
Naujausios
Įsibėgėja Kražių festivalio renginiai
Ši savaitė – jau paskutinė liepos šeštąją prasidėjusio Kražių festivalio savaitė. Ji intensyviausia renginiais. Vyksta respublikinė edukacinė vaikų ir jaunimo teatro stovykla „Collegium“. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro galerijoje veikia kraštiečių keramikės ir tekstilininkės parodos, rengiamos sporto varžybos.
Ateinantį savaitgalį numatoma ypatinga renginių gausa. Juose dalyvaus ne viena Lietuvos įžymybė, net Premjeras Saulius Skvernelis.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Teatro stovykla
Jau antra savaitė Kražiuose veikia respublikinė edukacinė vaikų ir jaunimo teatro mokykla „Collegium“. Stovyklautojai, vadovaujami režisierės Emilijos Ignatavičiūtės, stato spektaklį „Kuriame Lietuvą“ pagal Justino Marcinkevičiaus dramą „Mindaugas“.
Stovykla – tai vienas iš liepos 6 -ąją prasidėjusio ir ateinantį savaitgalį pasibaigsiančio Kražių festivalio renginių.
Vaikų ir jaunimo teatro stovykla Kražiuose rengiama jau dvyliktą kartą. Stovyklos koordinatorė – Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokytoja Violeta Šniaukštienė.
Stovyklos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir savivaldybė. Stovykloje dalyvauja 17 vaikų ir jaunimo atstovų iš Šaukėnų, Kelmės, Jurbarko, Šiaulių, Kražių.
Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro projektų koordinatorė Jurgita Gelumbickienė informavo, kad į teatro mokyklą paskelbiama atranka. Norinčių dalyvauti stovykloje, pamatyti Kražius atsiranda labai daug. Tačiau ne visus įmanoma priimti, nes finansavimas – ribotas. Stovyklautojai maitinami. Tie, kurie toliau gyvena, ir apgyvendinami kultūros centro viešbutyje. Nemažai lėšų prireikia scenografijai ir herojų drabužiams.
„Užsiėmimai neapsakomai įspūdingi“, „Įdomu ir linksma“, „Patyriau daug smagių akimirkų“, „Susiradom naujų draugų“, "Čia dirba ir dalyvauja geri žmonės“, „Norėčiau atvažiuoti ir kitą vasarą“, – J. Gelumbickienė cituoja raštu išreikštus stovyklautojų įspūdžius.
Teatro stovyklose pastatyta daug įvairiausių spektaklių: bene daugiausia antikinių dramų bei įvairioms Lietuvos datoms skirtų spektaklių. Jie paprastai parodomi per baigiamąjį Kražių festivalio renginį.
Suvokti save kaip pilietį
Su stovyklautojais spektaklį statanti vilnietė režisierė Emilija Ignatavičiūtė, šiemet Lietuvos šimtmečio proga scenarijaus pagrindu parinkusi Just. Marcinkevičiaus dramą „Mindaugas“, sako, jog scenarijų reikėjo padaryti suprantamą vaikams ir jame bus remiamasi vaikų fantazija bei kūryba.
„Drama „Mindaugas“ kalba apie Lietuvos kaip valstybės vaikystę, todėl ji puikiai tinka vaikams. Kai išeini į kiemą, pamiršti telefoną ir kompiuterį, pradedi kurti pats. Pagalys gali tarnauti kaip kardas, apgriuvusi būdelė vaizduotėje tampa pilimi – taip ir susikuri Lietuvą. O tikslas – kalbėti ne vien apie Tėvynę, bet ir apie save Tėvynėje, apie savęs kaip piliečio suvokimą“, – sako režisierė.
E. Ignatavičiūtė džiaugiasi provincijos vaikais. Pavyzdžiui, sostinėje vaikai visko persisotinę. Ateina į užsiėmimą – juos linksmink. Tuo tarpu Kražių stovyklautojai turi tikslą – nori savo vaidmenį atlikti gerai, jaučia atsakomybę, nėra jokių kaprizų.
Jauna režisierė dar pati prisimena savo vaikystę, todėl yra labai empatiška vaikystės amžiui, tiems išgyvenimams, kai draugė susiranda kitą draugę, kai susipyksti su bendraamžiais. Vaikai tai skaudžiai išgyvena, nors suaugusiems kartais tai atrodo visiškai nereikšmingos smulkmenos.
„O kas bus, jei suklysiu? – kartais klausia vaikai. Sakau: „Apsiverk ir išbėk iš scenos“. Nusijuokia ir nusiramina. Čia yra teatras. Jis gyvas. Jame daug improvizacijos. Niekas, išskyrus patį aktorių ir režisierių nežino, kaip turėjo būti iš tikrųjų – tuo teatras ir žavus“, – dalijasi mintimis E. Ignatavičiūtė.
Režisierės nuomone, teatrui pasitarnauja ir pati Kražių aura: „Čia norisi atsisėsti ir parašyti knygą“.
Kraštiečių darbų paroda
Kultūros centro galerijoje surengta kraštiečių darbų paroda. Čia eksponuojami iš Kražių kilusios šiaulietės tautodailininkės Reginos Vaišnorienės austi rankšluosčiai, mezginiai ir nėriniai. Kaip teigia menotyrininkė Michalina Adomavičienė, tautodailininkės pastangos išsaugoti senąjį sodžiaus audimo meną ir gebėjimas pajausti bei puikiai įsisavinti jo tradiciją šiandien ypač vertintinas.
Šios tautodailininkės nėrinių tradicijai puikiai atliepia iš Kražių kilusios kaunietės keramikės Ingos Plentauskienės darbai, kuriuose ryškūs liaudiškų nėrinių motyvai.
I. Plentauskienė keramikos srityje dirba jau daugiau kaip 20 metų. Dalyvauja įvairiuose keramikų simpoziumuose, mugėse Lietuvoje bei užsienyje.
Kražiuose gimusi bei augusi kūrėja čia pirmą kartą pristato dalį savo darbų, sukurtų per pastaruosius metus.
Vorkutoje gimęs Saulius Plentauskas jau daugiau kaip 30 metų kuria keramikos darbus. Dalyvauja keramikų, tautodailininkų simpoziumuose, pleneruose, mugėse Lietuvoje bei užsienyje. Yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys, užsiima edukacine veikla, veda keramikos paskaitas, praktikas.
Kražių kultūros centre eksponuojama jo sukurta ąsočių kolekcija bei kaukės. Ąsočiai dekoruoti gamtos formų ornamentais, atkuriami kasdienėje buityje anksčiau naudoti ąsočiai.
Autorės nuotr.
Respublikinėje vaikų ir jaunimo teatro stovykloje spektaklį „Kuriame Lietuvą“ statanti režisierė Emilija Ignatavičiūtė sako, jog Kražiai – ypatinga vieta kūrybai.
Šiaulietės tautodailininkės Reginos Vaišnorienės audimų ir nėrinių raštai gimtinėje Kražiuose.
Ingos Plentauskienės keramika.
Sauliaus Plentausko tradiciniai ąsočiai.