Į pirmąsias mūšio linijas viceministras atsiuntė dvi specialistes

Į pirmąsias mūšio linijas viceministras atsiuntė dvi specialistes

Į pir­mą­sias mū­šio li­ni­jas vi­ce­mi­nist­ras at­siun­tė dvi spe­cia­lis­tes

Kel­miš­kiai žem­dir­biai, iki pa­sku­ti­nės aki­mir­kos nea­be­jo­ję, jog į il­gai lauk­tą su­si­ti­ki­mą at­vyks Ap­lin­kos vi­ce­mi­nist­ras Li­nas Jo­naus­kas, li­ko nu­si­vy­lę. Mat vi­ce­mi­nist­ras vie­to­je sa­vęs į pir­mą­sias mū­šio li­ni­jas at­siun­tė dvi mi­nis­te­ri­jos spe­cia­lis­tes.

Ka­dan­gi į dau­ge­lį klau­si­mų vieš­nios iš kar­to ne­ga­lė­jo at­sa­ky­ti, kel­miš­kių pro­ble­mas už­si­ra­šė ir pa­ža­dė­jo per­duo­ti sa­vo va­do­vams.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

Lau­kė ir ne­su­lau­kė

Ant­ra­die­nį, į Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Ta­ry­bos po­sė­džių sa­lę rin­ko­si kel­miš­kiai žem­dir­biai, žem­dir­biš­kų or­ga­ni­za­ci­jų at­sto­vai, atė­jo ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis ir Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė – vi­si vy­lė­si akis į akį su­si­tik­ti su Ap­lin­kos vi­ce­mi­nist­ru Li­nu Jo­naus­ku ir iš pir­mų lū­pų iš­girs­ti jo at­sa­ky­mus į žem­dir­biams la­bai ak­tua­lius ap­lin­ko­sau­gi­nius klau­si­mus.

De­ja, nu­ma­ty­tu lai­ku į su­si­ti­ki­mą at­vy­ko ne L. Jo­naus­kas, o dvi Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos spe­cia­lis­tės – Miš­kų de­par­ta­men­to Miš­ki­nin­kys­tės sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Zi­ta Bit­vins­kai­tė bei Sau­go­mų te­ri­to­ri­jų ir kraš­to­vaiz­džio de­par­ta­men­to Kraš­to­vaiz­džio sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Kris­ti­na Ul­kie­nė.

Z. Bit­vins­kai­tė juo­ka­vo, jog į pir­mą­sias mū­šio li­ni­jas kaip pa­pras­tai siun­čia­ma stip­riau­sio­ji ly­tis – mo­te­rys, o K. Ul­kie­nė pri­pa­ži­no į Kel­mę iš­vy­ku­si „pa­kel­ta“ nuo sa­vo dar­bo sta­lo. „Yra kaip yra. Be to, mi­nis­te­ri­ja anks­čiau yra ga­vu­si klau­si­mų iš Kel­mės ra­jo­no, tarp ku­rių – daug, su­si­ju­sių su miš­kais. Gal dėl to ir esu čia“, – sa­kė Zi­ta Bit­vins­kai­tė.

Lauks at­sa­ky­mų raš­tu

Vieš­nios su­lau­kė įvai­rių klau­si­mų. Ne į vi­sus ga­lė­jo at­sa­ky­ti, to­dėl są­ži­nin­gai už­si­ra­ši­nė­jo ir pa­ža­dė­jo per­duo­ti sa­vo va­do­vams.

Kel­mės ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kas Ro­mas Do­cius sa­kė, jog su­si­ti­ki­mui su Ap­lin­kos mi­nist­ru bu­vo ruoš­tą­si il­gai ir at­sa­kin­gai. To­dėl į vieš­nių neat­sa­ky­tus klau­si­mus lauks raš­tiš­kų at­sa­ky­mų iš mi­nis­te­ri­jos.

Dau­giau­sia kel­miš­kiai tei­ra­vo­si apie šiuo me­tu vi­sos Lie­tu­vos ūki­nin­kams ak­tua­liau­sius da­ly­kus: leis­ti­no pri­va­žia­vi­mo prie van­dens tel­ki­nių at­stu­mus, trę­ši­mo pla­nų su­da­ry­mus, in­di­vi­dua­lių grę­ži­nių van­dens ap­skai­tą, sau­go­mų te­ri­to­ri­jų įsta­ty­mo nuo­sta­tas, miš­kų įvei­si­mą, sau­go­ti­nų ir ne­sau­go­ti­nų žel­di­nių kir­ti­mą, me­džio­ja­mų­jų gy­vū­nų da­ro­mos ža­los skai­čia­vi­mą ir at­ly­gi­ni­mą ir pa­na­šiai.

