
Naujausios
Ir senatvėje reikia drąsos pokyčiams
Ar sulaukęs garbaus amžiaus ir be artimųjų likęs senolis, būtinai pasmerktas vienatvei? Linkuvos socialinių paslaugų centre įsikūrusieji tvirtina, kad ir senatvėje žmogus gali rinktis įdomų, pilnavertį gyvenimą. Tereikia nebijoti drąsių permainų ir ryžtis keisti savo įprastą gyvenimą.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
„Verkiau be reikalo“
Neseniai Linkuvos socialinės globos namuose apsigyveno Danguolė Bažadragytė iš Balsių kaimo. Moteris, rugsėjį sulauksianti 80-mečio jubiliejaus, džiaugiasi savo apsisprendimu. Redakcijos pakalbinta balsietė pirmiausiai dalijosi savo patyrimu ir išgyvenimais.
„Žmonėms, kurie liko vieniši ir sunkiai kenčia vienatvę, norėčiau papasakoti savo istoriją. Gal lengviau bus jiems apsispręsti?
Gyvenau nuosavame name: antrame aukšte aš, pirmame – mano dukra su šeima. Atrodė taip bus visada. Bet dukra mirė. Visi jos labai gedėjom. Aš taip pergyvenau ir verkiau, kad atrodė ir mane jau reiks laidoti.
Neprisimenu, kas pirma davė mintį man važiuoti į senelių namus. Pradžioje tą pasiūlymą atmečiau, o paskui pradėjau galvoti. Kai apsisprendžiau vėl verkiau: gaila buvo palikti namelius, nors atsinešti malkų, vandens darėsi vis sunkiau.
Susitvarkiau dokumentus, viską palikau ir išvažiavau. O čia – nepatikėjau, kad bus taip gerai. Personalas viskuo pasirūpina, gerai maitina, šilta, gera. O ir neatrodo, kad esu likus be savo namų. Pavasariop parvešiu žieminius rūbus, pasiimsiu pavasarinius ir vėl čia.
Praėjusį savaitgalį sugužėjo lankytojų pas mane pilnas kambarys: žentas, anūkai, pasidžiaugiau, kad čia man tikrai yra gera. Smagu ir jiems tą girdėti. Be reikalo verkiau išvažiuodama iš namų“, – savo pasakojimą baigia pašnekovė.
O centre prieš porą metų įsikūrusi Zuzana Suknevičienė iš Blekonių garbaus amžiaus vienatvę kenčiančius žmones kviečia bent atvažiuoti ir savomis akimis įsitikinti koks čia gyvenimas. „Argi negerai?: nieko dirbti nereikia, ilsiesi sau, vasarą pasivaikščioti išeini, paobuoliauji“, – savo kitokiu gyvenimu džiaugiasi 79-erių sulaukusi centro gyventoja.
Besidominčiųjų daugėja
Šią savaitę Linkuvos socialinių paslaugų centre paskelbta atvirų durų diena. Šio centro direktorės Reginos Balčytės teigimu, tam, kad paskatintume žmones atvykti susipažinti su darbuotojų teikiama pagalba vienišiems ir neįgaliems žmonėms, su galimybe jiems apsigyventi centre.
Direktorė pasakoja, jog domėjimasis centro veikla nuolat auga, nes visuomenei senstant ir darbingiems išvažiuojant į užsienį, daugėja liekančių senų ir vienišų, neįgalių žmonių, kuriuos palikti vienus gyventi būtų nesaugu jiems patiems ir tiesiog nehumaniška.
„Domisi savo buvusiais gyventojais ir seniūnai. Rūpi, kaip čia įsikūrė, kaip jaučiasi buvę seniūnijos žmonės“, – teigia direktorė.
Šiuo metu Linkuvos socialinių paslaugų centre gyvena 54 globojami žmonės ir 30 reikalingų socialinės priežiūros. Šio centro padalinyje „Naminukas“ glaudžiasi 10 vaikų, kurių dėl girtavimo prižiūrėti negali tėvai.
„Mums smagu, kad jau sulaukiame ne tik besidominčių gyvenimu čia, bet ir rėmėjų. Štai neseniai Žvirblonių ir Žeimelio žemės ūkio bendrovės pasidomėjo, ar ko mums netrūksta, pasiūlė 300 eurų paramą, – džiaugiasi R.Balčytė. – Mes jau žinojome kur paramą išleistume, nes labai reikėjo specialios dušo kėdės neįgaliems prausti. Kai geradariai sužinojo, jog parama turės tikslią paskirtį, ją padidino iki 500 eurų. Dar šiek tiek prisidėję, tas dvi labai brangias kėdes įsigijome. Jos – didelis palengvinimas bei patogumas ir neįgaliems mūsų gyventojams, ir juos aptarnaujantiems darbuotojams“, – besikeičiančiu visuomenės požiūriu į socialinės paramos įstaigas džiaugiasi R.Balčytė.
Planuojama plėstis
Šiuo metu Linkuvos socialinių paslaugų centre yra 51 darbuotojų etatas. Centro šildymo sistemą prijungus prie gimnazijos, laisvi liko keturi kūrikų etatai. Rajono savivaldybės sprendimu, dėl to bendras centro darbuotojų etatų skaičius ir mokos fondas nesumažėjo.
„Nes jau seniai sakiau, kad centrui reikia kineziterapeuto ir psichologo. Kad šie specialistai mūsų įstaigai reikalingi ir kad jų paslaugas būtina įtraukti į teikiamų paslaugų paketą, patvirtino ir atliktas Seimo kontrolieriaus tarnybos patikrinimas,“ – sako R.Balčytė.
Direktorė sako, jog artimiausioje ateityje planuojama pradėti projektinėmis lėšomis finansuojamą naujų patalpų rengimą.
Buvusios Linkuvos vaistinės pastate, 125 kvadratinių metrų plote numatyta įrengti vadinamąsias atokvėpio patalpas. Čia būtų teikiama nauja paslauga, apie kurią svajoja neįgalius ar senyvo amžiaus namuose prižiūrintys artimieji.
„Mes šiems žmonėms pakeisime artimuosius, kol jie per atokvėpiui skirtą laiką gydysis ar ilsėsis“, – sako direktorė, įsitikinusi, kad ši dar retai kur teikiama paslauga rajono gyventojams yra reikalinga ir greitai taps paklausi.
Renatos ŽIEDIENĖS nuotr.
Jaunesnė ir stipresnė Zuzana Suknevičienė pati namuose kepdavo duoną, dabar tik galėjo patarinėti centro darbuotojoms. Nes užminkyti tešlą – daug jėgų reikalaujantis darbas.
„Darbingiems išvažiuojant į užsienį, vis daugiau lieka senų ar neįgalių žmonių, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra ar globa. Todėl centro paslaugų poreikis auga“, – teigia direktorė Regina Balčytė.