Išgyventi padeda Lietuvos ir Anglijos žemė

Išgyventi padeda Lietuvos ir Anglijos žemė

Išgyventi padeda Lietuvos ir Anglijos žemė

Aunuvėnuose gyvenantys Vida ir Kęstutis Jankai nesidairo į valstybės kišenę, nors kaime darbo nėra. Kęstutis įsikibo į žemę. Vida dirbo Šiauliuose. O kai atlyginimą sumažino tiek, kad neapsimokėjo važinėti, su dukra patraukė į Angliją skinti salotų. Prabangos nesivaikanti šeima gyvena pagal išgales. Investavo į ūkį. Dabar stato naują namą.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Namas name

Aunuvėnuose patraukia akį medinis namas, aplink kurį lyg gynybinė siena auga mūras. Mūras gerokai erdvesnis už nedidelį medinį namuką, liekantį viduryje. Užima pusę kiemo. Užsuku. Sutinka trys moterys: mama ir dvi dukros. Tik tėvelio nėra namuose – aria laukus.

„Čia mūsų namas name, – aiškina šeimininkė Vida Jankienė, neperseniausiai grįžusi iš Anglijos. – Susituokę nusipirkome medinį namelį. Čia išauginome dukras. Nebuvo iš ko investuoti į buitį. Supirkinėjome žemes. Reikėjo investuoti į techniką. Ir dabar neturime kur išsikraustyti. O naują namą norime matyti toje pačioje vietoje. Todėl aplink mūrijame sienas.“

Dukros rodo nagingo tėvelio pastatytus naujus garažus ir ūkinius pastatus. Įrengtą pirtį. Dabar beliko pastatyti ir įrengti namą.

Prisidurti tenka iš užsienio

V.Jankienė pasakoja, jog išgyventi ir dar ką nors statyti kaime nėra lengva. Kad sutvirtintų ūkį prieš septynerius metus vyras važinėdavo dirbti į statybas Latvijoje. Vida, likusi namuose, su dukromis šėrė gyvulius, augino galvijus, laikė karvių.

Dabar šeima nuprendė verstis tik augalininkyste. „Aš ūkyje šiuo metu nenaudinga. Nevairuoju traktoriaus, nedirbu laukuose, – pasakoja moteris. – Kurį laiką dirbau Šiauliuose, prekybos centre. Iš pradžių atlyginimas buvo per du tūkstančius. Apsimokėjo važinėti. Paskui mažino, kol sumažino iki 800 litų. Nevertėjo leisti pinigų degalams. Nusprendžiau važiuoti į Angliją. Iš pradžių patyriau daug streso. Nebuvai tikra, kad įdarbinimo agentūra neapgaus. Buvau prisiklausiusi visokiausių istorijų.“

Taigi, pavasarį Jankų šeima skilo pusiau. Vida ir vyresnioji dukra Lina patraukė į Angliją. Jaunesnioji dukra Aušra ir tėvas liko ūkyje.

Įdarbinimo mokestis atsipirko per savaitę

Dabar Vida su šypsena prisimena savo baimes. Už įdarbinimą abi su dukra sumokėjo po tūkstantį litų. Ši suma atsipirko per savaitę. Už valandą darbo buvo mokama po 7 svarus. Maždaug vienos dienos uždarbį teko atiduoti už gyvenimą bendrabutyje.

Moterys dirbo laukuose. Pjovė salotas. „Pirmą savaitę nuo lankstymosi labai skaudėjo nugarą. Jau žadėjau pirkti lėktuvo bilietą ir skristi namo, – mena Vida. – Bet po savaitės apsipratom. Ir nugara priprato. Neatsilikau nuo jaunų.“

Salotų laukai priklausė italui. Biure dirbo lenkės. O laukuose lietuviai, latviai, bulgarai. Atlygis priklausė nuo to, kiek salotų pavykdavo suruošti prekybos centrams. Žinoma, ir nuo to, kiek jų užsakydavo. Tiek įvairiausių rūšių salotų lietuvė nebuvo nė regėjusi. Ir užauga jos greitai – per mėnesį didžiausia kepurė. Salotos Anglijoje – nepigios, viena gūžė kainuoja daugiau kaip svarą.

Kartais darbą trukdydavo lietūs. Tačiau skristi uždarbiauti į Angliją vistiek apsimokėjo. Nors vyras iš ūkio uždirbo daugiau, pripažįsta Vida.

Moteris džiaugiasi praplėtusi ir akiratį. Ją stebino džiaugsmingas britų požiūris į gyvenimą. Net močiutės invalidų vežimėliuose važiuoja į barus, kavines, šypsosi.

Kainos riečia į ožio ragą

Sugrįžusi iš užsienio V.Jankienė sako patyrusi šoką. Nors ir išvažiuojant maisto ir pramoninių prekių kainos buvo didelės, bet sugrįžus iš užsienio ir pradėjus lyginti su tenykštėmis, apima neviltis:

„Anglijoje už 60 svarų prisipirkdavome pilną vežimėlį maisto. Visko – ir mėsos, ir kruopų, ir daržovių, ir saldumynų, ir vaisių. Lietuvoje, sumokėjęs 300 litų, iš prekybos centro išeini su terbele.“

Vasarą V.Jankienė vėl ketina skristi į Angliją. Sausį padirbėti išleis abi dukras. Lina ir Aušra jau baigusios vidurinę mokyklą. Lina norėtų dirbti pasienio tarnyboje. Šiuo metu kaip savanorė dalyvauja Krašto apsaugos tarnybos apmokymuose ir pratybose. Aušra norėtų tapti žemės ūkio specialiste. Tačiau pirmiausia jaunos merginos ketina užsidirbti pinigų studijoms.

Kęstutis Jankus laisvu nuo ūkio darbų laiku toliau kels aukštyn naujojo namo sienas.

Autorės nuotr.

SANTARVĖ: Vida Jankienė su vyresniąja dukra Lina padirbėjusios Anglijoje grįžo į Lietuvą. Sutardama ir išnaudodama visas įmanomas galimybes šeima ir kaime išgyvena.

NAMAI: Aplink senąjį medinį namą Jankai stato naują mūrą.

NAGINGUMAS: Iš sudegusio tvarto likučių Kęstutis Jankus pasitelkęs draugus, pastatė išvaizdų ūkinį pastatą su pirtele.