Į Pakruojį suskrido pulkas angelų

Į Pakruojį suskrido pulkas angelų

Į Pak­ruo­jį su­skri­do pul­kas an­ge­lų

Pir­ma­die­nį Pak­ruo­jo kul­tū­ros cent­re ati­da­ry­ta tra­di­ci­nė tarp­tau­ti­nė pa­ro­da „Po An­ge­lo spar­nu“, skir­ta ar­tė­jan­čioms me­ti­nėms šven­tėms. Jo­je da­ly­vau­ja ir pro­fe­sio­na­lūs me­ni­nin­kai, ir mė­gė­jai iš Lie­tu­vos bei Lat­vi­jos.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Pa­ro­dos te­ma su­jun­gė skir­tin­gų sri­čių kū­rė­jus – eks­po­nuo­ja­ma de­šim­tys įvai­rio­mis tech­ni­ko­mis bei sti­liais nu­ta­py­tų pa­veiks­lų, iš me­džio iš­drož­tų, pin­tų iš vy­te­lių ar ki­tų me­džia­gų pa­da­ry­tų an­ge­lų an­ge­liu­kų. Jų au­to­riai – kū­ry­biš­ki žmo­nės iš Pak­ruo­jo ra­jo­no ir Šiau­lių, Run­da­lės (Lat­vi­ja), ir moks­lei­viai, ir suau­gu­sie­ji.

Tra­di­ciš­kai įvai­rų Pak­ruo­jo ra­jo­no me­džio dro­žė­jų at­vež­tą an­ge­lų bū­rį pa­pil­dė kraš­tie­čio Sau­liaus Lam­pic­ko kū­ry­ba. Iš Ro­za­li­mo ki­lęs, Aly­tu­je gy­ve­nan­tis ir ku­rian­tis tau­to­dai­li­nin­kas, du­kart „Auk­so vai­ni­ko“ (aukš­čiau­sio Lie­tu­vos tau­to­dai­lės ap­do­va­no­ji­mo) lau­rea­tas į tė­viš­kę grį­žo su liau­diš­kas dro­žy­bos tra­di­ci­jas tę­sian­čiais kū­ri­niais re­li­gi­ne te­ma. S. Lam­pic­ko Pra­kar­tė­lė įkur­din­ta prie lie­tu­viš­kos tro­bos du­rų – šven­to­ji šei­ma su ką tik gi­mu­siu kū­di­kiu lyg lau­kia, kad juos įsi­leis­tų į na­mus. Prie sti­li­zuo­tų lie­tu­viš­kų du­rų įsi­tai­sė ir kai ku­rie me­ni­nin­ko an­ge­lai, ap­sup­ti se­no­vi­niuo­se dar­že­liuo­se au­gu­sių pi­lia­ro­žių, ki­tų tra­di­ci­nių au­ga­lų.

„Pa­sau­liui mes ir ga­li­me bū­ti įdo­mūs sa­vo au­ten­tiš­ka pa­sau­lė­jau­ta, sau­go­mo­mis ir vys­to­mo­mis liau­dies me­no tra­di­ci­jo­mis“, – sa­kė į gim­tą­jį ra­jo­ną trum­pam grį­žęs kū­rė­jas, pa­skel­bus jo min­tį, kad kū­ry­biš­ku­mas – kaip šu­li­nys: kuo dau­giau iš jo se­mi, tuo jis gi­les­nis ir pil­nes­nis.

S. Lam­pic­kas ne­tru­kus pla­nuo­ja dau­giau kū­ri­nių skir­ti sa­vo kraš­tui – dro­ži­niais pa­puoš­ti gim­tą­jį Ro­za­li­mą.

Pa­ro­dos žiū­ro­vai ne­tru­ko pa­ste­bė­ti, kad lie­tu­viš­ki ir lat­viš­ki an­ge­lai pa­veiks­luo­se ge­ro­kai ski­ria­si tiek tem­pe­ra­men­tu, tiek vaiz­da­vi­mo bū­du. Run­da­lės dai­lės stu­di­jos va­do­vė Lau­ra Ma­til­da Iker­te sa­kė, kad Lat­vi­jo­je, ki­taip nei Lie­tu­vo­je, an­ge­lų te­ma nė­ra iš­skir­ti­nė. Už­tat Pak­ruo­jy­je ren­gia­ma pa­ro­da kū­rė­jams lei­džia plė­to­ti bū­tent ją. L.M. Iker­te šie­me­ti­nei pa­ro­dai at­ve­žė dip­ti­ką, ku­rio da­li­mi ga­lė­jo tap­ti vi­si no­rin­tys: „pa­si­ma­tuo­ti“ jos nu­ta­py­tus an­ge­lo spar­nus. Prie pa­veiks­lų ne­tru­ko iš­si­ri­kiuo­ti ei­lu­tė.

Au­to­rės nuo­tr.

Pa­ro­do­je – an­ge­lai iš įvai­riau­sių me­džia­gų.

Sau­liaus Lam­pic­ko Pra­kar­tė­lė at­si­ra­do prie lie­tu­viš­kos tro­bos.

Pa­ro­da su­kvie­tė kū­rė­jus iš ke­lių ša­lies ra­jo­nų ir Lat­vi­jos.

Du aukš­čiau­sius Lie­tu­vos tau­to­dai­lės ap­do­va­no­ji­mus pel­nęs kraš­tie­tis Sau­lius Lam­pic­kas įsi­ti­ki­nęs, kad pa­sau­ly­je ga­li­ma bū­ti įdo­miu, tik iš­sau­go­jus tra­di­ci­jas ir au­ten­tiš­ku­mą.

Lat­viš­kus an­ge­lo spar­nus „ma­ta­vo­si“ pa­kruo­jie­tė li­te­ra­tė, ko­lek­ci­nin­kė Da­lė Gurkš­nie­nė.