Įsibėgėja Kražių festivalio renginiai

Įsibėgėja Kražių festivalio renginiai

Įsi­bė­gė­ja Kra­žių fes­ti­va­lio ren­gi­niai

Ši sa­vai­tė – jau pa­sku­ti­nė lie­pos šeš­tą­ją pra­si­dė­ju­sio Kra­žių fes­ti­va­lio sa­vai­tė. Ji in­ten­sy­viau­sia ren­gi­niais. Vyks­ta res­pub­li­ki­nė edu­ka­ci­nė vai­kų ir jau­ni­mo teat­ro sto­vyk­la „Col­le­gium“. Kra­žių M. K. Sar­bie­vi­jaus kul­tū­ros cent­ro ga­le­ri­jo­je vei­kia kraš­tie­čių ke­ra­mi­kės ir teks­ti­li­nin­kės pa­ro­dos, ren­gia­mos spor­to var­žy­bos.

Atei­nan­tį sa­vait­ga­lį nu­ma­to­ma ypa­tin­ga ren­gi­nių gau­sa. Juo­se da­ly­vaus ne vie­na Lie­tu­vos įžy­my­bė, ne­t Prem­je­ras Sau­lius Skver­ne­lis.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Teat­ro sto­vyk­la

Jau ant­ra sa­vai­tė Kra­žiuo­se vei­kia res­pub­li­ki­nė edu­ka­ci­nė vai­kų ir jau­ni­mo teat­ro mo­kyk­la „Col­le­gium“. Sto­vyk­lau­to­jai, va­do­vau­ja­mi re­ži­sie­rės Emi­li­jos Ig­na­ta­vi­čiū­tės, sta­to spek­tak­lį „Ku­ria­me Lie­tu­vą“ pa­gal Jus­ti­no Mar­cin­ke­vi­čiaus dra­mą „Min­dau­gas“.

Sto­vyk­la – tai vie­nas iš lie­pos 6 -ąją pra­si­dė­ju­sio ir atei­nan­tį sa­vait­ga­lį pa­si­baig­sian­čio Kra­žių fes­ti­va­lio ren­gi­nių.

Vai­kų ir jau­ni­mo teat­ro sto­vyk­la Kra­žiuo­se ren­gia­ma jau dvy­lik­tą kar­tą. Sto­vyk­los koor­di­na­to­rė – Kra­žių Žy­gi­man­to Liauks­mi­no gim­na­zi­jos mo­ky­to­ja Vio­le­ta Šniaukš­tie­nė.

Sto­vyk­los veik­lą fi­nan­suo­ja Lie­tu­vos kul­tū­ros ta­ry­ba ir sa­vi­val­dy­bė. Sto­vyk­lo­je da­ly­vau­ja 17 vai­kų ir jau­ni­mo at­sto­vų iš Šau­kė­nų, Kel­mės, Jur­bar­ko, Šiau­lių, Kra­žių.

Kra­žių M. K. Sar­bie­vi­jaus kul­tū­ros cent­ro pro­jek­tų koor­di­na­to­rė Jur­gi­ta Ge­lum­bic­kie­nė in­for­ma­vo, kad į teat­ro mo­kyk­lą pa­skel­bia­ma at­ran­ka. No­rin­čių da­ly­vau­ti sto­vyk­lo­je, pa­ma­ty­ti Kra­žius at­si­ran­da la­bai daug. Ta­čiau ne vi­sus įma­no­ma priim­ti, nes fi­nan­sa­vi­mas – ri­bo­tas. Sto­vyk­lau­to­jai mai­ti­na­mi. Tie, ku­rie to­liau gy­ve­na, ir ap­gy­ven­di­na­mi kul­tū­ros cent­ro vieš­bu­ty­je. Ne­ma­žai lė­šų pri­rei­kia sce­nog­ra­fi­jai ir he­ro­jų dra­bu­žiams.

