Į apskrities parodą išvažiuos septyniasdešimt darbų

Į apskrities parodą išvažiuos septyniasdešimt darbų

Į apskrities parodą išvažiuos septyniasdešimt darbų

Iš tradicinėje rajono tautodailės parodoje eksponuojamų kūrinių septynios dešimtys atrinktos į ruošiamą analogišką Šiauliuose.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Parodų idėją neša senbuviai

Parodos organizatorė Sigutė Malinauskienė skaičiavo, jog šiemet savo darbus rajono Tautodailės parodoje pristato daugiau nei pusšimtis autorių.

Daugelis – parodų senbuviai, kurių braižą lankytojai jau pažįsta. Linkuvietės Bronė Činčiuvienė, pristačiusi Velykoms skirtus kūrinius, ir Aldona Valterienė, eksponavusi iš šiaudų sukurtus atvirukus – ir Linkuvoje neseniai vykusios parodos dalyvės. Pakruojiečio Bronislovo Gedmino iš medžio bei akmenukų sukurtą Pakruojo dvaro vėjo malūno maketą jau norėta nupirkti tiesiog iš parodos – kaip suvenyrą vienam iš atvykstančių ministrų.

„Bet malūnas keliolika minučių anksčiau buvo atrinktas eksponuoti apskrities parodoje. Kaip galėjau jį parduoti“? – šypsojosi gražiadarbis, prisipažinęs, kad nė nepasidomėjo, pas kokį ministrą jo kūrinys būtų galėjęs iškeliauti.

Iš šiaudelių, kitų medžiagų kuriančiai Genovaitei Stankaitienei rajoninė paroda – pirmiausiai proga susitikti su bendraminčiais, pasigrožėti jų darbais ir pasisemti idėjų. Pakruojietei įsiminė vieno paveikslo iš šiaudelių istorija: jos kūrinį patriotiniais motyvais įsigijo šviesaus atminimo lygumietė mokytoja ir visuomenininkė Monika Kelevišienė. Ir naudojo paveikslą įvairiuose Lietuvai skirtuose renginiuose.

Parodų lankytojams gerai žinoma nėrėja Daiva Slunksnienė. O ant jos bendramintės Daivos Katlauskienės servetėlių įsikūrė kelių autorių sukurti dekoratyviniai bonsai. Parodos salės sienos sumargavo nuo įvairiomis technikomis tapytų, siuvinėtų, veltų paveikslų. O viduryje karaliavo nerti ir megzti drabužiai, pirštinės, kojinės, riešinės, skaros.

Ne visi į parodą atneštieji kūriniai – tradiciški lietuviški. Kūrybiški rajono žmonės idėjų semiasi ir iš to, kas kuriama kitose šalyse. Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkės Laimos Kelmelienės nuomone, ateina laikas gelbėti ir nykstančias tradicines rankdarbių technikas.

Šalia žinomų meistrų – debiutantai

Pirmą kartą savo piešinius eksponuoja Juozo Pakalnio muzikos mokyklos dailės būrelio jaunieji lankytojai. O jų vadovė Vilma Urbonienė į parodą atnešė ir aliejumi tapytus natiurmortus, ir aksesuarus iš plunksnų, ir spalvingai ištapytus kaklaraiščius.

Medžio drožėjų gretas papildė neseniai į rajoną atvykęs Vidmantas Lietuvninkas. Jo sukurta skulptūra bei dekoratyvinis šaukštas išsiskiria subtilumu. Rozalimiečio Zenono Paulausko pirmasis prisistatymas – iš lazdyno vytelių išlankstytas krėslas bei veltos šlepetės. Vienas iš dviejų parodoje dalyvaujančių kalvių – debiutantas Ramūnas Adomaitis. Pirmą kartą savo paveikslus eksponuoja Justina Kukaitė ir Onutė Morkūnaitė.

Tradiciniams amatams reikia pagalbos

Eksponuojamus darbus į parodą Šiauliuose atrinkusi Laima Kelmelienė pakruojiečius vertino už kasmet išlaikomą parodų tradiciją ir suburiamą gausų autorių pulką.

„Parodose Pakruojyje tapybos daugiau, nei kituose apskrities rajonuose. Užtat keramikais nėra kaip pasigirti: Marius Labanauskas eksponuoja tik kelis darbus. Pastaraisiais metais, nelikus senųjų audėjų, parodose nebematyti lovatiesių nei rankšluosčių. Užtat vertingos juostos, kurias riša Onutė Lugauskaitė, audžia Stasė Užporienė. Reikia tik džiaugtis, kad vytelių pynėja Ramutė Prikockienė ne tik pati kuria, pynimo amato moko jaunimą, bet kaskart stebina suradusi vis naujų pynimui iki tol nenaudotų medžiagų. O greta juvelyrės Lolitos Narkevičiūtės pirmuosius dirbinius eksponuoja jos sūnus Mantas. Tik taip įmanoma išsaugoti senuosius amatus“, – pastebi L. Kelmelienė.

Pirmininkės nuomone, ateina laikas gelbėti ir tradicinį pynimą, pasistengti sudominti juo jaunus žmones. L. Kelmelienė ketina šiam tikslui ruošti projektą. Panašų, koks buvo skirtas audimui – vaikai ir jaunuoliai gali ne tik teoriškai sužinoti apie šį amatą, bet ir patys pamėginti austi.

Janinos VANSAUSKIENĖS nuotr.

SUSITIKIMAS: Kasmetinė paroda – proga susitikti kuriantiems žmonėms iš viso rajono.

Autorės nuotr.

DALYVIAI: Medžio drožėjai Pranciškus Miežis (kairėje) ir Augenijus Rimdžius dalyvauja parodose, mugėse, kituose tautodailės renginiuose.

APSISPRENDIMAS: Pakruojietis Bronislovas Gedminas apsisprendė malūno maketą eksponuoti parodoje ir atsisakė jį parduoti.

VERTINIMAS: Pakruojiškių kūrybą vertino ir į apskrities parodą atrinko (pirmame plane iš kairės) tautodailės sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė bei menotyrininkė Michalina Adomavičienė.