
Naujausios
Išėjo santūrios ir gilios poezijos kūrėja
Šiandien gimtojoje Suvalkijos žemėje amžino poilsio atguls Joniškio garbės pilietė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė, 18 knygų autorė, poetė Ona Mikalauskienė. Mąsliai į pasaulį žvelgusi kūrėja pasirinko su menais nesusijusią profesiją, studijavo Žemės ūkio akademijoje ir baigė agronomiją, tačiau kūrybinio prado užgniaužti neįmanoma.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pradėjo kurti dar gimnazijoje
Ona Mikalauskienė gimė 1926 metais liepos 20 dieną Margavos kaime, Marijampolės rajone. Mokydamasi gimnazijoje, paskatinta literatūros mokytojo Alfonso Tiešiaus, pradėjo rašyti eilėraščius. 1946 metais įstojo į Žemės ūkio akademiją, bet kūrybos nepamiršo.
1952 metais Ona Mikalauskienė su šeima atvyko gyventi į Joniškį. Rajoninis laikraštis „Tarybinis balsas“ (dabar – „Sidabrė") pradėjo spausdinti pirmuosius jos eilėraščius. Aktyvi Joniškio literatų klubo „Audruvė“ narė 1993 metais išleido pirmąjį poezijos rinkinį „Laiko prisilietimas“, po kurio brandi kūrybinė versmė ėmė lietis dar gausiau.
Poetė išleido 18 poezijos knygų, tarp jų – keletą rinkinių, skirtų vaikams.
1998 metais O. Mikalauskienė buvo priimta į Lietuvos rašytojų sąjungą. Literatūros tyrinėtoja profesorė Viktorija Daujotytė knygoje „Parašyta moterų“ ją pristatė kaip „bendrųjų temų rašytoją, savaip parafrazuojančią savos kartos poetų – ypač J. Degutytės, Just. Marcinkevičiaus temas“.
Apdovanojimai ir įvertinimas
O. Mikalauskienė ne kartą tapo „Šiaulių krašto“, „Šeimininkės“ laikraščių organizuotų eilėraščių konkursų laureatė, buvo joniškiečių ir Kauno rašytojų kūrybinių susitikimų organizatorė.
Už indėlį į kultūrinį ir šviečiamąjį darbą ji buvo apdovanota Šiaulių apskrities administracijos padėkos raštais, o 2004 metais O. Mikalauskienei suteiktas Joniškio garbės pilietės vardas.
Joniškietė pedagogė Nijolė Vaičiulytė-Mykolaitienė apie O. Mikalauskienės eiles yra pasakiusi: „Kuo mažiau jausmų, tuo poezija yra visuotinesnė ir jos „galiojimo“ laikas ilgesnis“.
Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vilma Kumpikevičiūtė taikliai pastebėjo, kad O. Mikalauskienė viską ima atsargiai, pirštų galais, pagarbiai ji elgiasi ir su žodžiais: derina, ieško, kol rezultatas tampa tobulas.
Jai buvo svarbi tolerancija
Santūri, aristokratiškų manierų, visada elegantiška poetė labai nemėgo beatodairiško lipimo per galvas, nesantaikos, peštynių dėl postų. Sakydavo, kad visi esame „žemės keleiviai, trumpam čia viešintys. Geriau, kad išsiskirtume nesusipykę“. Poetei tolerancija buvo syvai, maitinantys bendravimo medį.
Paskutiniais metais ji sakė pamiršusi televizoriaus jungiklį, nes nenorėjo matyti jokių šou. Net radiją įkišo giliai į spintą.
Praėjusią vasarą, minėdama 90-metį, O. Mikalauskienė prisipažino, kad jai visada buvo artima prieblanda, mėnesiena, pilnatis, o žėrintis pasaulis dažniausiai atklysta iš laimingos vaikystės, kurioje buvo nuostabus Amalvos ežeras ir jį supantis liumpuojantis žalumos kilimas, vaivorai, spanguolynai, ūkai.
Žavėjosi Islandija
Paskutiniam eilėraščių rinkiniui, išleistam praėjusiais metais, poetė išrinko pavadinimą „Trisdešimt trys eilėraščiai plius“, kuris, kaip pati sakė, jai tiesiog pasirodė gražus.
Šioje knygoje dažnas veikėjas – Dievas, Mesijas. Naujajame rinkinyje išspausdintas eilėraštis apie Kryžių kalną. Jį poetė rašė, kai netikėtai neteko sūnaus.
O. Mikalauskienė pastaruoju metu labiausiai iš rašytojų žavėjosi islandų prozininku, Nobelio premijos laureatu Haroldu Laksnesu, kurio kūriniai dvelkia nežabota laisve, pasitikėjimu savimi. Per jubiliejų paklausta, kurią šalį pasirinktų, jei dabar iškeliautų, atsakė, kad tik Islandiją, nes jai iš literatūros atrodė, jog ten gyvena laisvi ir drąsūs žmonės. Juk būtent Islandija pirmoji pripažino Lietuvos nepriklausomybę.
(Iš paskutinio poetės rinkinio „Trisdešimt trys plius")
KLYKSMAS
krūpteli siela
kieno
šitas klyksmas –
ar gervių
ar šitaip iš savo lizdo
diena
atplyšta?
skausminga
akimirka
it žaibo kirtis
ir šiandien
į vakar
jau pavirto –
jau praeities žinion
nugirgsi
Autorės nuotr.
Praėjusiais metais Ona Mikalauskiene šventė 90 metų sukaktį ir išleido 18-ą savo poezijos rinkinį.