Išleista Ūdekų tradiciją pristatanti knyga

Monikos ILGAVIČIŪTĖS nuotr.
Vilijos Kaškelytės-Narvydienės iniciatyva visa medžiaga, liudijanti gegužinių pamaldų istoriją, sugulė į knygelę.

Pakruojo rajono savivaldybės lėšomis išleista knygelė „Trys dešimtmečiai mojavos maldų gegužę Ūdekuose“ (sudarytoja Vilija Kaškelytė-Narvydienė).

Knygelėje sugulė mojaviniai skaitiniai, maldos, giesmės, atsiminimai apie gegužinių pamaldų giedojimo tradicijos atsiradimą, populiarėjimą ir gyvybingumą Ūdekų kaime, Linkuvos parapijoje.

Gegužinės pamaldos (mojava) – tradicinės kasdienės pamaldos, vykstančios gegužės mėnesį, skirtos Švč. Mergelei Marijai pagarbinti. Jos vyksta ne tik bažnyčiose, bet ir tikinčiųjų namuose.

Gegužės mėnesio pamaldos yra labai sena religinė praktika Lietuvoje, kuri įsigalėjo apie 1840 metus. Šios pamaldos labiausiai paplitusios kaimuose, miesteliuose. Pamaldų laikas nulemtas žemdirbiškos kaimo kultūros, nes žmonės bendrai maldai gali susirinkti tik baigę ūkio ir namų ruošos darbus.

Gegužinių pamaldų proga papuošiamas altorėlis su girliandomis, gėlėmis, Marijos skulptūra. Marijos garbei giedama Marijos litanija, giesmės.

Ūdekuose giedoti ir melstis renkamasi 30 metų.

2022–2023 metais šią tradiciją nufilmavo Ignas Diliūnas. Vaizdo siužetą „Gegužinių pamaldų tradicija Ūdekų kaime“ galima peržiūrėti „YouTube“ kanale arba knygelėje nuskenavus QR kodą.