Sei­mui yra pa­teik­tas Sau­go­mų te­ri­to­ri­jų įsta­ty­mo pa­kei­ti­mas, ku­ria­me nu­ma­ty­tas pa­leng­vi­ni­mas ūki­nin­kams ir miš­ki­nin­kams vyk­dy­ti veik­lą – nu­ma­ty­ta ga­li­my­bė pri­va­žiuo­ti prie van­dens tel­ki­nio, im­ti van­de­nį lais­ty­mui, neuž­ter­šiant van­dens tel­ki­nio. Šiuo me­tu iki pa­vir­ši­nių van­dens tel­ki­nių nu­sta­ty­ta 25 met­rų ap­sau­gi­nė zo­na.

Žem­dir­biai tei­ra­vo­si apie me­džių kir­ti­mą pri­va­čio­je val­do­je. Vieš­nios aiš­ki­no, jog ne­sau­go­ti­nus žel­di­nius ga­li­ma kirs­ti į Kul­tū­ros pa­vel­do re­gist­ro, Ke­lių ap­sau­gos zo­nas, Pak­ran­čių ap­sau­gos juos­tas ne­pa­ten­kan­čio­se na­mų val­do­se, tik svar­bu ne­pa­žeis­ti kai­my­ni­nių že­mės skly­pų sa­vi­nin­kų in­te­re­sų. Lau­kuo­se kirs­ti rei­ka­lin­gas lei­di­mas sto­res­nėms ne­gu 20 cen­ti­met­rų skers­mens eg­lėms, pu­šims ir ber­žams. Kai ku­riuos me­džius Sa­vi­val­dy­bės ga­li pa­čios pa­skelb­ti sau­go­ti­nais.

Vieš­nios su­lau­kė klau­si­mų, su­si­ju­sių su me­lio­ra­ci­ja, ta­čiau į juos neat­sa­kė, teig­da­mos, jog me­lio­ra­ci­jos rei­ka­lais rū­pi­na­si ki­ta mi­nis­te­ri­ja.

Apie miš­ko vei­si­mą ne miš­ko že­mė­je Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos Miš­kų de­par­ta­men­to Miš­ki­nin­kys­tės sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Zi­ta Bit­vins­kai­tė pa­pa­sa­ko­jo iš­sa­miai. Nau­jo­vė – miš­ko įvei­si­mo duo­me­nys į miš­kų ka­dast­rą įke­lia­mi au­to­ma­tiš­kai. Ta­čiau, pa­vyz­džiui, miš­ką įvei­sus pa­va­sa­rį, kol „su­vaikš­čios“ do­ku­men­tai, duo­me­nų įkė­li­mas į miš­kų ka­dast­rą ga­li už­truk­ti iki me­tų pa­bai­gos.

Per daug žvė­rių?

Daug dis­ku­si­jų ki­lo dėl lau­ki­nių gy­vū­nų, ypač šer­nų, da­ro­mos ža­los pa­sė­liams, pie­voms, ža­los at­ly­gi­ni­mo.

Že­mės ūkio ir kai­mo plėt­ros sky­riaus ve­dė­jas Juo­zas Rim­kus sa­kė ma­nan­tis, jog Ža­los nu­sta­ty­mo ko­mi­si­jai, su­da­ry­tai iš še­šių kom­pe­ten­tin­gų as­me­nų, reik­tų su­teik­ti dau­giau ga­lių. „Nu­va­žia­vo­me pas ūki­nin­ką, ku­rio val­dos šer­nų – tie­siog suar­tos, ne­bė­ra ką ma­tuo­ti. Tei­rau­juo­si mi­nis­te­ri­jo­je, kaip elg­tis. Gau­nu elekt­ro­ni­nį at­sa­ky­mą, jog ko­mi­si­ja to­kiais at­ve­jais spren­džia pa­ti, ga­li nau­do­tis na­cio­na­li­nės mo­kė­ji­mo agen­tū­ros ža­los ap­skai­čia­vi­mo me­to­di­ka. Trys teis­mo po­sė­džiai vyks­ta, ir nie­kas teis­mui dar neaiš­ku“, – pik­ti­no­si J. Rim­kus.

Kel­mės ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kas Ro­mas Do­cius pri­mi­nė Kūp­rės miš­kus nu­siau­bu­sias tau­rių­jų el­nių ban­das po 80 ir dau­giau žvė­rių. Pra­šy­ta li­cen­ci­jų pa­pil­do­mai leis­ti su­me­džio­ti tau­rių­jų el­nių. Gau­ta vie­na li­cen­ci­ja. Nei lau­kų, nei miš­kų nuo žvė­rių neap­sau­gos re­pe­len­tai, tvo­ros. Pa­sak su­si­rin­ku­sių­jų, rei­ka­lin­ga ma­žin­ti žvė­rių po­pu­lia­ci­ją.