„Už­siė­mi­mai neap­sa­ko­mai įspū­din­gi“, „Įdo­mu ir links­ma“, „Pa­ty­riau daug sma­gių aki­mir­kų“, „Su­si­ra­dom nau­jų drau­gų“, "Čia dir­ba ir da­ly­vau­ja ge­ri žmo­nės“, „No­rė­čiau at­va­žiuo­ti ir ki­tą va­sa­rą“, – J. Ge­lum­bic­kie­nė ci­tuo­ja raš­tu iš­reikš­tus sto­vyk­lau­to­jų įspū­džius.

Teat­ro sto­vyk­lo­se pa­sta­ty­ta daug įvai­riau­sių spek­tak­lių: be­ne dau­giau­sia an­ti­ki­nių dra­mų bei įvai­rioms Lie­tu­vos da­toms skir­tų spek­tak­lių. Jie pa­pras­tai pa­ro­do­mi per bai­gia­mą­jį Kra­žių fes­ti­va­lio ren­gi­nį.

Su­vok­ti sa­ve kaip pi­lie­tį

Su sto­vyk­lau­to­jais spek­tak­lį sta­tan­ti vil­nie­tė re­ži­sie­rė Emi­li­ja Ig­na­ta­vi­čiū­tė, šie­met Lie­tu­vos šimt­me­čio pro­ga sce­na­ri­jaus pa­grin­du pa­rin­ku­si Just. Mar­cin­ke­vi­čiaus dra­mą „Min­dau­gas“, sa­ko, jog sce­na­ri­jų rei­kė­jo pa­da­ry­ti su­pran­ta­mą vai­kams ir ja­me bus re­mia­ma­si vai­kų fan­ta­zi­ja bei kū­ry­ba.

„Dra­ma „Min­dau­gas“ kal­ba apie Lie­tu­vos kaip vals­ty­bės vai­kys­tę, to­dėl ji pui­kiai tin­ka vai­kams. Kai išei­ni į kie­mą, pa­mirš­ti te­le­fo­ną ir kom­piu­te­rį, pra­de­di kur­ti pa­ts. Pa­ga­lys ga­li tar­nau­ti kaip kar­das, ap­griu­vu­si bū­de­lė vaiz­duo­tė­je tam­pa pi­li­mi – taip ir su­si­ku­ri Lie­tu­vą. O tiks­las – kal­bė­ti ne vien apie Tė­vy­nę, bet ir apie sa­ve Tė­vy­nė­je, apie sa­vęs kaip pi­lie­čio su­vo­ki­mą“, – sa­ko re­ži­sie­rė.

E. Ig­na­ta­vi­čiū­tė džiau­gia­si pro­vin­ci­jos vai­kais. Pa­vyz­džiui, sos­ti­nė­je vai­kai vis­ko per­si­so­ti­nę. Atei­na į už­siė­mi­mą – juos links­mink. Tuo tar­pu Kra­žių sto­vyk­lau­to­jai tu­ri tiks­lą – no­ri sa­vo vaid­me­nį at­lik­ti ge­rai, jau­čia at­sa­ko­my­bę, nė­ra jo­kių kap­ri­zų.

Jau­na re­ži­sie­rė dar pa­ti pri­si­me­na sa­vo vai­kys­tę, to­dėl yra la­bai em­pa­tiš­ka vai­kys­tės am­žiui, tiems iš­gy­ve­ni­mams, kai drau­gė su­si­ran­da ki­tą drau­gę, kai su­si­pyks­ti su bend­raam­žiais. Vai­kai tai skau­džiai iš­gy­ve­na, nors suau­gu­siems kar­tais tai at­ro­do vi­siš­kai ne­reikš­min­gos smulk­me­nos.

„O kas bus, jei su­kly­siu? – kar­tais klau­sia vai­kai. Sa­kau: „Ap­si­verk ir iš­bėk iš sce­nos“. Nu­si­juo­kia ir nu­si­ra­mi­na. Čia yra teat­ras. Jis gy­vas. Ja­me daug imp­ro­vi­za­ci­jos. Nie­kas, iš­sky­rus pa­tį ak­to­rių ir re­ži­sie­rių ne­ži­no, kaip tu­rė­jo bū­ti iš tik­rų­jų – tuo teat­ras ir ža­vus“, – da­li­ja­si min­ti­mis E. Ig­na­ta­vi­čiū­tė.

