
Naujausios
Ieško istorinio žygio į Vilnių liudytojų
Žagarės gimnazijos geografijos mokytoja Alma Kančelskienė saugoja savo šviesaus atminimo tėvelio Vaclovo Eitučio, tarnavusio Lietuvos kariuomenėje, liudijimo apie istorinį 1939-ųjų žygį į Vilnių liudijimo kopiją. Pedagogės vadovaujama mokinių grupė, dalyvaujanti nacionaliname konkurse „Praeities stiprybė – dabarčiai“ subrandino idėją rasti ir pakalbinti kuo daugiau tokį pat dokumentą turinčių žmonių arba jų paveldėtojų. Galbūt padėti galėtų „Šiaulių krašto“ skaitytojai, svarsto mokytoja.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Išsaugotas dokumentas
Kraštotyra ir Lietuvos istorija besidominti Žagarės gimnazijos geografijos mokytoja Alma Kančelskienė tėvelio Vaclovo Eitučio liudijimo apie 1939 metais organizuotą žygį į Vilnių – Gedimino miestą kopiją laiko įrėmintą darbo kambaryje. Iš šio dokumento nuo sienos žvelgia kunigaikštis Gediminas, jame išdėstyti fotografiniai vaizdai su žygio momentais, džiaugsmingu ir pagarbiu Lietuvos karių sutikimu, Arkikatedra, Aušros vartais, Vilniaus panorama iš paukščio skrydžio.
Dokumentą puošia užrašas „Į savąjį Gedimino miestą 1939-X-27-29“, o apačioje įrašytas liudijimas: „Dalyvavo istoriniame žygyje į Lietuvos sostinę Vilnių“. Dokumentas buvo įteiktas 1940 metų balandžio 15 dieną. A. Kančelskienė įsitikinusi, kad ant originalo, kurį saugoja kiti vaikai, – iš viso jų šeimoje užaugo septyni, – yra įrašyta ir tėvo pavardė, tačiau per laiką galbūt išbluko, todėl kopijuotame dokumente jos nebesimato.
„Gaila, kad tėvelio daug neklausinėjome. Prisiminimuose išliko tik nuotrupos, kad žygis truko kelias dienas ir Lietuvos kariuomenė Vilniaus bei apylinkių gyventojų buvusi sutikta labai gražiai, su sveikinimais ir gėlėmis. Tėvelis į Vilnių jojo ant žirgo, jis tarnavo Lietuvos kariuomenės dragūnų pulke Tauragėje“, – sakė savo brolius ir seseris apie minėtą įvykį klausinėjusi Alma Kančelskienė.
Jai labiau įstrigo prisiminimas, kad šis dokumentas sovietiniais metais buvo slepiamas „ant aukšto“ – palėpėje. Ten gulėjo lakūnų St. Dariaus ir St. Girėno portretai, herbo Vyčio kopija, žurnalai „Romuva“.
Lietuvos kariuomenės žygis
Remiantis istoriniais duomenimis, nuo 1919 metų balandžio iki 1939 metų rugsėjo Vilniaus kraštas buvo okupuotas Lenkijos. 1939-ųjų spalio 10 dieną SSRS su Lietuva pasirašė Vilniaus ir Vilniaus srities Lietuvos Respublikai perdavimo ir Lietuvos bei Sovietų Sąjungos savitarpio pagalbos sutartis. Bet mažai kas žinojo, kad SSRS ir Vokietija pasidalijo Lietuvą ir kitas Baltijos šalis, tad Vilniaus ir jo krašto dalies sugrąžinimas buvo sąmokslo rezultatas ir netrukus grėsė nauja okupacija.
1939 metų spalio 27–29 dienomis Lietuvos kariuomenės Vilniaus rinktinė, vadovaujama generolo V. Vitkausko, pradėjo žygį iš įvairių pasienio vietų į Vilnių. 1939 metų spalio 27 dieną Lietuvos kariuomenės kariai peržengė demarkacinę liniją, skyrusią Vilnių ir kitas rytines lietuvių etnines žemes nuo nepriklausomos Lietuvos, spalio 28 dieną jie įžengė į sostinę, o spalio 29-ąją Gedimino kalne iškilo trispalvė. Vietos gyventojai – daugiausia lenkai – atžygiavusius karius sveikino, dovanojo gėlių, siūlė nakvynę, nes žmonės buvo pavargę nuo netvarkos, bado ir plėšikavimų. Jiems Lietuvos kariuomenė atrodė tvarkos ir saugumo garantas.
Prašo informacijos
Žagarės gimnazijos devintokai, įsijungę į nacionalinį mokinių konkursą „Praeities stiprybė – dabarčiai“, nusprendė surasti daugiau tokio pat dokumento–liudijimo apie žygį į Vilnių turėtojų ir juos pakalbinti, surinkti kuo daugiau gyvų iš lūpų į lūpas perduotų prisiminimų.
„Tad prašytume tuos, kurie patys turi išsaugoję tokį dokumentą arba pažįsta juos turintį žmogų, mums pranešti, kad galėtume susisiekti ir pakalbinti,“ – kreipiasi mokytoja A. Kančelskienė. Jai reiktų skambinti telefonu: 861583781 arba – kreiptis į „Šiaulių krašto“ redakcijos Joniškio biurą.
Autorės nuotr.
Žagarės gimnazijos devintokai ieško žmonių, turinčių tokį pat apie 1939 metų žygį į Vilnių liudijantį dokumentą.
Mokytoja Alma Kančelskienėm prisimena, kad jos tėvelis Vaclovas Eitutis yra pasakojęs, kaip į Vilnių jojo ant žirgo, mat tarnavo Lietuvos kariuomenės dragūnų pulke Tauragėje.