbti Jungtinių Arabų Emyratų oro linijose.
E. Jucienės dukra Regina gyvena Šiauliuose, turi savo verslą. Jos dukra Gintarė – gydytoja, dirba Santariškių klinikose. Ji vienintelė anūkė, likusi gyventi Lietuvoje.
Kita Reginos dukra Simona patraukė į Norvegiją, ten dirba vaikų darželyje. Močiutė abejoja, ar ji grįš į Lietuvą. Ten augina dukrelę, gerai uždirba.
Dar viena laugališkės dukra Vilma gyvena Airijoje. Anksčiau gyveno Laugalyje, turėjo namą. Tačiau nedarbas išvijo į svetimą šalį. Ten prigijo, nusipirko namus.
Ten gyvena ir jos dukros. Monika ištekėjo, augina du vaikus. Indrė dirba gydytoja Dubline.
Kas atsimena senus laikus, tam dabar gyvenimas – nesunkus
Močiutė nesistebi, kad jauni žmonės traukia į svetimus kraštus. Apsižvalgo Laugalyje – beveik nėra darbo. Važinėti kur nors toliau kainuotų. Mažai beliktų iš minimalaus atlyginimo. Be to, ir automobilį ne kiekvienas turi. Toks pat vaizdas visoje Lietuvoje. Normalesnis darbas dabar dalijamas kaip anksčiau deficitas iš po prekystalio.
Kai kas, žinoma, ir nebenori dirbti. Tą norą atėmė veltui duodamos pašalpos. Ir faktas, kad dirbti už minimalų atlyginimą neapsimoka.
„Suprantu, kad šiais laikais jauniems žmonėms nelengva. Jie negyveno tokiais sunkiais laikais kaip mes. Mums – pokario vaikams – niekas nesunku. Niekada iš valdžios paramos nelaukėm. Išgyvenę pokarį, kai vieną naktį iš Virtukų miško ateidavo vienos pakraipos, kitą naktį – kitos nuomonės vyrai, atėjus ramesniems laikams džiaugėmės ir dirbome“, – pasakoja E. Jucienė.
Ponios Elenos mama turėjo tris vaikus. Pagrindinė jų maitintoja buvo vienintelė karvė. Tačiau begalinio jos darbštumo dėka vaikai nematė skurdo.
Tą norą dirbti, matyt, paveldėjo ir ponia Elena. Abu su vyru vieni pirmųjų Laugalyje pasistatė naują namą.
Šiame kaime gimusi ir augusi moteris mena, jog jos vaikystėje Laugalyje gyveno nedaug žmonių. Ir pastatų čia nedaug tebuvo. Mažas kaimelis.
Praėjusio amžiaus pabaigoje išsiplėtė, prisistatė. Padaugėjo gyventojų. Kūrėsi jaunos šeimos. Čiauškėjo būriai vaikų. Dabar ir Laugalis aptuštėjo. Tačiau tie, kurie lieka, tvarkosi. Nėra apleistų namų. Jaunimas ir vidutinio amžiaus žmonės, išvažiavę į užsienį, uždirba pinigų. Kai kuriuose kiemuose po kelis automobilius stovi. Kas darbštesnis, užsibūna ilgiau, kam blogiau pasiseka, padirba mėnesį – ir jau gali kelis mėnesius maitinti šeimą.
E. Jucienė tiki, jog kada nors gyvenimas Lietuvoje susilygins su gyvenimu kitose Europos šalyse. O vaikai ir anūkai grįš, nes sava šalis turi daug pranašumų: savi papročiai, sava kalba, aplink savi žmonės, įprastas klimatas, lietuviškas maistas.
Asmeninė nuotr.
SUSITIKIMAS: Elenos Jucienės (dešinėje) atvažiavo aplankyti anūkė Gintarė ir jos vyras Paulius, abu dirbantys gydytojais Santariškių klinikose, bei Airijoje gyvenanti anūkė Monika su sūneliu Edvinu.
DARBŠTUMAS: Elena Jucienė nė minutės nenustygsta be darbo. Jos nuomone, Lietuva geriau gyventų, jeigu visiems būtų darbo ir noro daugiau dirbti.