Re­ži­sie­rės nuo­mo­ne, teat­rui pa­si­tar­nau­ja ir pa­ti Kra­žių au­ra: „Čia no­ri­si at­si­sės­ti ir pa­ra­šy­ti kny­gą“.

Kraš­tie­čių dar­bų pa­ro­da

Kul­tū­ros cent­ro ga­le­ri­jo­je su­reng­ta kraš­tie­čių dar­bų pa­ro­da. Čia eks­po­nuo­ja­mi iš Kra­žių ki­lu­sios šiau­lie­tės tau­to­dai­li­nin­kės Re­gi­nos Vaiš­no­rie­nės aus­ti rankš­luos­čiai, mez­gi­niai ir nė­ri­niai. Kaip tei­gia me­no­ty­ri­nin­kė Mi­cha­li­na Ado­ma­vi­čie­nė, tau­to­dai­li­nin­kės pa­stan­gos iš­sau­go­ti se­ną­jį so­džiaus au­di­mo me­ną ir ge­bė­ji­mas pa­jaus­ti bei pui­kiai įsi­sa­vin­ti jo tra­di­ci­ją šian­dien ypač ver­tin­ti­nas.

Šios tau­to­dai­li­nin­kės nė­ri­nių tra­di­ci­jai pui­kiai at­lie­pia iš Kra­žių ki­lu­sios kau­nie­tės ke­ra­mi­kės In­gos Plen­taus­kie­nės dar­bai, ku­riuo­se ryš­kūs liau­diš­kų nė­ri­nių mo­ty­vai.

I. Plen­taus­kie­nė ke­ra­mi­kos sri­ty­je dir­ba jau dau­giau kaip 20 me­tų. Da­ly­vau­ja įvai­riuo­se ke­ra­mi­kų sim­po­ziu­muo­se, mu­gė­se Lie­tu­vo­je bei už­sie­ny­je.

Kra­žiuo­se gi­mu­si bei au­gu­si kū­rė­ja čia pir­mą kar­tą pri­sta­to da­lį sa­vo dar­bų, su­kur­tų per pa­sta­ruo­sius me­tus.

Vor­ku­to­je gi­męs Sau­lius Plen­taus­kas jau dau­giau kaip 30 me­tų ku­ria ke­ra­mi­kos dar­bus. Da­ly­vau­ja ke­ra­mi­kų, tau­to­dai­li­nin­kų sim­po­ziu­muo­se, ple­ne­ruo­se, mu­gė­se Lie­tu­vo­je bei už­sie­ny­je. Yra Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos na­rys, už­sii­ma edu­ka­ci­ne veik­la, ve­da ke­ra­mi­kos pa­skai­tas, pra­kti­kas.

Kra­žių kul­tū­ros cent­re eks­po­nuo­ja­ma jo su­kur­ta ąso­čių ko­lek­ci­ja bei kau­kės. Ąso­čiai de­ko­ruo­ti gam­tos for­mų or­na­men­tais, at­ku­ria­mi kas­die­nė­je bui­ty­je anks­čiau nau­do­ti ąso­čiai.

Au­to­rės nuo­tr.

Res­pub­li­ki­nėje vai­kų ir jau­ni­mo teat­ro sto­vyk­lo­je spek­tak­lį „Ku­ria­me Lie­tu­vą“ sta­tan­ti re­ži­sie­rė Emi­li­ja Ig­na­ta­vi­čiū­tė sa­ko, jog Kra­žiai – ypa­tin­ga vie­ta kū­ry­bai.

Šiau­lie­tės tau­todai­li­nin­kės Re­gi­nos Vaiš­no­rie­nės au­di­mų ir nė­ri­nių raš­tai gim­ti­nė­je Kra­žiuo­se.

In­gos Plen­taus­kie­nės ke­ra­mi­ka.

Sau­liaus Plen­taus­ko tra­di­ci­niai ąso­čiai.