
Naujausios
Ispanė Angel stebisi, kad lietuviai nesibučiuoja
Savanore Tytuvėnų regioniniame parke dirbančią Angel Tudo Casanovą žavi Lietuvos gamtos įvairovė, įperkami vietinės gamybos maisto produktai, o stebina mediniai namai ir santūrus lietuvių charakteris. „Susitikę žmonės čia nesibučiuoja,“ – sako Angel, kurią maloniai nuteikė tik vienas tytuvėniškis, po pokalbio prekybos centre atsisveikindamas pakštelėjęs į skruostą.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Savanorystė gelbėja nuo nedarbo
Angel baigė biologijos bakalauro ir magistro studijas Barselonos universitete. Rašydama magistro darbą tyrė plokščiąsias kirmėles, domėjosi genetika.
Visą studijų laiką mergina dirbo. Tėvai nebūtų pajėgę mokėti per metus po pusantro tūkstančio eurų už mokslą ir kas mėnesį skirti 700 eurų dukros pragyvenimui Barselonoje.
Angel kilusi iš vieno Katalonijos kaimo. Nuo Barselonos iki jos namų – 170 kilometrų. Kataloniečiai, pasak merginos, daugiau ir sunkiau dirba už kitus ispanus. Todėl kartais ant jų pyksta dėl lengvabūdiškesnio gyvenimo.
Baigusi studijas, Angel negavo darbo pagal specialybę. Priėmė dirbti muziejuje. Jos pareiga buvo priiminėti lankytojus. Bet vėliau mažino etatų, ir mergina neteko darbo.
Nusprendė dalyvauti Europos savanorių programoje. Tai buvo šiokia tokia išeitis. Pamatys pasaulio ir gaus lėšų bent pragyvenimui.
Savanoriams iš Europos savanorių tarnybos projekto lėšų sumoka už būstą ir duoda 200 eurų maistpinigių. „Ispanijoje už tokius pinigus nepragyvenčiau, – sako Angel. – Čia, mažame miestelyje, užtenka. Galiu dar ir pakeliauti po Lietuvą.“
„Lietuva mane pasirinko“
Rinkdamasi vietą, kurioje norėtų savanoriauti, Angel sako neturėjusi didelių pretenzijų. Norėjo tik ko nors egzotiško. To, kas susiję su gamta. Lietuva ir Tytuvėnai buvo būtent tai, todėl mergina sako, kad ne ji pasirinko Lietuvą, o Lietuva – ją.
Prieš atvykdama į Lietuvą savanorė apie mūsų šalį žinojo tik iš Eurovizijos. Tačiau negalėjo atsiminti nė vieno mūsų atlikėjo.
Ėmė ieškoti informacijos internete. Sužinojo, jog Lietuva turi jūrą, kad turi savo kalbą. O ji galvojo, kad lietuviai šneka rusiškai.
Kai atvyko į Lietuvą, suprato, jog pateko tikrai į egzotišką šalį, nes čia viskas labai skiriasi nuo Ispanijos. Angel džiaugiasi, kad Lietuvoje, o ypač Tytuvėnų regioniniame parke, išlikusi natūrali gamta. Čia daug įvairių gyvūnų rūšių. Ispanijoje ištisuose plotuose jau sunaikinta bioįvairovė. Nerasi tokio kaimiško gamtovaizdžio, tiek rūšių varlių ir kitokių padarų.
Savanoriams išnuomotas būstas prie ežero. „Mes turime savo ežerą!“ – vaikiškai nuoširdžiai džiaugiasi ispanė. Liūdina tik tai, kad šalta, dažni lietūs. Lietuviška vasara panaši į Ispanijos rudenį.
Ispanijoje pragyvenimas – brangesnis
Angel džiaugiasi, kad gali valgyti vietos produktus: Kelmėje pagamintą grietinę, varškę, Šaukėnuose keptą duoną ir pyragą. „Pas mus vietiniai produktai labai brangūs, – pasakoja Angel. – Vidutinis ispanas įperka produktus tik iš Kinijos, Maroko. Ten jie pigesni. Iki krizės geriau gyvenome. Gerai besimokantiems studentams nereikėdavo mokėti už studijas. Bankai duodavo kreditus už nedideles palūkanas. Dabar viskas pasikeitė. Daugeliui šeimų sunku, nes anksčiau jie paėmė kreditus, o dabar, pasunkėjus gyvenimui, vis dar reikia mokėti po kelis šimtus eurų bankui.“
Paskolą už namą moka ir Angel tėvai. O uždarbiai nėra dideli. Tiesa, jie kur kas didesni negu Lietuvoje. Savanorės mama dirba valytoja, patėvis – kelių darbininkas. Jie uždirba po 800 – 900 eurų per mėnesį. Lietuvoje tokių profesijų žmonės uždirba trigubai mažiau.
Savanorė pastebėjo, jog ir lietuvių poreikiai – labai kuklūs. Daugelis gyvena taupiai, pagal išgales, ieško pigesnių pragyvenimo būdų. Apie ispanus to nepasakysi. Jie nori namų su baseinais ar bent jau pasilepinti baseine, nori atostogauti, brangių automobilių.
„Dabar labai padidėjo atskirtis tarp socialinių sluoksnių. Turtingieji tampa dar turtingesni, o vargingieji dar labiau nuskursta,“ – sako Angel.
Pasiilgsta namų
Iki lapkričio Lietuvoje dar gyvensianti Angel neslepia, jog pasiilgo namų. Su artimaisiais bendrauja tik per tetas. Tėvai kaimelyje neturi interneto nė kompiuterio. Ypač pasiilgusi jaunesniojo broliuko, draugų.
Akys vis ieško Ispanijai įprasto gamtovaizdžio: akmenų, akmeninių namų, kalnų. O čia viskas kitaip. Merginą ypač stebina mediniai namai.
Savanorė Lietuvoje daug kur pabuvojo: Vilniuje, Šiauliuose, Dzūkijos nacionaliniame parke, Nidoje, plaukė baidarėmis Ūlos upe.
Pasiilgsta ir ispaniško valgio. Čia vis bulvės... Nors ispanė nepeikia lietuviškų cepelinų ir šaltibarščių, ypač patinka žemaitiškas kastinys.
Savanorę šokiruoja ir lietuvių santūrumas. Ispanijoje pažįstami žmonės susitinka ir pasibučiuoja. Lietuvoje to nėra. Todėl kartais atrodo, jog esi nepageidaujamas, nemylimas. Kai sutikusi vieną pažįstamą tytuvėniškį prekybos centre Angel su juo pasikalbėjo, o jis atsisveikindamas merginą pabučiavo, Angel paklausė: „Ar tu lietuvis?“
Autorės nuotr.
PIETIETĖ: Šilta ir nuoširdi ispanės Angel Tudo Casanovos šypsena išduoda, kad ji – pietietė.
ATRADIMAS: Lietuvos gamtoje biologijos magistrė Angel atrado didesnę bioįvairovę negu Ispanijoje.
PAGALBA: Angel ir jos kolega taip pat Tytuvėnų regioniniame parke dirbantis savanoris Artemas iš Ukrainos globojami regioninio parko specialistės Agnės Buchaitės (viduryje).
ŠALTIS: Kai buvo atvėsę orai, Lietuvoje Angel buvo per šalta.
NUOSTABA: Savanorė Angel stebisi, kad kelmiškiai gali valgyti vietoje pagamintus produktus ir džiaugiasi pati galėdama jų paragauti. Vidutines pajamas gaunantys ispanai mieliau perka pigesnį maistą, atvežtą iš Kinijos ir Maroko.