
Naujausios
Į Minaičius vedė partizanų kovų keliai
Radviliškio rajono Minaičių kaime esančiame Lietuvos partizanų memoriale iškilmingai paminėtos 70-osios Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Deklaracijos paskelbimo metinės.
Čia plazdėjo vėliavų jūra, šaudė pabūklas, apsilankyti kvietė tuometį partizanų vadų suvažiavimą primenantis autentiškas bunkeris.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Partizanų vadų paskelbtai Deklaracijai – 70
Duobėtas ir purvinas vieškelis į Grinkiškio seniūnijoje esantį Minaičių kaimą neišgąsdino gausybės automobilių ir autobusų, į iškilmingą renginį suvažiavusių iš įvairiausių šalies kampelių.
Renginyje – ne tik kariškiai, vyresnio amžiaus žmonės, tremtiniai, politiniai kaliniai. Jame daug jaunų veidų – jaunųjų šaulių, moksleivių. Atvyko ir gausus būrys svečių – ambasadorių, įvairių šalių gynybos atašė, Seimo narių, rajono vadovų.
Priekyje, garbioje vietoje susėdo žilagalviai partizanai, atvažiavę pagerbti žuvusių savo vadų.
Visų susirinkusiųjų tikslas – paminėti okupuotoje Lietuvoje prieš 70 metų aštuonių apygardų partizanų vadų pasirašytą Deklaraciją, kuria buvo užtikrintas Lietuvos valstybės tęstinumas, paskelbta lietuvių tautos valia atkurti nepriklausomą demokratinę valstybę.
Šis dokumentas kartu su kitais tuomet parengtais dokumentais įteisino Lietuvos laisvės kovos sąjūdį kaip visuotinio organizuoto politinio ir ginkluotojo pasipriešinimo organizaciją, o Tarybą – kaip vienintelę teisėtą valdžią okupuotos Lietuvos teritorijoje.
Deja, nė vienas iš aštuonių pasirašiusiųjų Deklaraciją nesulaukė nepriklausomos Lietuvos. Partizanai Naktis, Faustas, Merainis, Žadgaila, Užpalis ir Kardas žuvo, Vanagas ir Vytautas buvo suimti ir sušaudyti.
Visų žuvusiųjų atminimas pagerbtas Tylos minute, prie paminklo 1949 metų vasario 16 Deklaracijos signatarams atminti Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai padeda gėlių.
Susibūrė prie Vienybės laužo
„Aštuoni signatarai čia, Minaičiuose, parašė testamentą – būsimos Lietuvos konstitucinius pagrindus. Tai nebuvo vien šaudantys kariai. Tai buvo valstybės vyrai, kurie nustatė šalies gaires, kad Lietuva jungiasi prie demokratinio pasaulio. Jie nelaukė, kol ateis išvaduotojai iš kažkur. Jie buvo tautos pasiuntiniai“, – sakė susirinkusiuosius pasveikinęs pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis.
„Į šią istorinę vietą mes susirenkame ne tik dėl partizanų. Susirenkame ir dėl savęs, kad taptume atsparesni šių dienų iššūkiams.
Nepaprasti ir kartu paprasti tai buvo žmonės. Senelis Adolfas Ramanauskas-Vanagas išeidamas paliko besilaukiančią žmoną. Ar galvojo jis, kad liks gyvas ir galės kada apkabinti savo vaiką? Kaip reikėjo padalinti meilę Tėvynei ir meilę šeimai? Bet kai blogai Tėvynei, blogai ir jos vaikams. Ir jie aukojosi. Senelis savo dukrą pamatė tik kai jai buvo pusė metų“, – šeimos istorija dalijosi partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago anūkė pulkininkė leitenantė Inga Jancevičienė.
Įžvalgomis pasidalijo ir atkurto Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos štabo viršininkas Vyčio Kryžiaus ordino kavalierius Vytautas Balsys-Uosis.
Visi jie susibūrė prie uždegto Vienybės laužo, apžiūrėjo Oro gynybos bataliono karių surengtą Lietuvos kariuomenės ginkluotės, ekipuotės ir karinės technikos ekspoziciją, iš viršaus stebėjo, kaip atrodė tuometinis klėtyje įrengtas partizanų bunkeris, kuriame buvo pasirašyta istorinė Deklaracija.
Istoriją prie šių dienų savo pasirodymu, autentiška apranga bei ginkluote priartino istorijos rekonstruktorių klubo „Partizanas“ atstovai bei Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos karių atliktos trys pabūklo salvės.
Autorės nuotr.
Lietuvių kovą už laisvę prisiminė į Minaičius atvykę žilagalviai partizanai.
„Vienybės laužą“ įkūrė grupelė svečių, tarp kurių – pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis (kairėje), Lietuvos laisvės premijos laureatas, atkurto LLKS Tarybos štabo viršininkas, partizanas Vytautas Balsys – Uosis (antras iš dešinės).
Savo senelį Adolfą Ramanauską-Vanagą prisiminė jo anūkė pulkininkė leitenantė Inga Jancevičienė.
Gėlių vainikas – už Lietuvos laisvę kovojusiems ir žuvusiems partizanams.
Priartėti prie istorinių įvykių padėjo istorijos rekonstruktorių klubo „Partizanas“ nariai.
Minaičiuose – ir kariškių būriai.