Siū­lė verž­tis dir­že­lius

Nors ir ne­su­lau­kę Ap­lin­kos vi­ce­mi­nist­ro Li­no Jo­naus­ko, kel­miš­kiai žem­dir­biai džiau­gė­si ga­lė­ję su­si­tik­ti, pa­klau­sy­ti kraš­tie­čio, Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­ko Jo­no Tal­man­to.

Ta­čiau ir jis ne­ga­lė­jo nie­ko op­ti­mis­tiš­ko pa­sa­ky­ti, si­tua­ci­ją že­mės ūky­je api­bū­di­no kaip la­bai su­dė­tin­gą. J. Tal­man­tas sa­kė iki 2020 me­tų jo­kių es­mi­nių po­ky­čių Eu­ro­pos Są­jun­gos že­mės ūkio po­li­ti­ko­je ne­ma­tan­tis. To­dėl siū­lė vi­siems verž­tis dir­že­lius, nes, kiek ži­nąs, ar­ti­miau­siais me­tais nei grū­dų, nei ki­tos že­mės ūkio pro­duk­ci­jos kai­nos ne­kils. Ir taip bus tol, kol lai­ky­sis pi­gi naf­ta ar­ba ku­rio­je nors pa­sau­lio da­ly­je kas nors neiš­šals ar ne­nus­kęs. „Gal dėl ki­tų ne­lai­mių ir mes pa­tys iš­kop­tu­me į pa­vir­šių“, – ne­links­mai sam­pro­ta­vo.

Jo­nas Tal­man­tas įsi­ti­ki­nęs, jog dėl ar­tė­jan­čių rin­ki­mų iš vi­sų pu­sių pa­si­py­lę įvai­riau­si įvai­riau­sių įsta­ty­mų pa­kei­ti­mai, pa­vyz­džiui, ne­mo­kė­ti tie­sio­gi­nių iš­mo­kų ūki­nin­kams, val­dan­tiems dau­giau kaip 500 hek­ta­rų že­mių ar­ba gau­nan­tiems dau­giau kaip 85 tūks­tan­čius eu­rų plo­ti­nę iš­mo­ką, ki­tas iš­mo­kas – nu­brauk­ti. To­kie siū­ly­mai, pa­sak Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­ko, prieš­ta­rau­ja tei­sės ak­tams ir ap­skri­tai, tik ir kir­ši­na smul­kiuo­sius ir stam­biuo­sius ūki­nin­kus.

J. Tal­man­tas ap­gai­les­ta­vo, jog tar­pu­sa­vy­je ne­su­ta­ria žem­dir­biš­kos aso­cia­ci­jos, Kai­mo plėt­ros pro­gra­mos lė­šas tem­pian­čios į sa­ve. Lai­ko­tar­piui iki 2020 me­tų skir­ta 400 mi­li­jo­nų eu­rų, o jau iš­leis­ta 260 mi­li­jo­nų eu­rų.

Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kas siū­lė su­si­mąs­ty­ti: kas da­ro­ma ne­tin­ka­mai, jei per praė­ju­sius me­tus Lie­tu­vo­je su­ma­žė­jus 12 tūks­tan­čių kar­vių, su­per­ka­mo pie­no kie­kis net pa­di­dė­jo. J. Tal­man­tas ne­gai­lė­jo ašt­rių žo­džių ir Eu­ro­pos Są­jun­gai, ku­ri, pa­skel­bu­si em­bar­gą Ru­si­jai, Lie­tu­vai iš­ki­lu­sias pro­ble­mas pa­siū­lė spręs­ti na­cio­na­li­niu lyg­me­niu. „Kai tik sunk­me­tis, vis mums lie­pia iš­gy­ven­ti pa­tiems“, – pik­ti­no­si.

Jo­nas Tal­man­tas tvir­ti­no, jog di­de­lė bė­da esan­ti per­dir­bė­jų ir pre­ky­bi­nin­kų mo­no­po­lis. Mais­to pro­duk­tai kai­nuo­ja bran­giai, var­to­ji­mas vi­daus rin­ko­je smar­kiai su­ma­žė­jęs. Lie­tu­va ga­lė­tų eks­por­tuo­ti pro­duk­ci­ją į 200 ša­lių, bet truk­do lo­gis­ti­kos pro­ble­mos.

Au­to­rės nuo­tr.

KLAU­SI­MAI: Vieš­nios iš Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos su­lau­kė daug klau­si­mų, bet ne į vi­sus ga­lė­jo at­sa­ky­ti, to­dėl už­si­ra­šė ir pa­ža­dė­jo per­duo­ti sa­vo va­do­vams.

SI­TUA­CI­JA: Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kas Jo­nas Tal­man­tas že­mės ūkio si­tua­ci­ją ša­ly­je api­bū­di­no kaip la­bai su­dė­tin­gą: „Ga­liu pa­sa­ky­ti tik vie­na: verž­ki­tės dir­že­lius“. (Ša­lia – ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis).