
Naujausios
Į parduotuvę „Škorle“ – ne tik sau, bet ir kitiems
Akmenėje, Joniškio ir Anykščių rajonuose veikiančias parduotuves įsteigė Akmenės rajone registruotas labdaros ir paramos fondas „Prieglobstis“.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
2004 metais veiklą pradėjo labdaros ir paramos fondas „Prieglobstis“. Užsimota gelbėti nuo girtuokliavimo ar narkotikų žlungančius žmones.
Vėliau fondas pagalbą ėmė teikti ne vien ir kitų priklausomybių turintiems žmonėms, bet ir šeimoms, patiriančioms nepriteklių.
Pirmaisiais veiklos metais „Prieglobsčio“ įkūrėją ir vadovą Mindaugą Palionį, evangelikų pastorių, supažindino su Norvegijos organizacija „Ny Start i Øst“ vadovais.
„Užsieniečiai tik pasidomėjo, ką artimiausiu laiku ruošiamės nuveikti, o po metų atvažiavo pažiūrėti rezultatų“, – mena M. Palionis.
Įsitikino, kad ketinimai neliko kyboti ore. Tuomet pasiūlė paramą. Ir iškart iškėlė sąlygą: atidaryti dėvėtų drabužių parduotuvę, joje surinktas lėšas panaudoti fondo veiklai plėtoti.
Į Akmenės mieste veikiančią parduotuvę su žemaitišku užrašu „Škurle“ norvegai pirmais metais atsiuntė pilnutėlį sunkvežimį su priekaba dėvėtų drabužių, avalynės ir kitokių kasdienio vartojimo daiktų.
Prekyba buvo sėkminga, uždirbti pinigai nukeliavo į „Prieglobsčio“ sąskaitą.
Vėliau įsteigtos parduotuvės Žagarėje (Joniškio rajone), paskui – Anykščių rajone. Tad iš Norvegijos kasmet atvažiuoja po keturis sunkvežimius su labdara.
Norvegams suruošus naują krovinį, parduotuvės stengiasi patuštinti lentynas nuo užsilikusių prekių. Kai ką išdalina veltui labiausiai suvargusiems žmonėms.
M. Palionio duomenimis, kiekvienoje parduotuvėje už prekes surenkamų pinigų užtenka sumokėti pardavėjoms atlyginimus ir kas mėnesį į fondo kasą pervedama vidutiniškai po pusę tūkstančio eurų.
„Norvegai, išsiųsdami krovinį, suskaičiuoja, kiek iš jo turėtume uždirbti Lietuvoje, – sakė M. Palionis. – Jei mažiau gautume, jiems neapsimoka siųsti transporto“.
Norvegams partneriams nepasiteisinsi, kad pinigus išleidi pardavėjų atlyginimams ar jų prekyvietėms šildyti, apšvietimui. Labdarių tikslas – kad būtų surenkama lėšų „Prieglobsčio“ socialinei veiklai, jai skirtų veiklos objektų rekonstrukcijai ar naujų statybai.
„Juk Norvegijoje organizacijos „Ny Start i Øst“ nariai nelengvai surenka labdarą iš krikščioniškų paskatų – pagelbėti įvairiose pasaulio šalyse skurdžiai gyvenantiems arba nelaimių, karų zonose atsidūrusiems žmonėms“, – sakė „Prieglobsčio“ vadovas M. Palionis.
Norvegai pastebėjo, kad jų šalyje tokios pat padėvėtos prekės perkamos brangiau negu Lietuvoje. Dalį surinktų lėšų kasmet skiria vienam iš „Prieglobsčio“ projektų. Šiemet prisidėjo prie katilinės įrengimo Kairiškiuose esančiame padalinyje.
Labdaringų daiktų parduotuvėms pastaruoju metu koją kiša valstybė.
„Lobistai pasistengė, kad mūsų parduotuvės būtų slopinamos, tuomet lietuviai labiau apsiprekintų naujų daiktų parduotuvėse, – mano M. Palionis. – Todėl labdariams leidžia įvežti tik drabužius ir batus. Jei keliauja į Lietuvą prekybai naudota šakutė ar invalido vežimėlis – moki mokesčius“.
Apie įsigaliojusią tokią tvarką laiku nesužinojus, kartą už panašią labdarą teko sumokėti didžiulius mokesčius.
Žinia šokiravo ir norvegus. Nesuprantama, kodėl Lietuva varžo labdaringą veiklą, nors Švedija ar kitos šalys – ne.
Taip pat užsieniečiams nesuprantama, kodėl Lietuvoje labdaros daiktais draudžiama prekiauti savanoriams prekeiviams, kaip yra Norvegijoje. Pas mus būtinai turi būti mokamas atlyginimas. Nesunku suskaičiuoti, kokia dalis nepatenka į „Prieglobsčio“ kasą.
Vis dėlto, anot M. Palionio, „Prieglobsčio“ parduotuvės turi plėtojimosi galimybių.
„Ateis laikas, kai ir lietuviai neišmes ar nebekraus palėpėse mažai naudotų, bet nebereikalingų daiktų, o atiduos labdarai, kad ir mūsų parduotuvėms, – viliasi M. Palionis. – Pardavus pinigai būtų leidžiami geriems tikslams“.
Autoriaus nuotr.
Akmenės miesto centre dėvėtų drabužių parduotuvę su žemaitiškai užrašytu pavadinimu išlaiko labdaros ir paramos fondas „Prieglobstis“.
Akmenės labdaros ir paramos fondo „Prieglobstis“ vadovas Mindaugas Palionis: „Norvegai labdariai asmeniškai įsitikina, kad Lietuvoje už jų surinktą labdarą uždirbami nedideli pinigai, pamato, kiek už juos mes padarome gerų darbų.“